Wtorek, 27 grudnia 2022 roku, Oktawa Narodzenia Pańskiego, Rok A, I
W kościołach, w których obchodzi się uroczystość św. Jana, pierwsze czytanie
z czytań wspólnych o apostołach i ewangelistach poza okresem wielkanocnym
Trwając w radości płynącej z Bożego Narodzenia, wciąż w tej świątecznej atmosferze, która jeszcze przez jakiś czas będzie nam z pewnością towarzyszyła, spotykamy dziś kolejną ważną postać – św. Jana Apostoła. To jego – jak przekazuje Tradycja – Chrystus nazywał swoim „umiłowanym uczniem”, choć sam Jan, który jest autorem m.in. czwartej Ewangelii, nigdy tak naprawdę nie napisał, nie zaznaczył, że to o niego chodzi, że to do niego odnoszą się te słowa.
Jan Apostoł to postać niezwykła i chyba trochę tajemnicza, bo tak naprawdę wiele jest teorii co do jego osoby. Prawdopodobnie był najmłodszym apostołem. Mówią niektórzy specjaliści, że tak naprawdę Jan był zaledwie kilkunastoletnim chłopcem, stąd być może jako najmłodszy w grupie miał ten przywilej bycia „umiłowanym uczniem” Jezusa. Jako jedyny z apostołów był pod krzyżem Jezusa, co nie byłoby możliwe, gdyby był dorosłym mężczyzną, bo rzymscy żołnierze natychmiast by go zatrzymali i podzieliłby los swojego Mistrza. A więc potwierdzałoby to, że w chwili śmierci Jezusa Jan nie był traktowany w świetle ówczesnego prawa jak dorosły. A z kolei, gdy czytamy dzisiejszą Ewangelię, słyszymy, że ów drugi uczeń (J 20, 4), czyli Jan, wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. I możemy się tylko uśmiechnąć, próbując wyobrazić sobie tę sytuację, kiedy dojrzały już wiekiem Piotr, biegnąc, opada z sił i zostaje wyprzedzony przez pełnego energii nastolatka Jana. Ale kiedy trzeba wejść do grobu, to dojrzałość i doświadczenie Piotra dodają mu odwagi i wchodzi tam pierwszy, a młody i pewnie wystraszony Jan zagląda do pustego grobu dopiero po chwili. To tylko jedna z teorii dotyczących Jana Apostoła, ale czyż nie wydaje się ona bardzo prawdopodobna?
Jan był jedynym apostołem, który nie zginął śmiercią tragiczną i dożył późnego wieku. Nie znaczy to, że nie próbowano go zabić. Według pewnej legendy, cesarz Domicjan, okrutny prześladowca chrześcijan, chcąc się pozbyć ostatniego apostoła, próbował otruć Jana. Podał mu w kielichu zatrute wino, nad którym Jan, zanim wypił to, co mu podano, uczynił znak błogosławieństwa. Dzięki temu błogosławieństwu wypita trucizna nie uczyniła apostołowi żadnej krzywdy. Tradycja zachowała pamięć o tych wydarzeniach i dzisiaj w wielu kościołach błogosławi się wino jako symbol miłości, która wyzwala od trucizny nienawiści, a wzmaga wzajemną życzliwość, jakiej znakiem jest dzielenie się pobłogosławionym napojem. „Jako Jan święty zaraźliwy trunek pił z miłości ku Jezusowi, którego serdecznie kochał, tak nas picie napoju święconego napomina, żeby prosić narodzonego Jezusa, by gorącą miłość boską (której wino jest znakiem) w sercach naszych wzniecić raczył” – brzmiała modlitwa przeznaczona na tę okazję.
„Umiłowany uczeń” Jezusa, Jan Apostoł, był zawsze bardzo blisko swojego Pana. Mówi Ewangelia, że nawet spoczywał na Jego piersi, co oznacza najwyższy stopień braterskiej miłości. Być blisko Jezusa – to jest klucz do tego, by odkrywać Jego miłość do nas, ale także by w sobie odnajdywać tę niezwykłą miłość do Chrystusa, który jest naszym Panem. Słuchanie Jego słowa, przystępowanie do ołtarza Pańskiego i karmienie się Jego ciałem, korzystanie z sakramentów, które nam zostawił jako widzialny znak Jego niewidzialnej obecności i działania – to jest droga podążania za Nim, droga właściwa nam, ludziom wierzącym, żyjącym w XXI wieku. Niech ufna dziecięca miłość św. Jana motywuje nas do troski o miłość do Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Amen.
Kazania-homilie: Święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty
o. Andrzej Kowalski CSsR (wtorek, 27 grudnia 2011 roku, Rok B, II)
o. Jarosław Krawczyk CSsR (czwartek, 27 grudnia 2012 roku. Rok C, I)
o. Grzegorz Jaroszewski CSsR (sobota, 27 grudnia 2014 roku, Rok B, I)
br. diakon Arkadiusz Buszka CSsR (niedziela, 27 grudnia 2015 roku, Rok C, II – Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa)
o. Krzysztof Szczygło CSsR (wtorek, 27 grudnia 2016 roku, Rok A, I)
o. Edmund Kowalski CSsR (środa, 27 grudnia 2017 roku, Rok B, II)
o. Andrzej Makowski CSsR (czwartek, 27 grudnia 2018 roku, Rok C, I)
o. Rafał Nowak CSsR (piątek, 27 grudnia 2019 roku, Rok A, II)
o. Łukasz Baran CSsR (niedziela, 27 grudnia 2020 roku, Rok B, I – Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa)
o. Sylwester Pactwa CSsR (poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku, Rok C, II)
o. Arkadiusz Buszka CSsR (wtorek, 27 grudnia 2022 roku, Rok A, I)
Drukuj...
Sekretarz Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści), przełożony domu
zakonnego i rektor kościoła św. Benona – Warszawa
o. Arkadiusz Buszka CSsR