Wtorek, 15 kwietnia 2014 roku, Wielki Tydzień, Rok A, II
Powoli odkrywamy kulisy dramatu zdrady i zaparcia się Jezusa. Zdrada Judasza kojarzona jest przez Ewangelistę z jego chciwością i przywiązaniem do pieniędzy, a zaparcie się Piotra wynika z jego zbytniej pewności siebie.
Mamy zatem do czynienia z dwoma typowymi postawami, które stają się najczęstszym źródłem upadku. Św. Paweł w Pierwszym Liście do Tymoteusza napisze, że „korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy”. Chyba w dramacie Judasza znalazło to najlepszą ilustrację.
Nie w pieniądzu jest problem, ani w jego posiadaniu, ale w chciwości, która z pieniądza potrafi zrobić bożka.
Postawa zbytniej pewności siebie, zwana zuchwałością, polega nalekkomyślnym przecenianiu własnych sił. Czasem opanowuje ona człowieka do tego stopnia, że przestaje on polegać na boskich źródłach siły, a opiera się jedynie na sobie: rezygnuje z modlitwy, nie liczy się z Bogiem, lekceważy zagrożenia, wyolbrzymia własne możliwości i zakłada, że jemu nie grozi żadne niebezpieczeństwo.
Ilu ludzi, podobnie jak Piotr, musiało boleśnie doświadczyć swojej słabości, by zrozumieć, że sami nie wiele potrafią. „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Uwierzyć w Syna Bożego oznacza zdać się na Jego wszechmoc.
Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Kraków
o. Piotr Andrukiewicz CSsR