Poniedziałek, 05 grudnia 2022 roku, II tydzień Adwentu, Rok A, I
Być może znana jest Wam osoba Nicka Vujicica i film „Cyrk motyli”. W tym filmie poznajemy dwa różne cyrki. Szef jednego z nich wybiera do swojej ekipy przeróżnych dziwaków: kobietę z brodą, osobę z ogromną otyłością i jeszcze większym apetytem, i tym podobne. Wśród nich jest również mężczyzna bez rąk i bez nóg, człowiek, jak to zaznacza dyrektor cyrku, „od którego odwrócił się sam Bóg”. Ale pewnego dnia tego człowieka dostrzega dyrektor innego cyrku, który potrafił zobaczyć to, co w nim dobre. Tę osobę bez rąk i bez nóg odgrywa właśnie Nick Vujicic, który urodził się bez kończyn, ale bardzo dobrze radzi sobie w życiu codziennym. Co mu w tym dopomogło? Wiara w Boga i wiara w to, że jego ograniczenia wcale nie muszą go definiować, że może żyć normalnie, pomimo ograniczeń po ludzku niemożliwych do przejścia.
Co ma wspólnego ta historia z dzisiejszym słowem Bożym? Na pewno uzdrowienie, przede wszystkim to duchowe. Słyszymy bowiem dzisiaj, u początku drugiego tygodnia Adwentu, historię podwójnego uzdrowienia. Oto Jezus nie tylko uzdrawia ciało paralityka, ale też odpuszcza jego grzechy. Ta historia pozwala nam postawić się w miejscu jednej z przedstawionych postaci: czy jestem paralitykiem, potrzebującym uzdrowienia, czy jestem jedną z osób, które z miłosierdzia przynoszą paralityka do Jezusa, a może jednym z faryzeuszów, znawców prawa, bądź też ludzi z tłumu, którzy tak bardzo się skupili na nauczaniu Mistrza, że nie zauważyli potrzebującego człowieka? A może jest tak, że jestem każdym po trochu, albo każdym z nich w różnych momentach życia? Warto się nad tym zastanowić.
Tłumy słuchały słów Jezusa, słuchały Jego nauczania. W pewnym momencie, niespodziewanie przed Jezusa zostaje przyniesiony człowiek chory, sparaliżowany, potrzebujący uzdrowienia. Ci, którzy go nieśli, musieli pokonać niemałe przeszkody. Jezusa bowiem otaczali faryzeusze – ci, którzy rygorystycznie przestrzegali prawa. Jedyną możliwością dotarcia z potrzebującym było przebicie się przez dach i spuszczenie go z góry przed Jezusa. Można tu dostrzec bardzo ciekawą symbolikę. Jezus, głoszący Dobrą Nowinę, otoczony przez uczonych w Prawie, symbolizuje Ewangelię, do której często ciężko nam dotrzeć przez prawo, które może ją zasłaniać, jeśli zbytnio się na nim skupimy. To tak jak orzech zamknięty w skorupce. Paralityk spuszczony z góry, przez dach, ukazuje, że łaski, których potrzebujemy, są nam dane wpierw z góry od Boga i nieraz Boża łaska napotyka przeszkody, które nie pozwalają jej w pełni zadziałać. Trzeba się otworzyć, czasami może odrzucić to, co jest w naszym życiu przeszkodą dla działania Bożej łaski. Pomyśl, czy nie ma w Twoim życiu momentów, gdy trudności przeszkadzają chociażby w modlitwie, czy nie ma czegoś, co sprawia, że musisz się przebijać, włożyć większy wysiłek w odnalezienie Jezusa albo nawet potrzebujesz w tym pomocy innych? Jak to jest z Twoją wiarą?
Wspomniany na początku człowiek bez rąk i bez nóg wierzył w to, co inni mówią na jego temat. Dlatego siedział w cyrku nieruchomo jako jeden z eksponatów, dopóki ktoś inny go nie zauważył i pokazał mu inną drogę. Paralityk z dzisiejszej Ewangelii był unieruchomiony przez chorobę, dopóki inni go nie zanieśli przed Jezusa. Spójrz dziś na swoje życie i pomyśl, czy jest coś, co Cię unieruchamia? Czy czasem nie blokują Cię opinie, sądy innych, może Twoje złe mniemanie o sobie, a może nawet grzech? Warto przyjść z tymi trudnościami do Jezusa, zostawić swoje nosze, które są symbolem paraliżu, i przede wszystkim skorzystać z Bożego miłosierdzia i Bożej łaski.
Niech radość panuje w naszym życiu i w oczekiwaniu na przyjście Pana, który nadchodzi, aby nas zbawić!
Kazania-homilie: Poniedziałek drugiego tygodnia Adwentu
o. Jarosław Krawczyk CSsR (05 grudnia 2011 roku, Rok B, II)
o. Andrzej Szorc CSsR (10 grudnia 2012 roku, Rok C, I)
o. Marian Krakowski CSsR (09 grudnia 2013 roku, Rok A, II)
o. Grzegorz Jaroszewski CSsR (08 grudnia 2014 roku, Rok B, I – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny )
br. diakon Tomasz Mikołajczyk CSsR (07 grudnia 2015 roku, Rok C, II)
o. Andrzej Makowski CSsR (05 grudnia 2016 roku, Rok A, I)
o. Wacław Zyskowski CSsR (11 grudnia 2017 roku, Rok B, II)
o. Łukasz Baran CSsR (10 grudnia 2018 roku, Rok C, I)
o. Stanisław Janiga CSsR (09 grudnia 2019 roku, Rok A, II)
o. Mariusz Simonicz CSsR (07 grudnia 2020 roku, Rok B, I )
o. Paweł Drobot CSsR (06 grudnia 2021 roku, Rok C, II)
o. Grzegorz Pruś CSsR (05 grudnia 2022 roku, Rok A, I)
Drukuj...
Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta w Parafii św. Józefa i Sanktuarium
Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Toruń (Bielany)
o. Grzegorz Pruś CSsR