Słowo Redemptor

Środa czwartego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Środa, 30 marca 2022 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Żydzi z różnych powodów atakowali Pana Jezusa. Ich złość wynikała z tego powodu, że uzdrawiał w szabat, co uważali oni za niedozwolone. Nie podobały im się także słowa krytyki Jezusa dotyczące ich dwulicowości. Tym razem jednak Żydów oburzyło to, że Jezus nazwał Boga swoim Ojcem. W swoim sposobie myślenia nie mogli pojąć, że Bóg może być Ojcem. W ich wyobrażeniu Bóg był kimś, kto nadał prawa, których mają drobiazgowo przestrzegać. Przy tym każde przekroczenie tego prawa wiąże się ze srogą karą wymierzoną przez Boga. Nie był to Bóg miłosierdzia, ale przede wszystkim Stwórca, który twardą ręką kieruje światem.

 

 

Jezus próbuje im przekazać, że Bóg, Stwórca całego świata i człowieka, jest przede wszystkim dobrym Ojcem. Co za tym idzie, Bóg jako Ojciec pragnie dobra swoich dzieci. Mimo naszych upadków i grzechów, nie odrzuca nas, ale chce naszego powrotu w Jego ojcowskie ramiona. Czyni to wszystko z miłości, bo Bóg jest miłością (1J 4, 8). Taki jest obraz Boga, o którym Jezus mówi.

 

Dostrzegł to choćby św. Paweł w swoim Liście do Koryntian. Jeśli pojęcie miłości połączymy z Bogiem Ojcem, ujrzymy ciekawą zależność. Miłość jest cierpliwa (1Kor 13, 4), bo Bóg Ojciec jest cierpliwy. Miłość nie unosi się gniewem (1Kor 13, 5), ponieważ Bóg Ojciec nie unosi się gniewem. Miłość nie pamięta złego (1Kor 13, 5), bo Bóg Ojciec nie pamięta złego. Miłość wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję i wszystko przetrzyma (1Kor 13, 7), ponieważ Bóg Ojciec wszystko znosi, wierzy ci we wszystkim, pokłada w tobie nadzieję, umie przetrzymać i znieść wszelkie twoje odejścia i niewierności.

 

Ten obraz Boga, który jest Bogiem miłości, został przez rodaków Pana Jezusa odrzucony. I przez ten obraz Boga, który Jezus głosił, był On prześladowany przez Żydów. Od postrzegania Boga, jak widzimy, zależy bardzo wiele.

 

Bernadecie Soubirous, dziewczynie, której objawiła się Matka Boża w Lourdes, kiedy chodziła jako dziecko na katechezę, często zdarzało się jej spóźniać na zajęcia. Siostra katechetka wyraźnie zdenerwowana postawą uczennicy postanowiła sprawdzić jej wiedzę. Władczym i surowym głosem rozkazała Bernadecie:

– Powiedz nam, kim jest Bóg.
Dziewczyna bez chwili wahania odrzekła:
– Bóg jest miłością.
– Nie o to pytam – siostra nie dawała za wygraną. – Powiedz, kim jest Bóg.
Najwyraźniej oczekiwała katechizmowej definicji. Jednak Bernadeta z uporem powtarzała słowa z Biblii:
– Bóg jest miłością.

Katechetka z rezygnacją kazała jej usiąść.

To samo pytanie zadała kolejnej uczennicy. Ta natychmiast wyrecytowała katechizmową formułę, której oczywiście nie rozumiała. Otrzymała pochwałę i dobrą ocenę. Bóg jednak inaczej ocenił Bernadetę. Ponieważ to ona poznała Bożą miłość, została wybrana do wielkich Bożych dzieł.

 

 

Słuchając dzisiejszej Ewangelii, warto postawić sobie pytanie: Jaki obraz Boga noszę w sobie? Kim jest dla mnie Bóg? Czy postrzegam Go jako kochającego Ojca i w takiego Boga wierzę?

 

 

 

 

Kazania-homilie: Środa czwartego tygodnia Wielkiego Postu

o. Mariusz Simonicz CSsR  (21 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (13 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (02 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (18 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Witold Szamburski CSsR  (09 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Witold Szamburski CSsR  (29 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Stanisław Madejczyk CSsR  (14 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Dariusz Pabiś CSsR  (03 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Paweł Mroczek CSsR  (25 marca 2020 roku, Rok A, II – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Andrzej Makowski CSsR  (17 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (30 marca 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej obecnie duszpasterz w Parafii Świętego Klemensa Hofbauera oraz kapelan
Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego – Warszawa

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy