Słowo Redemptor

Katedry świętego Piotra Apostoła – święto

 

 

 

Wtorek, 22 lutego 2022 roku, VII tydzień zwykły, Rok C, II

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam słowa, które wypowiedział Jezus w Cezarei Filipowej, a które stały się obietnicą prymatu w Kościele daną Piotrowi i jego następcom: Ty jesteś Piotr, Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

 

 

W święto Katedry Świętego Piotra wyrażamy w całym Kościele naszą wdzięczność wobec Boga za misję, którą powierzył Piotrowi i jego następcom na Stolicy Piotrowej. Już ojcowie Kościoła utożsamiali słowo „katedra” z symbolem władzy biskupiej, szczególnie rzymskiej stolicy św. Piotra, jako władzy nauczania i kierowania. Katedrę rozumiemy także jako znak miłości Boga, który jest najlepszym Ojcem i dobrym Pasterzem i który pragnie gromadzić cały Kościół oraz prowadzić wspólnotę wierzących po drogach zbawienia w jedności z namiestnikami Chrystusa tutaj na ziemi.

 

Dzisiejsze święto kieruje naszą uwagę na osobę apostoła Piotra, któremu Jezus Chrystusa kazał paść całą swoją owczarnię. To sam Piotr pierwszy wyznał najbardziej fundamentalną prawdę w słowach: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Tę prawdę do dzisiaj wyznaje Kościół i tą prawdą żyje. Nawet jeśli nam czasami brakuje odwagi i wierności, to Piotr i Kościół wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa w naszym imieniu.

 

Wpatrując się w św. Piotra, który odegrał niezwykłą rolę w formowaniu się Kościoła, możemy w jego osobie dostrzec odbicie wszystkich chrześcijan, a więc zarówno wierzących jak i wątpiących, silnych i słabych, miłujących i zdradzających. Jezus słabego człowieka, jakim był niewątpliwie Piotr, nazywa Skałą. Apostoł stał się opoką nie w oparciu o swoje cechy charakteru czy swoje zdolności, ale poprzez oparcie w samym Bogu. Piotr w swoim pójściu za Jezusem odkrywa z czasem, że jego nowe imię dzięki łasce Bożej stanie się powołaniem, co potwierdzi ostatecznie świadectwem swojej wiary i miłości do Jezusa, a co przedłuża się dzisiaj w posłudze jego następców.

 

Święto Katedry Świętego Piotra przypomina nam, że to Bóg jest gwarantem istnienia Kościoła. Piotr jest słaby i przekonuje się, że został wybrany pomimo słabości, aby okazało się, że Kościół to dzieło Boże i że żadne siły go nie przemogą, i że to do Boga należy ostatnie słowo, które jest ponad ludzką słabością i grzechem.

 

Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś, że budować na skale oznacza budować na kimś, kto jest odrzucony. Święty Piotr mówi o Jezusie jako o żywym kamieniu, odrzuconym przez ludzi, ale drogocennym i wybranym przez Boga. To odrzucenie Jezusa przez ludzi powtarza się w historii ludzkości i jest obecne także współcześnie. Warto się nie zniechęcać – nawołuje papież – jeśli w budowaniu naszego życia napotykamy tych, którzy pogardzają fundamentem, na którym budujemy. Wiara musi przejść próby i musi ciągle wzrastać. Jedna jest skała, na której warto oprzeć wszystko – zachęca nas ojciec święty.

 

 

W dzisiejszej kolekcie mszalnej słyszymy o Bogu, który zbudował Kościół na wierze Piotra Apostoła. Słyszymy także prośbę, „aby wśród zamętu świata nasza wiara pozostała nienaruszona”. Stanie się tak z pewnością, jeśli dzisiejsze święto uczynimy wezwaniem całego Kościoła do jedności i do wzmocnienia w wierze, zaczynając od samych siebie i budując na skale, na której warto wszystko oprzeć.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto Katedry św. Piotra Apostoła                      

o. Mariusz Simonicz CSsR  (22 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Ludwik Łabuda CSsR  (22 lutego 2014 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (22 lutego 2015 roku, Rok B, I I niedziela Wielkiego Postu )

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (22 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Tomasz Mular CSsR  (22 lutego 2017 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (22 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Jacek Dembek CSsR  (22 lutego 2019 roku, Rok C, I)

o. Paweł Mroczek CSsR  (22 lutego 2020 roku, Rok A, II)

o. Krzysztof Szczygło CSsR  (22 lutego 2021 roku, Rok B, IPoniedziałek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Łukasz Drożak CSsR  (22 lutego 2022 roku, Rok C, II)   

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Prefekt Postulatu Prowincji Warszawskiej Redemptorystów oraz misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Bardo

o. Łukasz Drożak CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy