Słowo Redemptor

Wtorek piątego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

 

Wtorek, 28 marca 2023 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W dzisiejszej Ewangelii jesteśmy świadkami burzliwej rozmowy Jezusa z Żydami. Rozmowa nie jest łatwa. Rodacy Pana Jezusa nie potrafią zrozumieć przesłania Jego słów. Słowa Syna Bożego: Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie (J 8, 21), stanowią dla nich niezrozumiałą parafrazę. Stąd przychodzi im na myśl, że jeśli Jezus tak mówi, to pewnie sugeruje, że odbierze sobie życie.

 

Błąd Żydów polega na tym, że perspektywa ich patrzenia na życie skupia się tylko na życiu doczesnym – tu i teraz. Stąd nie potrafią uwierzyć w Jezusa i się nawrócić. Niestety konsekwencją tego jest śmierć w grzechach. Z perspektywy człowieka wierzącego nie ma nic gorszego niż śmierć w grzechach. Człowiek, który umiera w grzechach, traci wszystko, odchodzi z tego świata, przegrywając swoje życie. Na szczęście Bóg do końca walczy o człowieka.

 

Fryderyk Chopin był on genialnym kompozytorem, a przy tym człowiekiem pełnym wewnętrznych niepokojów pragnień i głodów, szukającym szczęścia często z pominięciem Boga. Gdy był umierający, odwiedził go jego przyjaciel ks. Aleksander Jełowicki. Po dłuższej rozmowie Chopin zdecydował się na spowiedź. Jego twarz stała się pogodna, było to odbicie pokoju, jaki zagościł w jego duszy. Wyglądał na szczęśliwego. Ksiądz Jełowicki w swym liście z dnia 20 października 1849 roku zacytował jedne z ostatnich słów Chopina:

„Kocham Boga... Dobrze, że tak umieram... Módlcie się za mną, do zobaczenia w niebie... Już mi Bóg przebaczył... O jakże Bóg jest dobry...”. Po spowiedzi ks. Jełowicki udzielił Chopinowi Komunii św. oraz sakramentu namaszczenia chorych. Chopin cieszył się ze spowiedzi, z pojednania z Bogiem. Po chwili wziął księdza za rękę i powiedział z największym wzruszeniem i wdzięcznością: „Bez Ciebie, mój drogi, byłbym zdechł jak świnia”.

 

Wiara w Jezusa odwraca perspektywę śmierci. Jezus nie chce, abyśmy pomarli w naszych grzechach. Daje nam szansę nawrócenia w sakramencie spowiedzi św. Dzięki temu nie skazujemy się na śmierć w grzechach. Przez wiarę w Jezusa przechodzimy w świat, który nigdy się nie kończy. Tylko życie w takim świecie może uczynić nas szczęśliwymi. Każdy z nas, zwłaszcza, kiedy straci kogoś bliskiego, uzmysławia sobie, że to nasze życie zmierza ku śmierci. Choć postęp medycyny umożliwia przedłużenie życia człowieka, to niestety nigdy nie będzie leku, który uratuje nas od śmierci. Dlatego trzeba być swoim życiem przygotowanym na ten dzień. Umrzemy wszyscy, ale możemy wybrać – śmierć w grzechach albo śmierć w Bogu.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Wtorek piątego tygodnia Wielkiego Postu

o. Edmund Kowalski CSsR  (27 marca 2012 roku, Rok B,II)

o. Jan Chaim CSsR  (19 marca 2013 roku, Rok C, I – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (08 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Stanisław Mróz CSsR  (24 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Marcin Zubik CSsR  (15 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (04 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (20 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR  (09 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (30 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (23 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Andrzej Makowski CSsR  (05 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (28 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Tirocinium Pastoralne Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (wewnętrzne studium Zgromadzenia przygotowujące
do prowadzenia Rekolekcji Parafialnych i Misji Ludowych
) – Lublin

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy