Słowo Redemptor

Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy – święto

 

 

 

Wtorek, 09 sierpnia 2022 roku, XIX tydzień zwykły, Rok C, II

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Kiedy w 1999 roku papież Jan Paweł II ogłaszał św. Teresę Benedyktę do Krzyża jedną ze współpatronek Europy (obok św. Brygidy Szwedzkiej i św. Katarzyny ze Sieny), powiedział, że jest ona „symbolem dramatów Europy bieżącego stulecia” (Jan Paweł II, List apostolski motu proprio ogłaszający św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża Współpatronkami Europy, 1 stycznia 1999). Nie trzeba nam było długo czekać, aby doświadczyć również w obecnej dobie nowych dramatów wojennej inwazji, które nie tylko niszczą Ukrainę jako niezależne państwo, siejąc śmierć, popłoch i zniszczenie, ale również stały się realnym zagrożeniem dla pokoju i rozwoju gospodarczego w całej Europie i na świecie. Dlatego też, warto raz jeszcze spojrzeć na przesłanie, które to dzisiejsze święto nam przekazuje, zapraszając nas jednocześnie do ufnej modlitwy o pokój i o poszanowanie suwerenności narodów za wstawiennictwem tej świętej patronki.

 

Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest dla nas przykładem poszukiwania prawdy – tej prawdy, która nadaje sens ludzkiej egzystencji, szczególnie w obecnej chwili, tak bardzo naznaczonej ideologią kłamstw i oszczerstw, których ona sama stała się ofiarą. Nie da się i dziś budować pokoju, ładu społecznego czy ekonomicznej stabilności na ideologii kłamstwa. Ono jest również źródłem prześladowań. Żyć można tylko w prawdzie: Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli, nauczał Jezus (J 8, 31-32). Nie ustawajmy w jej poszukiwaniu, żyjmy nią na co dzień i głośmy ją odważnie. Parafrazując słowa papieża Franciszka z Evangelii gaudium, w kontekście dzisiejszego wspomnienia, trzeba by powiedzieć: nie pozwólmy się okraść z prawdy! Prośmy, za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża, o łaskę ciągłego kroczenia w prawdzie, którą jest Chrystus, i o wytrwałość na drodze prawdy.

 

Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest przykładem „udręki poszukiwania i trudu egzystencjalnego «pielgrzymowania»” (Jan Paweł II, List apostolski…) i odnowy duchowej w spotkaniu z prawdą Chrystusowej Ewangelii. Edyta Stein, pomimo przynależności do narodu żydowskiego, w swoich młodzieńczych latach określiła się jako ateistka wierzącą we wszechmoc racjonalizmu. Jednakże jej bezkompromisowe poszukiwanie prawdy, przypadkowa lektura dzieł św. Teresy z Avila oraz spotkania z gorliwie wierzącymi chrześcijanami doprowadziły ją może nie tyle do nawrócenia, ile do odnowy duchowej, już w kontekście chrześcijaństwa. Skarby mądrości zawarte w tradycji judaizmu, które od dzieciństwa pozostawały obecne w jej duszy i w jej sercu, w spotkaniu z Chrystusem i Jego słowem wydały owoc obfity karmelitańskiego powołania, a potem świętości i męczeństwa. Jakże nieustannie trzeba nam się odnawiać duchowo! Jak wiele oznak ateizmu – może nie tego ideologicznego, ale praktycznego – zaśmieciło już nasze serca, uśpiło nas tak, jak tamte nieroztropne panny w oczekiwaniu na Oblubieńca, a może i wygasiło w nas płomień żywej wiary. Prośmy za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża o łaskę nieustannej odnowy ducha i serc, poprzez religijną lekturę, poprzez pogłębianie naszej religijnej wiedzy, poprzez codzienną modlitwę i nade wszystko, poprzez uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, na którą zaprasza nas sam Chrystus. Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie (Mt 25, 6).

 

Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest również przykładem prawdziwego i nieideologicznego spojrzenia na rolę kobiety we współczesnym świecie. We wspomnianym już  liście apostolskim papież Jan Paweł II pisał: „Na szczególne uznanie zasługuje – ze względu na epokę – jej działalność na rzecz postępu społecznego kobiety; niezwykle przenikliwe są też teksty, w których zgłębia bogactwa kobiecości i misji kobiety z punktu widzenia ludzkiego i religijnego”.

Prośmy za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża, abyśmy jako chrześcijanie umieli dostrzegać i dowartościowywać rolę kobiet w życiu Kościoła i społeczeństwa (EG 103), również tych, które w ciszy i klauzurowym odosobnieniu swoją modlitwą, swoją ofiarą i swoim oczekiwaniem na Oblubieńca, służą Kościołowi i światu.

 

Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest męczeńskim głosem w obronie tych, którzy również i dziś są ofiarami nienawiści i oszczerstw, przemocy, dyskryminacji religijnej, wojen i gwałtów. Prośmy za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża za tych wszystkich, którzy przebywają obecnie w różnorakich obozach, niesłusznie skazani.

 

Kończąc to świąteczne rozważanie, raz jeszcze wsłuchajmy się w słowa papieża Jana Pawła II:

„Patrząc dziś na Teresę Benedyktę od Krzyża, dostrzegamy w tym świadectwie niewinnej ofiary z jednej strony naśladowanie Baranka-Żertwy oraz protest przeciw wszelkim przejawom łamania podstawowych praw człowieka, z drugiej zaś – zadatek nowego zbliżenia między żydami a chrześcijanami, które zgodnie z życzeniem wyrażonym przez Sobór Watykański II doprowadziło do wzajemnego otwarcia, budzącego nadzieje na przyszłość. Ogłosić dzisiaj św. Edytę Stein Współpatronką Europy znaczy wznieść nad starym kontynentem sztandar szacunku, tolerancji i otwartości, wzywający wszystkich ludzi, aby się wzajemnie rozumieli i akceptowali, niezależnie od różnic etnicznych, kulturowych i religijnych, oraz by starali się budować społeczeństwo prawdziwie braterskie”.

 

Święta Tereso Benedykto od Krzyża, współpatronko Europy, módl się na nami.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża,
                          
dziewicy i męczennicy, patronki Europy

o. Marek Urban CSsR  (09 sierponia 2012 roku, Rok B, II)

o. Tomasz Mular CSsR  (09 sierpnia 2013 roku, Rok C, I)

 o. Andrzej Szorc CSsR  (09 sierpnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Władysław Chaim CSsR  (09 sierpnia 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Burnus CSsR  (09 sierpnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Jacek Dembek CSsR  (09 sierpnia 2018 roku, Rok B, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (09 sierpnia 2019 roku, Rok A, II)

o. Krzysztof Bieliński CSsR  (09 sierpnia 2019 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (09 sierpnia 2021 roku, Rok B, I)

o. Krzystof Dworak CSsR  (09 sierpnia 2022 roku, Rok C, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta, misjonarz z Wiceprowincji Bahia (Brazylia), obecnie Proboszcz Parafii Santissimo
Redentor w Damaia – Lizbona (Portugalia)

o. Krzysztof Dworak CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy