Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
– święto w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści)
CZYTANIA
Pierwsze czytanie:
Iz 7, 10-14
Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel...
Psalm responsoryjny:
Ps 71 (70), 1-2. 3-4a. 5 i 12
Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą
Drugie czytanie:
Ap 12, 1.3-6a. 10ab
Wielki znak ukazał się na niebie...
Alleluja, Alleluja, Alleluja
Aklamacja przed Ewangelią: Łk 1, 28
Ewangelia:
J 19, 25-27
Oto Matka twoja...
Obchodzimy dziś święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. I przeżywamy je w kontekście Roku Wiary. Ojciec Świety Benedykt XVI w Porta fidei pisał: „Ten Rok wiary będzie też wspaniałą okazją aby również umocnić naszą wiarę w liturgii Kościoła” (n.9). Pisząc te słowa miał na uwadze szczególnie Eucharystię, ale dobrze wiemy, że każde nabożeństwo, również Nieustanna Nowenna, ma swoje podłoże w liturgii, bo z niej się wywodzi i do niej prowadzi.
Wspomnijmy również Sobór Watykański II, a w szczególności Konstytujcę o Liturgii Sacrosanctum concilium, której 50-tą rocznicę ogłoszenia obchodzimy w tym roku. Sacrosanctum concilium naucza, że liturgia Kościoła, to przede wszystkim boski akt uświęcania człowieka w jego historycznym pielgrzymowaniu do niebieskiej ojczyzny, i jednocześnie, to akt uwielbiena Boga za łaskę obfitego odkupienia którego zadatek doświadczamy w każdej liturgii.
W to dzisiejsze święto dobrze jest sobie jeszcze raz uświadomić, że Nieustanna Nowenna, która od dziesiątków lat gromadzi rzesze wiernych w kościołach, sanktuariach, kaplicach i domach, jest również aktem uświęcenia i uwielbiena. Ona jest aktem uświęcenia, ponieważ Bóg nieustannie pochyla się nad nami, aby udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. W sposób szczególny zostaliśmy obdarzeni pełnią łaski i odkupienia w osobie Tego, który zrodzony został z Dziewicy, przepowiedzianej ustami proroka Izajasza (Iz 7, 10-17). Nieustanna Nowenna jest też aktem uwielbienia, gdyż z Maryją możemy z radością zaśpiewać: „wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, święte jest imię Jego” (Łk 1, 49). Ileż próśb, ileż podziękowań, ile aktów uwielbiania zanoszonych jest na Nieustannych Nowennach do Pana, za pośrednictwem Bożej Rodzicielki.
Dziesiejsze święto, w kontekście Roku Wiary, wskazuje również jeszcze dwa inne elementy które są tak bardzo związane z liturgią, i z Nieustanną Nowenną: to ewangelizacja i chrześcijańska etyka. Benedykt XVI pisał, że również dzisiaj konieczna jest ewangelizacyjna działalność Kościoła, która zmierza do tego aby odkryć na nowo radość płynącą z wiary i do tego aby z entuzjazmem tę wiarę głosić. Dzisiejszemu chrześcijaninowi nie może zabraknąć ewangelizacyjnego wigoru i zobowiązania (n. 7).
Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nie tylko na ziemiach polskich, ale i również w innych krajach świata, zwiazany jest przede wszystkim z działalnością misyjną i ewangelizacyjną redemptorystów. Dlatego też, nie może zabraknąć tego misyjnego charakteru, nie tylko w samej nowennie, ale nade wszystko u tych, którzy z wiarą i ufnością na te nowenny przychodzą. Prawdziwi czciciele Matki Bożej, wpatrując się w jej zatroskane i święte oblicze, wsłuchując się równiż w jej tak bardzo aktualne orędzie, powinni zdać sobie sprawę z tego że są wezwani aby nieustannie głosić obfite odkupienie, którego sami doświadczają.
I jako że nasza wiara powinna mieć swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym, wsłuchując się w Magnificat, który Maryja wyśpiewała w domu Elżbiety, również i my powinniśmy wyrazić naszą wiarę w czynach miłości i solidarności względem bliźnich (Łk 1, 53). Papież Franciszek przypomniał nam o tym w jednym ze swoich ostatnich środowych pouczeń, mówiąc, że miłość, to nie zwykły sentymentalizm albo coś nieokreślonego. Miłość, to wyznanie Boga jako fundamentu chrześcijańskiego życia i jednocześnie, to otwarcie się na bliźniego, które pozwala zwyciężyć podziały, rywalizacje, niezrozumienia i egoizmy.
Właśnie o to prosimy w każdej nowennie, mówiąc: Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Niech to dzisiejsze święto, uświęcenia i uwielbienia, niech przyczyni się przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy do wzrostu naszej wiary, która wyrażać się będzie w nieustannej ewangelizacji i społecznej trosce o dobro każdego człowieka. Amen.
Misjonarz pracujący w Wiceprowincji Redemptorystów w Bahia (Itabuna, Brasil) – Brazyli
o. Krzysztof Dworak CSsR