Słowo Redemptor

Czwartek po Popielcu

 

 

 

Czwartek, 03 marca 2022 roku, VIII tydzień zwykły, Rok C, II

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W środowiskach duszpasterstwa młodzieży – choć nie tylko – można często usłyszeć opinię, że w wielu przestrzeniach życia społecznego (z ambon kościelnych również) nadużywane jest słowo musimy. Zwłaszcza młodzi ludzie, uwrażliwieni a może nawet przewrażliwieni w kwestii wolności, zauważają że są duszpasterze, katecheci, nauczyciele, lekarze, politycy, którzy – świadomie lub nie – czynią to słowo fundamentem swoich wystąpień. W takim kontekście człowiek wierzący zaczyna zastanawiać się, na ile jest to słuszne oraz jak kwestia ta wygląda w odniesieniu do słów samego Zbawiciela; czy On też tak często podkreślał, że „musimy” to, lub „musimy” tamto…? Dziś jest dobra okazja by się nad tym zastanowić, zwłaszcza że we fragmencie Ewangelii, który usłyszeliśmy, Jezus mówi wprost, że jednak ktoś coś musi…

 

Pierwsze dzisiejsze czytanie – z Księgi Powtórzonego Prawa – przypomina, że Bóg nakazuje zachowywać Jego polecenia (por. Pwt 30, 15) tym, którzy zawarli z Nim przymierze. Ten nakaz – jak czytamy w fachowych komentarzach, dotyczących przymierza starotestamentalnego – jest jednak bardziej związany z formą (ze strukturą) przymierza jako umowy niż z obiektywnym, absolutnym przymusem czy chęcią zdominowania. Potwierdza to kontekst oraz dalsza część słów, przypisywanych Bogu; słów których podstawą wydaje się być określenie wybierajcie… wybierajcie życie… (zob. Pwt 30, 19). Czyli struktura logiczna, która tu się zarysowuje, to nie jest schemat: Bóg nakazuje, a człowiek musi (wypełnić ten nakaz). O wiele bliższy prawdy jest raczej schemat: Bóg nakazuje, a człowiek… wybiera (!). Tak oto dochodzimy do ważnej prawdy, mówiącej o sytuacji człowieka jako osoby: człowiek musi WYBIERAĆ – człowiek dojrzały, idący w kierunku dojrzałości, musi PODEJMOWAĆ DECYZJE! Od tego nie ma ucieczki – brak wyboru to też wybór, brak decyzji to też decyzja. Decydować… - to jest zatem to, co człowiek musi.

 

Oto ważna prawda, dotycząca ludzkiej kondycji.

 

A jak wygląda to w Ewangelii? Pewien student przeczytał wszystkie cztery Ewangelie, pragnąc znaleźć miejsca, w których Jezus mówi, że ktoś coś musi. Okazało się że takich miejsc jest bardzo mało! Najpierw student ów znalazł zdanie, że musi się wypełnić Pismo (Łk 24, 44) (proroctwo, czy zapowiedź), ale szukał dalej, bo przecież nie jest to jednoznaczne z sytuacją, w której KTOŚ coś musi… Ostatecznie znalazł niewiele więcej...

 

Muszę się zatrzymać w twoim domu (Łk 19, 5) – powiedział Jezus do Zacheusza, wyraźnie poruszony jego pragnieniem i postawą.

 

Znaczy to tyle, że Jezus musi zareagować na determinację, wynikającą z dojrzałej wiary. Czy musi coś jeszcze? Owszem – musi wiele wycierpieć, będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie (Łk 9, 22). To są słowa z dzisiejszej Ewangelii. Poza tymi sytuacjami ewangeliści nie upierają się, że ktokolwiek cokolwiek musi…

 

Charakteryzując niektórych świętych, mówimy z podziwem, że byli bardzo wyrozumiali wobec innych, a stanowczy i wymagający względem siebie. Nie był to jednak ich oryginalny pomysł. Taką postawę znajdujemy najpierw u Zbawiciela! Nie zaczyna On swego orędzia od tego, że ludzie coś muszą, ale zdecydowanie podkreśla, że On osobiście musi wypełnić wolę Ojca. Ludzie natomiast muszą wybierać… Jeśli wybierają Jezusa jako swojego Mistrza, jeśli Go nie tylko słuchają ale i naśladują, rzeczywiście stają się do Niego podobni i wówczas mogą owocnie być Jego świadkami. Tego procesu jednak nic nie zastąpi, ani sztucznie nie przyspieszy – i dotyczy to również samego tylko przypominania, że coś musimy…

 

 

 

 

Rozważania (kazania-homilie): Czwartek po Popielcu

o. Marian Krakowski CSsR  (23 lutego 2012 roku, Rok B, II)

o. Maciej Ziębiec CSsR  (14 lutego 2013 roku, Rok C, I – Święto Świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa, patronów Europy)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (06 marca 2014 roku, A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (19 lutego 2015 roku, Rok B, I)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (11 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Ryszard Bożek CSsR   (o2 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Arkadiusz Buszka CSsR  (15 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (07 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (27 lutego 2020 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (17 lutego 2021 roku, Rok B, I)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (03 marca 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Toruń

o. Jarosław Krawczyk CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy