Niedziela, 05 marca 2023 roku, II tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I
Panie, dobrze, że tu jesteśmy (Mt 17, 4) – powiedział Piotr do Jezusa na Górze Przemienienia. Jesteśmy dzisiaj świadkami tego niezwykłego i wydarzenia. A słowa Piotra są wyrazem tego, że takie osobiste spotkanie z Panem, spotkanie z Bogiem wszechmogącym, zawsze napełnia nas pokojem, sprawia, że te wszystkie problemy, z którymi przychodzi nam się zmagać, nie znikają, co prawda, ale przynajmniej wizualnie stają się łatwiejsze do przezwyciężenia, stają się mniej uciążliwe. Jest to na tyle mocne doświadczenie, że chciałoby się w tej sytuacji pozostać, chciałoby się trwać w tej pełnej pokoju sytuacji z Bogiem sam na sam. Taki właśnie sens mają te słowa Piotra i to pragnienie postawienia namiotów, rozbicia obozu, a więc pozostania na stałe w okolicznościach, w których Bóg jest na wyciągnięcie ręki.
Wiemy jednak dobrze, że taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność. Trzeba w końcu zejść z tej Góry Przemienienia i stawić czoła tym wszystkim mniejszym i większym życiowym wyzwaniom. To spotkanie z Bogiem na modlitwie i skupieniu ma nas umocnić do tego, by odważnie kroczyć drogą Bożych przykazań, zmagając się z problemami dnia codziennego i świadcząc, pokazując całemu światu, że źródłem tej naszej nadzwyczajnej siły jest sam Bóg.
Zdarza się jednak czasem, że bardzo szybko zapominamy o tych dobrych owocach osobistego spotkania z Bogiem, i podniósłszy się z kolan, z tej modlitewnej postawy, znów dochodzimy do przekonania, że wszystko czynimy naszym własnym wysiłkiem albo zapominamy w ogóle o Bogu, który nieustannie – choć bardzo dyskretnie – wyświadcza nam dobro. Prorocy Starego Testamentu, a nawet sam św. Paweł wielokrotnie ukazują nam właśnie taką postawę – najpierw bezgraniczne zaufanie Bogu i opowiadanie się po Jego stronie, postawa pełna wiary i ufności w Bożą wszechmoc i pomoc, a za chwilę szemranie i ocenianie piętrzących się problemów jedynie ludzką miarą, liczenie jedynie na własne siły, na własne, ludzkie – a więc i ograniczone – możliwości. Zamiast wdzięczności i umocnienia wiary, zamiast siły do pokonywania trudności, po spotkaniu z Bogiem, po doświadczeniu Jego dobroci przychodzi zapomnienie, osłabienie i powrót do ludzkich kalkulacji.
Bóg nigdy nie zostawia nas samych i nie odwraca się od nas, choćby cokolwiek innego nam się wydawało. Dlatego też taką ufność, z jaką stajemy na modlitwie, wyrażając nasze dziękczynienia i prośby, taką ufność trzeba mieć każdego dnia – ufność i wiarę w to, że Bóg jest blisko mnie i – choć może tego nie odczuwam, nie doświadczam tego w sposób intensywny – On jest i mnie wspiera, prowadząc mnie ku zbawieniu – prowadząc czasami trudnymi drogami. Ale im te drogi trudniejsze, tym bliżej mnie jest Pan Bóg.
Pisał swego czasu papież Leon Wielki, że właśnie tam, w tej scenie na Górze Przemienienia, Pan troszczył się o to, aby całemu świętemu Kościołowi dać silną podstawę do nadziei. Całe mistyczne Ciało Chrystusa miało się stąd dowiedzieć, jaka je oczekuje przemiana i w jakiej chwale mogą uczestniczyć Jego członki, skoro Jego głowa takim blaskiem zajaśniała.
Pełni nadziei i ufności w Bożą obecność wchodzimy w drugi tydzień Wielkiego Postu. Pośród naszych codziennych zmagań, trudności, z jakimi przychodzi nam się mierzyć, a także w kontekście wielkopostnych wyrzeczeń, postanowień – może czasem trochę na wyrost, może nazbyt ambitnych – prośmy o umocnienie w nas wiary w to, że Bóg jest większy od wszystkich naszych problemów i trudności, i że z Jego pomocą jesteśmy w stanie stawić czoła wszystkim codziennym wyzwaniom. Panie, nie daj nam nigdy zapomnieć o tym, że zawsze jesteś blisko nas. Niech nas ogarnie Twoja łaska, według nadziei pokładanej w Tobie (Ps 33, 22).
Kazania-homilie: Druga Niedziela Wielkiego Postu, Rok A
o. Witold Radowski CSsR (20 marca 2011 roku, Rok A, I)
o. Krzysztof Dworak CSsR (16 marca 2014 roku, Rok A, II)
o. Kazimierz Fryzeł CSsR (12 marca 2017 roku, Rok A, I)
o. Krzysztof Szczygło CSsR (08 marca 2020 roku, Rok A, II)
o. Arkadiusz Buszka CSsR (05 marca 2023 roklu, Rok A, I)
Drukuj...
Sekretarz Prowincji Warszawskiej, rektor kościoła św. Benona, przełożony domu zakonnego – Warszawa
o. Arkadiusz Buszka CSsR