Środa, 29 marca 2023 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I
Pojęcie wolności od wieków budzi rozmaite emocje. Nie jest nawet łatwo ustalić, czym jest wolność. Żyjąc w niespokojnych czasach, wielu ludzi marzy o wolności i chce ją zdobyć na różne sposoby. Niektórzy ludzie potrzebują wolności wewnętrznej. Inni natomiast wolność uzależniają od polityki swojego państwa. Zatem czym jest wolność? Czy wolność jest brakiem ograniczeń? A może jest brakiem narzuconych zasad?
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dzisiejszej Ewangelii. Jezus w czasie rozmowy z Żydami mówi: Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8, 31-32). To, co sprawia, że możemy być wolnymi, to słuchanie słów Jezusa. Za tym powinna pójść postawa stawania się uczniem Jezusa. Jednak to jeszcze za mało. Uczeń Jezusa, aby być wolnym, musi porzucić grzech. Kto popełnia grzech, staje się niewolnikiem grzechu. Grzech odbiera wolność człowiekowi i sprawia, że człowiek traci wolność. Święty Augustyn pisał nawet, że nie jest wolnym ten, kto jest niewolnikiem swoich występków. Zatem jeśli chcemy być wolnymi, musimy, słysząc słowa Jezusa, porzucić grzech. Dzięki temu możemy doświadczyć, czym jest prawdziwa wolność.
Takie doświadczenie wolności przeżył w swoim życiu znany pisarz angielski Gilbert Chesterton. W swojej autobiografii napisał takie słowa: „Gdy ludzie pytają mnie, dlaczego przeszedłem do Kościoła katolickiego, pierwsza istotna odpowiedź to: by uwolnić się od grzechów. Nie istnieje bowiem żadna inna religia, która mogłaby zgodnie z prawdą twierdzić, że uwalnia ludzi od grzechów”.
Jezus, zostawiając nam sakrament spowiedzi św., daje nam możliwość uwolnienia się od grzechów. Grzech jest chorobą duszy, która odbiera wolność człowiekowi. Choć sam grzech na początku może stwarzać poczucie wolności i swobody, to ostatecznie prowadzi do zniewolenia. Łaska spowiedzi św. przywraca nam utraconą wolność.
Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami także pewną zależność pomiędzy prawdą a wolnością. Jezus mówi, że prawda nas wyzwoli. Bez prawdy nie ma wolności. André Frossard, wybitny pisarz i przyjaciel papieża, zapytał kiedyś Jana Pawła II, które zdanie z Ewangelii wybrałby, gdyby miał nam przekazać tylko jedno jedyne zdanie. Przypuszczał, że będzie mu potrzebna chwila do namysłu. Tymczasem papież odpowiedział bez wahania: Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli (J 8, 32).
Nasze życie musi być nieustannym poszukiwaniem prawdy. Bez niej nigdy nie będziemy wolni. Tę wolność daje nam Bóg. Niech zatem przyjęta przez nas postawa stawania w prawdzie uczyni nas dziećmi Bożymi.
Kazania-homilie: Środa piątego tygodnia Wielkiego Postu
o. Edmund Kowalski CSsR (28 marca 2012 roku, Rok B, II)
o. Paweł Drobot CSsR (20 marca 2013 roku, Rok C, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (09 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)
o. Stanisław Mróz CSsR (25 marca 2015 roku, Rok B, I – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)
o. Marcin Zubik CSsR (16 marca 2016 roku, Rok C, II)
o. Mariusz Simonicz CSsR (05 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)
o. Sylwester Pactwa CSsR (21 marca 2018 roku, Rok B, II)
o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR (10 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)
o. Stanisław Paprocki CSsR (01 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR (24 marca 2021 roku, Rok B, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (06 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)
o. Łukasz Baran CSsR (29 marca 2023 roku, Rok A, I)
Drukuj...
Tirocinium Pastoralne Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (wewnętrzne studium Zgromadzenia przygotowujące
do prowadzenia Rekolekcji Parafialnych i Misji Ludowych) – Lublin
o. Łukasz Baran CSsR