Słowo Redemptor

Wtorek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Wtorek, 14 marca 2023 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok A, I

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

„Modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem”
                                                                                                                         
(Jan Paweł II)

 

Zastanawiam się i zadaję sobie często pytanie, czy przebaczenie w dzisiejszym świecie jest w ogóle możliwe. Czy przebaczenie w ogóle istnieje? Czy my, współcześni ludzie tego świata, jesteśmy w stanie przebaczyć drugiemu człowiekowi wyrządzone nam krzywdy? Gdy czytamy żywoty świętych i błogosławionych, widzimy, że oni przebaczali w imię Ewangelii, w imię Jezusa Chrystusa. Kościół naucza o konieczności przebaczenia drugiemu człowiekowi, o tym, że mamy dać mu kolejną szanse na zmianę swojego postępowania.

 

Święty Jan Paweł II przebaczył swemu niedoszłemu mordercy, Eleni wybaczyła mordercy swojej córki. Możemy wymieniać wielu nam współczesnych, którzy przebaczyli swoim oprawcom, tym, którzy wyrządzili im lub ich bliskim krzywdę. I gdy słuchamy o tych, którzy przebaczyli swoim oprawcom, podziwiamy ich, mówimy o nich z uznaniem.

 

 

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy pytanie Piotra: Panie, ile razy mam przebaczyć? I słyszymy prostą odpowiedź: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy (Mt 18, 21-22). Czyli ile razy? W nieskończoność! Za każdym razem mam przebaczać moim krzywdzicielom.

 

Każdy z nas – nie tylko wybrani „herosi” – ma przebaczać tym, którzy wyrządzili nam krzywdę. Nam chrześcijanom przebaczenie zostało nie tylko ofiarowane, ale również zostało nam zadane. Mamy przebaczać bliźniemu i choć nie jest to zawsze łatwe, to ten obowiązek spoczywa na każdym ochrzczonym. Nawet gdyby ktoś bardzo mnie zranił, mam szukać pojednania za wszelką cenę. Nie ma takiej sytuacji, w której człowiek wierzący byłby zwolniony od obowiązku przebaczenia.

 

A przebaczenie ma miejsce wtedy, gdy ktoś, kto został znieważony, oszukany, skrzywdzony, bez względu na wszystko, stara się zachowywać tak, jakby się nic nie stało. Prawdziwe przebaczenie poprzedza pojednanie. Przebaczać trzeba bez względu na to, kto i jak cię obraził. Przebaczyć trzeba nawet wówczas, gdy winowajca nie przeprosił i nie zadośćuczynił. W przebaczeniu nie można doszukiwać się sprawiedliwości, ale takie właśnie jest przebaczenie. W przebaczeniu nie ma racji rozumnych i sprawiedliwych. Tylko ludzie, którzy mają wiarę, rozumieją miarę przebaczenia.

 

 

Przebaczenie oczywiście nie jest łatwe. I często może w nas wywołać takie myślenie: „No nie, tym razem to już nie podaruję! Ile razy mam wybaczać? Koniec z tym, przebrała się miarka!”. Właśnie w ten sposób buduje się mur, który oddziela nas od miłości Boga. A przecież do przebaczenia wystarczy tylko jedna osoba, ta z poranionym sercem. Przebaczać to uwolnić swoje serce, to powiększać bagaż doświadczeń, to być jak Jezus: wybaczać nieskończenie wiele razy. Taką samą miarą, jaką ja mierzę, Ty, Boże, mi odmierzysz.

 

I zapominamy ciągle o tym, że za każdym razem, gdy sami zgrzeszymy, błagamy o przebaczanie Boga w konfesjonale. I za każdym razem otrzymujemy to przebaczenie i Jezus nie wylicza nam, który to już raz zgrzeszyłem i który to już raz z kolei pragnę przebaczenia. I słyszę kolejny raz przy kratkach konfesjonału: Przebaczam Ci, idź i nie grzesz więcej. I wie Jezus, że po pewnym czasie znów przyjdę prosić o przebaczenie i On kolejny raz udzieli mi go.

 

Proś Jezusa o siłę, abyś potrafił tak jak On za każdym razem przebaczać swoim winowajcom i stać się dzięki temu jak sam nasz Pan Jezus Chrystus. Amen

 

 

 

 

Kazania-homilie: Wtorek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (13 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (05 marca 2013 rooku, Rok C, I)

o. Zdzisław Stanula CSsR    (25 marca 2014 roku, Rok A, II Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Sylwester Cabał CSsR   (10 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR   (01 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Jacek Dembek CSsR   (21 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (06 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (26 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (17 marca 2020 roku, Rok A, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (08 marca 2021 roku, Rok B, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (22 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (14 marca 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, katecheta oraz duszpasterz w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
(Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej) – Bardo

o. Wojciech Wilgowicz CssR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy