Wtorek, 13 marca 2012 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II
Postępuj z nami według swej łagodności i według wielkiego swego miłosierdzia (Dn 3, 43). Ta żarliwa modlitwa Azariasza, zanoszona do Boga w imieniu całego ludu czasie wielkiej próby (pierwsze czytanie), została wysłuchana. W Jezusie Chrystusie, Bóg bogaty w miłosierdzie, postępuje z nami według łaskawości, której nie jesteśmy w stanie pojąć. Przebacza nam więcej niż „siedemdziesiąt siedem razy”. Stawia nam jednak jeden niezbędny warunek: gotowość przebaczenia naszym bliźnim.
Irytuje nas absurdalne zachowanie niemiłosiernego sługi. Jego postępek wobec swego dłużnika obraża naszą ludzką wrażliwość: jak ktoś, komu umorzono ogromny dług, którego nie mógłby spłacić przez całe życie, kto spotkał się z taką wyrozumiałością i miłosierdziem, może tak bezwzględnie postąpić wobec kogoś, kto jest mu winien jedynie drobną sumę?
Tymczasem, ile razy odmawiamy przebaczenia naszemu bliźniemu, przyjmujemy dokładnie taką samą postawę jak niegodziwy sługa z Ewangelii, podając w wątpliwość szczerość słów, które wypowiadamy w Modlitwie Pańskiej: „Przebacz nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.
„Przebaczenie to zapach, który fiołek zostawia na stopie, która go rozdeptała” (Mark Twain). Życie jest jednak o wiele bardziej prozaiczne. Trudno przychodzi nam przebaczyć i trudno jest przyjąć przebaczenie. Niekiedy wymaga to heroizmu. Trudno jest przebaczyć, ale jeszcze trudniej żyć bez przebaczenia! Zranienia z dzieciństwa, życie z poczuciem doznanych krzywd, potęgują uprzedzenia, gorycz i złość.
Wielki Post to czas otwierania się na prawdziwe przyjęcie Bożego przebaczenia i ofiarowania go innym. Jedynie otwierając się na przeobfitość Bożego miłosierdzia, jesteśmy w stanie przebaczać innym.
Każdego dnia uświadamiamy sobie jak bardzo niewystarczające są nasze siły. Dlatego prosimy: Panie Jezu, na tej drodze wielkopostnej, oczyść nasze serca ze wszystkich uprzedzeń i uzdolnij je do szczerego przebaczania; niech nie zabraknie mi głębokiej ufności, że Ty pierwszy chcesz mi przebaczyć.
Pracownik Kurii Generalnej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (tłumacz języka polskiego) – Rzym
o. Jan Chaim CSsR