Słowo Redemptor

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy

 

 

 

 

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
– Święto w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela
(Redemptoryści)

 

 

 

 

CZYTANIA

Pierwsze czytanie:

Iz 7, 10-14
Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel...

Psalm responsoryjny:

Ps 71 (70), 1-2. 3-4a. 5 i 12
Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą

Drugie czytanie:

Ap 12, 1.3-6a. 10ab
Wielki znak ukazał się na niebie...

Alleluja, Alleluja, Alleluja
Aklamacja przed Ewangelią: Łk 1, 28

Ewangelia:

J 19, 25-27
Oto Matka twoja...

 

 

 

 

Najświętsza Maryja Panna dana nam przez Boga Miłości Miłosiernej jako Nieustająca Pomoc

 

 

Czy jest ktoś, kto nigdy nie był strapiony, zasmucony w chwilach trudnych, przepełnionych problemami, lub w momencie otrzymania wiadomości o jakiejś tragedii? Lub nigdy nie potrzebował pomocy, już to duchowej, psychologicznej, afektywnej czy materialnej?

 

Z całą pewnością nie, zakładając, że człowiek jest daleki od tego, by wystarczyć samemu sobie, z natury potrzebuje pomocy – nie ma warunków, aby żyć bez wsparcia swoich bliźnich i – o wiele bardziej – bez pomocy Boga, Stworzyciela wszechświata.

 

Na ten stan ciągłego braku, nieuniknionego niedostatku, nieustannej walki z mocami zła Bóg ofiarowuje nam wszystkim niezawodne rozwiązanie, a mianowicie: uciekać się do Jego i naszej Matki. A to już wyjaśnia bardzo dobrze tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który wskazuje na pewność pomocy, która nam zostanie udzielona, jeśli z ufnością dziecka udamy się do Niej.

 

„Nieustająca Pomoc” wskazuje na źródło miłosierdzia, które nigdy się nie wyczerpuje i przenigdy nie wysycha. „Nigdy” oznacza w żadnym czasie, w żadnym miejscu, w żadnych okolicznościach. Choćby dana sytuacja wydawała się beznadziejna, choćby nasze grzechy były ciężkie i liczne, Matka Boża zawsze chce nas chronić, bronić i pomagać.

 

Dlatego nie dziwi nas, że kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy podbił wszystkie kraje świata. Jak się zrodził?

 

Spośród wielu obrazów i tytułów, jakie nadano Matce Najświętszej, jednym – i bez wątpienia najbardziej znanym i kochanym – jest obraz, który znamy jako Matka Boża Nieustającej Pomocy. Oryginalna ikona Naszej Pani Nieustającej Pomocy, znajduje się w głównym ołtarzu świątyni pod wezwaniem Świętego Alfonsa, blisko Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Ikona jest pisana na desce o wymiarach 41,5 na 54 cm i przedstawia Matkę z Dzieciątkiem Jezus. Dziecię obserwuje dwóch aniołów, którzy ukazują Mu narzędzia Jego przyszłej męki. Trzyma się mocno dwoma rękami swojej Najświętszej Matki, która podtrzymuje Go w swoich ramionach. Obraz przypomina nam to, co jest napisane w dzisiejszej Ewangelii, że Maryja jest Matką Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga, który dla zbawienia człowieka przyjął ludzkie ciało, cierpiał okrutną mękę, umarł na krzyżu i zmartwychwstał, a także jest naszą Matką daną nam przez Zbawiciela z krzyża, by była dla nas Nieustającą Pomocą (J 19, 25-27).

 

Owa cudowna ikona, namalowana prawdopodobnie przez nieznanego mnicha, której powstanie datowane jest na XII wiek, znalazła się na wyspie Krecie, skąd przez pewnego kupca została przywieziona do Rzymu w XV wieku. Została wystawiona do publicznego kultu w rzymskim kościele św. Mateusza. Tam była czczona przez trzy wieki, aż do zburzenia świątyni przez wojska Napoleona. W roku 1866 papież, wielki czciciel Maryi, bł. Pius IX oddał ikonę redemptorystom, prosząc: Uczyńcie ją znaną na całym świecie. Papież obecny w kościele św. Alfonsa, patrząc na nią z zachwyceniem, powtórzył:

O, jak piękna, o jakże piękna jest! Uczyńcie ją znaną na całym świecie.

Od tego momentu, czyli od 150 lat była i jest nieodłączną towarzyszką misjonarzy redemptorystów głoszących obfite odkupienie i ukazujących ludziom prawdziwą twarz Boga Miłości Miłosiernej na sześciu kontynentach.

 

Matka Nieustającej Pomocy towarzyszy Redemptorystom na wszystkich ich drogach. Jej kult nieustannie wzrasta. Matka Nieustającej Pomocy jest dzisiaj obywatelką całego świata. Istnieje około 20 instytutów życia konsekrowanego, których jest patronką. W wielu sanktuariach jej dedykowanych, szczególnie podczas cotygodniowego nabożeństwa nieustannej nowenny, napływ pielgrzymów (katolików i innych wyznań np. muzułmanów, buddystów, hinduistów) jest nieustanny, jak np. w Baclaran – Filipiny, Belen – Brazylia, Bombaj – Indie, Singapur i inne. Katedry i kościoły na całym świecie mają Ją za swoją patronkę. W Haiti, kraju naznaczonym biedą, cierpieniem, utratą nadziei, została ogłoszona patronką narodu. Podobnie wiele różnych instytucji o charakterze sanitarnym oraz liczne wydawnictwa, książki, czasopisma, rozgłośnie radiowe podtrzymują i rozpowszechniają Jej kult.

 

 

Nieustająca Pomoc to wezwanie maryjne poruszające serce i wzbudzające zaufanie oraz czułość. Kto prawdziwie kocha Maryję i chce być do Niej podobny, wypełnia wolę Jej Syna, która streszcza się w przykazaniu miłości. Stąd to uciekajmy się do Niej z ufnością w gorącej i nieustannej modlitwie, aby Ona jako Matka gotowa pomóc każdemu, wspomagała nas w trudach dnia codziennego, w zdrowiu i chorobie, w smutku i radości, oraz w wątpliwościach wiary, by pomagała podnosić się z upadków grzechowych, z nałogów, by uczyła nas prawdziwie kochać. Celebrując dzisiaj święto ku czci naszej Matki Nieustającej Pomocy, prośmy o to, byśmy byli mocni w wierze, i za tych, którzy nie mają tego szczęścia znać i wierzyć w prawdziwego Boga Miłości Miłosiernej, szczególnie za wszystkich oddalonych od Kościoła. Matko Nieustającej Pomocy, prowadź nas do serca Twego Syna, które jest Bramą Miłosierdzia i źródłem miłości miłosiernej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawca i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie

o. Adam Kośla CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy