Słowo Redemptor

Wielki Poniedziałek

 

 

 

Poniedziałek, 11 kwietnia 2022 roku, Wielki Tydzień, Rok C, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W Liturgii słowa Wielkiego Tygodnia czytamy wszystkie tzw. Pieśni o Słudze Pańskim, które przekazuje nam Księga Izajasza (ostatnią – czwartą Pieśń – usłyszymy w ramach Liturgii Wielkiego Piątku).

 

W Wielki Poniedziałek poznajemy Sługę Pańskiego, pochylając się nad tekstem pieśni pierwszej.

 

 

Sługa w tradycji biblijnej to oczywiście ktoś poddany i posłuszny, ale też nie brakuje tekstów, w których akcentuje się, że to lojalny przyjaciel, który może okazać się bliższy niż rodzony brat. Sługa u proroka Izajasza może oznaczać pojedynczego człowieka, ale może też oznaczać cały lud – ów sługa nie jest nazwany po imieniu. Jednakowoż bardzo dokładnie opisane są jego cechy. Najpierw dowiadujemy się, że został przez Boga wybrany, a wybór ten naturalnie jest związany z jego misją. Ta misja jest bardzo szeroka – opisują ją uniwersalne określenia: narody, ziemia, wyspy, jeńcy... Z tekstu wynika, że horyzont ten obejmuje wielką grupę ludzi potrzebujących i oczekujących na zmianę swojego losu. Styl, w jakim Sługa będzie wypełniał swoją misję, zupełnie nie pasuje do „standardów”, utrwalonych przez możnych tego świata. On nie będzie uciekał się do przemocy, nie będzie czynił zgiełku i hałasu (ciekawe czy biblijny opis dotyczyć też ma wrzawy medialnej?), nie będzie popierał prawa niesprawiedliwego. On RZECZYWIŚCIE przyniesie Prawo... – to znaczy, że jego działanie będzie odważne, zdecydowane i skuteczne! Dowiadujemy się również, że Sługa Pana doświadczy cierpienia – wszak nie zniechęci się, ani nie załamie – co oznacza jednocześnie, iż w sytuacjach prześladowania może liczyć na wsparcie od Boga (...mój sługa, którego PODTRZYMUJĘ...).

 

Prawo, o którym kilka razy mówi dzisiejszy fragment z Księgi Izajasza, to nie tyle prawne sformułowania czy kodeksowe zapisy, ale Boży porządek i wszystkie jego konsekwencje. Ustanowić („ustawić”) wszystko na swoim miejscu – zgodnie z zamysłem Boga – oto cel misji tajemniczego Sługi!

 

 

Słowa spisane przez Izajasza mają około dwa i pół tysiąca lat! Zadanie, które opisują, jest jednak wciąż aktualne. Bóg – ze swojej strony – uczynił już bardzo dużo; dał swojego Syna... To w Nim w całej pełni rozpoznajemy Sługę, zapowiadanego przez Izajasza. Misja sługi jest jednak nadal aktualna i wciąż dotyczy każdego chrześcijanina (...przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie...)...

 

 

 

 

Rozważania (kazania-homilie): Wielki Poniedziałek

o. Grzegorz Jaroszewski CSsR  (02 kwietnia 2012 roku, Rok B, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (25 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (14 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (30 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (21 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Dembek CSsR  (10 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Arkadiusz Buszka CSsR  (26 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (15 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (06 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (29 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (11 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Toruń

o. Jarosław Krawczyk CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy