Niedziela, 21 maja 2023 roku, VII tydzień wielkanocny, Rok A, I
Gdzie jest twoja Galilea? Dokąd wracasz myślami w chwilach trudnych? Może to jakieś wydarzenie, które zmieniło twoje życie, albo jakaś sytuacja, która sprawiła, że jesteś tu i teraz…?
Przed swoim wniebowstąpieniem Jezus spotyka się ponownie z uczniami w Galilei, która ma znaczenie symboliczne i szczególne dla uczniów Jezusa. Przypomina miejsca, w których byli razem z Jezusem: powołanie nad jeziorem Genezaret, Kazanie na Górze, góra Tabor, burza na jeziorze, uzdrowienie ślepego, wskrzeszenie młodzieńca z Nain, rozmnożenie chleba, zapowiedź męki i zmartwychwstania... Powrót do pozytywnych doświadczeń w życiu, do faktów radosnych, pełnych nadziei, jest wewnętrznym umocnieniem. Taki powrót rzuca nowe światło na życie. Również „wielkie tragedie ludzkie” zaczynają się wówczas obiektyzować i nabierają innego wymiaru.
Z drugiej strony Galilea jest miejscem bez znaczenia. Jest synonimem prowincji, terenem najbardziej oddalonym od Świętego Miasta, skażonym przez pogan: Naród, który żyje w ciemnościach… (por. Iz 9, 1) „Iść do Galilei” oznacza iść do miejsc bez znaczenia, które dla wielu są przedmiotem drwin czy lekceważenia; oznacza podjąć mało znaczące sprawy, które nie budzą uznania ani poklasku w oczach ludzi, o które wielu pyta: „czy warto…?”.
Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jestem ona kolejnym momentem, obok Zmartwychwstania Pana Jezusa i Zesłania Ducha Świętego, który daje nam pewność, że śmierć Chrystusa miała sens, że trud Wielkiego Piątku nie był bez potrzeby. Zmartwychwstanie Chrystusa umacnia w nas to przekonanie, że śmierć została pokonana. Dzisiejsza uroczystość jest niejako przekazaniem testamentu Jezusa nam. Jezus, odchodząc do Ojca, przekazuje również swój testament, swoje ostatnie życzenie: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem (Mt 28, 19-20). Wolą Jezusa, Jego ostatnim życzeniem jest, by uczniowie byli Jego świadkami. Doświadczenie wniebowstąpienia posyła nas do codzienności, w której mieszkamy i pracujemy. Powinniśmy nieść niebo tam, gdzie jest ciemność, „piekło”, gdzie panują pustka i bezsens. A uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą będziemy obchodzić w przyszłym tygodniu, to umocnienie do tej misji – aby się nie bać być świadkiem. Chrystusa tu, gdzie jesteś, tu, gdzie żyjesz.
Nie jest łatwo być świadkiem Jezusa dziś. Ale w tej misji nie jesteśmy osamotnieni. Wspierają nas święci i męczennicy. Wspierają nas współcześni świadkowie, ludzie głębokiej wiary i nadziei. A przede wszystkim jest z nami i prowadzi nas sam Jezus zmartwychwstały poprzez swego Ducha: A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28, 20).
Kazania-homilie: Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
– VII niedziela wielkanocna
o. Jarosław Krawczyk CSsR (05 czerwca 2011 roku, Rok A, I)
o. Marcin Zubik CSsR (20 maja 2012 roku, Rok B, II)
o. Waldenar Warzyński CSsR (12 maja 2013 roku, Rok C, I)
o. Grzegorz Jaroszewski CSsR (01 czerwca 2014 roku, Rok A, II)
o. Marian Krakowski CSsR (17 maja 2015 roku, Rok B, I)
o. Rafał Nowak CSsR (08 maja 2016 roku, Rok C, II)
o. Piotr Podraza CSsR (28 maja 2017 roku, Rok A, I)
o. Krzysztof Dworak CSsR (13 maja 2018 roku, Rok B, II)
o. Edmund Kowalski CSsR (02 czerwca 2019 roku, Rok C, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (24 maja 2020 roku, Rok A, II)
o. Ryszard Bożek CSsR (16 maja 2021 roku, Rok B, I)
o. Kazimierz Fryzeł CSsR (29 maja 2022 roku, Rok C, II)
o. Ireneusz Krzywoń CSsR (21 maja 2023 roku, Rok A, I)
Drukuj...
Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – Gliwice
o. Ireneusz Krzywoń CSsR