Słowo Redemptor

Świętego Andrzeja Boboli, prezbitera, męczennika i patron Polski – święto

 

 

 

Wtorek, 16 maja 2023 roku, VI tydzień wielkanocny, Rok A, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Na czym polega dziś dzielność? W mediach społecznościowych swego czasu popularnym „wyzwaniem” było stanąć pod strumieniem zimnej wody wylewanym z wiadra, albo i nawet z łyżki koparki. Kiedy indziej znowu ułożenie niedługiego tekstu i wydeklamowanie go w rytm rapu dla okazania wsparcia walczącym z epidemią. Częstym jest sfilmowanie wspólnego tańca rodzinnego do aktualnie modnej melodii – ileż tam musiało wcześniej być prób, nieudanych ujęć, godzin powtórek i montażu!

 

To oczywiście ironia, są poważniejsze wyzwania i problemy, przed którymi stają dzisiejsi ludzie w rodzinach – opieka nad chorym 24 godziny na dobę, troska o dobre wychowanie dzieci, dochowanie wierności, gdy tak wiele pokus wokoło. Ktoś inny jeszcze walczy w okopie na wojnie, ktoś inny jedzie całą noc, by zabezpieczyć mecz, bo część kibiców, która niestety nie umie uczestniczyć w wydarzeniu sportowym. Przykładów prawdziwej dzielności jest aż nadto.

 

Jest jeszcze jeden obszar, gdzie dziś potrzeba dzielności, ale wydaje się, że nam jej nie wystarcza – tj. głoszenie współczesnym niewierzącym, wątpiącym, obojętnym i zniechęconym Ewangelii. Dawanie świadectwa o Panu Jezusie w sposób przejrzysty, przekonujący wymaga wiele odwagi, sił i wytrwałości. Patronem ludzi głoszących Ewangelię dzielnie jest na pewno św. Andrzej Bobola, męczennik i patron Polski.

 

Zwykle, gdy myślimy o nim, to od razu nasuwa nam się na myśl obraz jego męczeńskiej śmierci – krwawej i okrutnej. A jego dzielność utożsamiamy z mężnym przetrwaniem tej próby, bez wyparcia się wiary katolickiej. Ale spójrzmy, co działo się w jego życiu wcześniej. Biografowie piszą, że „Andrzej Bobola wyróżniał się żarliwością o zbawienie dusz. Był niezmordowany w głoszeniu kazań i w spowiadaniu. Mieszkańcy Polesia żyli w wielkim zaniedbaniu religijnym. Szerzyła się ciemnota, zabobony, pijaństwo. Andrzej chodził po wioskach od domu do domu i nauczał. Nazwano go apostołem Pińszczyzny i Polesia. Pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Jego gorliwość została określona przez przydomek «łowca dusz – duszochwat»”.

 

Św. Andrzej jest patronem również takiej dzielności, której nam dziś potrzeba niż oblewania się wodą, czy odtworzenia układu tanecznego – dzielnego głoszenia Królestwa Bożego i przyjęcia postawy „duszochwata”, tj. łowcy dusz. Skąd siła do tego?

 

Źródło tej łaski jest nieodmiennie to samo dla św. Andrzeja i dla nas – Ewangelia, jedność Syna z Ojcem, o której również dziś słyszymy. Człowiek, który pozwala Bogu przemienić siebie, wciągnąć się w samo centrum miłości i istoty Boga oraz doświadcza jego chwały, otrzymuje dar posłania – na wzór posłania Syna Bożego – by innych do Boga przyciągnąć. Potrzeba więc jeszcze jednej dzielności w nas – decyzji o życiu oddanym dla Boga i jego spraw, niezależnie od stanu naszego życia, powołania i okoliczności we mnie i poza mną. To jest największe tchórzostwo, które nas ogarnia i jednocześnie największe zwycięstwo, którego możemy dokonać – dzielnie pójść za Odkupicielem.

 

Modlimy się przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli także o jedność chrześcijan i całego rodzaju ludzkiego. Nie dokona się ona bez naszej dzielności osobistej i wspólnotowej. Nie jest ona „medialna”, jak te wspomniane na początku, ale nie przemija i przynosi obfite i trwałe owoce.

Święty Andrzeju Bobolo, pomóż nam być dzielnymi w nawracaniu się i w głoszeniu Ewangelii!

 

 

 

Publikowane rozważania zawierają tekst, który jest wersją autorską
(tzn. bez korekty tekstu – bez wykonania jakichś prac redakcyjnych)

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Andrzeja Boboli – prezbitera, męczennika i Patron Polski

o. Jarosław Liebersbach CSsR  (16 maja 2012 rok, Rok B, II)

o. Eugeniusz Karpiel CSsR  (16 maja 2013 rok, Rok C, I)

o. Sylwester Cabała CSsR  (16 maja 2014 rok, Rok A, II)

o. Ludwik Łabuda CSsR  (16 maja 2015 rok, Rok B, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (16 maja 2017 rok, Rok A, I)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR  (16 maja 2018 rok, Rok B, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (16  maja 2019 rok, Rok C, II)

o. Krzysztof Szczygło CSsR  (16 maja 2020 rok, Rok A, II)

o. Jacek Zdrzałek CSsR  (16 maja 2022 roku, Rok C, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (16 maja 2023 roku, Rok A, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Wikariusz Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Warszawa

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy