Słowo Redemptor

Piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piątek, 03 marca 2023 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Czy Pan Jezus nie jest trochę za surowy w swoich słowach, które dziś słyszymy w Ewangelii? Mógłby ktoś pomyśleć, że to przecież takie niedyplomatyczne: grozić komuś potępieniem. Nie ma tu nic z miłosierdzia, które Bóg tak chętnie przecież oferuje. A może to my trochę za bardzo jesteśmy „rozmiękli” w swojej wierze, że nie chcemy takiego radykalizmu, który nam proponuje Ewangelia.

 

 

Wielki Post to odpowiedni moment, by pomyśleć nad tym, co jest z naszą wiarą, co z naszą miłością do Pana Boga i do bliźniego. To również świetna okazja, by wrócić do „korzeni” naszej wiary. W dzisiejszej Ewangelii otrzymujemy dobrą lekcję na temat chrześcijańskiej moralności i codziennych relacji z bliźnimi.

 

Po pierwsze, Jezus mówi o sprawiedliwości. Nie mylmy jednak tego pojęcia z czysto prawniczym podejściem. Sprawiedliwość, o której tutaj mowa, to zgodność z tym, czego od nas oczekuje Bóg – zgodność z Jego wolą. To pokorne poddanie siebie, swoich spraw, codzienności Bożemu planowi. Z tym niejednokrotnie mamy problem, bo nasza wola też ma swoje trzy grosze do dorzucenia. Czy zatem masz odwagę i pewność, by stwierdzić, że jesteś sprawiedliwy przed Bogiem?

 

Po drugie, brak miłości do bliźniego, który przejawia się w obelgach i złorzeczeniach wobec niego, to brak miłości wobec samego Boga. Przypomnijmy sobie słowa Jezusa: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25, 40b), w których identyfikuje się z człowiekiem. Jak więc możesz zwracać się do bliźnich w sposób obraźliwy, raniący ich godność i pozbawiony szacunku? To tak, jakbyś uderzał słowem samego Jezusa, obecnego w twoim bliźnim. Pamiętaj, że każde słowo pozbawione miłości powiedziane przez ciebie będzie cię osądzać. Czy nie lepiej używać naszej zdolności do komunikowania, do budowania dobra, do okazywania miłości?

 

Po trzecie, jeśli zależy ci na życiu autentycznie chrześcijańskim, to zadbaj, by było w nim miejsce na pojednanie z bliźnimi. Przypomnijmy sobie słowa Chrystusa z modlitwy „Ojcze nasz”, gdzie uzależnia otrzymanie przebaczenia od Boga, od tego, by być w otwartości na przebaczenie innym ludziom. Czy to łatwe? Może są takie sytuacje z przeszłości, które pozostają „nierozliczone” z krzywd, których doświadczyłeś od bliźnich albo sam miałeś w nich swój udział. Zjednocz się z Chrystusem, który z wysokości krzyża przebacza swoim oprawcom, który pokazuje, czym jest miłosierdzie.

 

Po czwarte, tu na ziemi mamy czas na to, by się nawrócić i zmienić swoje życie. Przed nami otwarta droga: błogosławieństwo albo przekleństwo, życie bądź śmierć wieczna. Decyzja o tym, jak postępujemy dziś, ma skutek w wieczności, gdzie już nie będzie możliwości, by dokonać korekty postępowania. Wówczas życie będzie już zamkniętą rzeczywistością, a pozostanie sąd ostateczny.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (02 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Andrzej Wodka CSsR  (22 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (14 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Jan Rzepiela CSsR senior  (27 lutego 2015 roku, Rok B, I)

o. Marian Krakowski CSsR  (19 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Ryszard Hajduk CSsR  (10 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Marcin Zubik CSsR  (23 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (15 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Andrzej Makowski CSsR  (06 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (26 lutego 2021 roku, Rok B, I)

o. Rafał Nowak CSsR  (11 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Piotr Mazur CSsR  (02 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta (wikariusz) w Parafii Matki Bożej Królowej Polski
(Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg

o. Piotr Mazur CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy