Środa, 09 marca 2022 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II
Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia (Łk 11, 30).
W dzisiejszym pierwszym czytaniu widzimy proroka Jonasza wzywającego ludność Niniwy do nawrócenia. Niniwa, która była miastem ogromnym – na trzy dni drogi, jak to obrazowo opisuje nam autor natchniony – była siedliskiem grzechu. Jonasz stanął więc przed trudnym zadaniem, a droga wiodąca do spełnienia tego Bożego posłannictwa okazała się długa. Jonasz buntował się i nie mógł zrozumieć, dlaczego Bóg powołuje go do uczynienia niemożliwego. Słynna stała się jego dramatyczna przygoda w brzuchu wielkiej ryby i uwolnienie z niego. Możemy powiedzieć, że Jonasz sam musiał się nawrócić po to, by mógł innych nawracać. Jednak ostatecznie Niniwici podjęli drogę nawrócenia i zostali ocaleni. Bóg okazał im swoją miłość.
Również nawiązanie do pierwszego czytania znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Mowa w niej o znaku Jonasza. Oczywiście, pierwsze skojarzenie to znak zmartwychwstania Jezusa. Podobnie jak Jonasz był trzy dni we wnętrznościach ryby, a potem wyrzucony został na brzeg – przywrócony do życia – tak Jezus był trzy dni w grobie, a potem zmartwychwstał. A więc znak Jonasza to męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, czyli największe wyznanie miłości Boga do człowieka.
Ale można by spojrzeć inaczej na kwestię znaku Jonasza. Jonasz wzywał do nawrócenia. I dzięki jego nawoływaniu wszyscy się nawrócili. Jezus też głosił Ewangelię i wzywał do nawrócenia. Jedni to wezwanie przyjęli, inni odrzucili.
My również niejednokrotnie oczekujemy od Boga jakiegoś znaku, który miałby nas pobudzić do większej wiary w Niego. Bóg jednak nie po to przyszedł na świat, aby nas kupić spektakularnymi czynami. On przyszedł, by wyznać swoją miłość do nas. I ma nadzieję, że my w tę miłość uwierzymy. Miłość Boga, wyznana na krzyżu, to coś więcej niż cud.
Czy przyjmiesz tę miłość po to, by prawdziwie się nawrócić?
Kazania-homilie: Środa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu
o. Jarosław Krawczyk CSsR (29 lutego 2012 roku, Rok B, II)
o. Andrzej Wodka CSsR (20 lutego 2013 roku, Rok C, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (12 marca 2014 roku, Rok A, II)
o. Jan Rzepiela CSsR senior (25 lutego 2015 roku, Rok B, I)
o. Marian Krakowski CSsR (17 lutego 2016 roku, Rok C, II)
o. Ryszard Hajduk CSsR (08 marca 2017 roku, Rok A, I)
o. Marcin Zubik CSsR (21 lutego 2018 roku, Rok B, II)
o. Łukasz Baran CSsR (13 marca 2019 roku, Rok C, I)
o. Zbigniew Bruzi CSsR (04 marca 2020 roku, Rok A, II – Święto św. Kazimierza, królewicza)
o. Wacław Zyskowski CSsR (24 lutego 2021 roku, Rok B, I )
o. Rafał Nowak CSsR (09 marca 2022 roku, Rok C, II)
Drukuj...
Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, obecnie duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech – Monachium
o. Rafał Nowak CSsR