Słowo Redemptor

Niedziela Chrztu Pańskiego – święto

 

 

 

Niedziela, 07 stycznia 2024 roku, I tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Dzisiejszy dzień – święto Chrztu Pańskiego – ukazuje widoczne objawienie całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec objawia się poprzez głos – słowa skierowane w kierunku Syna, Jezusa Chrystusa, obecnego nad Jordanem i Duch Święty w postaci gołębicy. To wydarzenie jest też okazją do uświadomienia sobie tego, co to znaczy, że jesteśmy chrześcijanami – bo kiedyś zostaliśmy ochrzczeni – i co się z tym wiąże. Czym jest chrzest? Nie tylko jednym z sakramentów, ale też zobowiązaniem do przestrzegania Bożych przykazań – przykazań, które, jak słyszeliśmy, są wyrazem naszej miłości i pomagają zwyciężyć świat, czyli nie poddać się temu, co jest tylko doczesne, więc kiedyś przeminie.

 

 

Pytania, które słyszymy u proroka Izajasza, mogą być trochę prowokacyjne dla współczesnego człowieka: Czemu wydajecie pieniądze na to, co nie jest chlebem? I waszą pracę – na to, co nie nasyci? (Iz 55, 2) I faktycznie te słowa powinny skłonić do refleksji: czy nie jestem za bardzo zabiegany w pogoni za rzeczami materialnymi, czy nie zatracam się w pracy, gubiąc to, co tak naprawdę ma znaczenie – troska o zbawienie? Oczywiście, praca i zdobywanie pieniędzy są ważne, ale nie mogą stać się celem najważniejszym. Trzeba nam pamiętać o tym, kim jesteśmy, i celować wyżej, dalej – w stronę wieczności. Tylko Jezus może nam dać prawdziwe skarby, zapewnić zbawienie, które daje prawdziwą radość, zaspokaja w pełni nasze pragnienie.

 

Może to nie być łatwe, aby swoje myślenie nastawić w pełni w kierunku zbawienia, bo – jak mówi do nas Pan w słowach Księgi proroka Izajasza – myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami (Iz 55, 8). Boża wola powinna być w naszym życiu ponad naszymi „zachciankami”. Tylko wtedy łaska może w pełni zadziałać w życiu i dać prawdziwe szczęście, tylko wtedy Boże słowa mogą wydać w naszym życiu dobre owoce. Każdy Boży zamysł ma swój cel i do wypełnienia się w życiu człowieka potrzebuje jego współpracy. Aby czerpać ze zdrojów zbawienia, trzeba się postarać o dotarcie do źródła. A tym źródłem jest słowo Boże i sakramenty. Pierwszym i najważniejszym z nich jest chrzest święty. To od chrztu Jezus rozpoczął swoją misję nauczycielską. W naszym życiu to chrzest zmywa grzech pierworodny, otwiera nas na łaskę i pozwala stać się w pełni dzieckiem Bożym, chrześcijaninem.

 

Łaska wiary, którą otrzymujemy wraz z sakramentami, zobowiązuje nas do przestrzegania przykazań. Nie tylko zobowiązuje, ale też umacnia, abyśmy mogli wypełniać przykazania z prawdziwą miłością. Jedynie wtedy stają się one nie tylko obowiązkiem, ale i prawem, w którym można dostrzec sens. W ten sposób łatwiej jest dotrzeć do zdrojów zbawienia, z których możemy obficie czerpać, bo tak wielka jest Boża łaska. W pełni znajdziemy ją w Chrystusie, który jest Barankiem Bożym, który gładzi grzech świata (J 1, 29). Powtarzamy te słowa na każdej Mszy Świętej. Warto w tym momencie sobie uświadomić, co one ukazują: że nie jest to tylko śpiew czy recytacja, towarzyszące łamaniu Hostii, a wyznanie pewnej prawdy wiary, wypowiedziane niegdyś przez Jana Chrzciciela. Grzech pierworodny jest gładzony przez chrzest święty. Każdy popełniony grzech jest usuwany poprzez rozgrzeszenie podczas szczerej spowiedzi świętej. Z niewoli wszystkich grzechów natomiast uwolnił nas sam Jezus Chrystus – Baranek Boży, który złożył siebie w doskonałej ofierze.

 

Dziś, rozważając scenę chrztu Jezusa w Jordanie, warto zwrócić uwagę na pokorę św. Jana, który zaznacza, że przychodzi ktoś mocniejszy, ważniejszy od niego. Przychodzi Chrystus poprzez wodę, krew i Ducha. Wodą zostaje ochrzczony i sam uświęca tę wodę swoją obecnością. Przez swoją krew dokonuje naszego odkupienia. Duchem Świętym jest napełniony i z Nim tworzy jedno i – jak zaznacza Jan – będzie chrzcił Duchem Świętym, pośle tego Ducha, abyśmy i my mogli doświadczyć pełni łask.

 

 

Zachęcam, aby szczególnie w tym dniu wrócić myślami do swojego chrztu. Raczej większość z nas nie pamięta tego dnia, ale warto być świadomym, że dzień chrztu świętego jest dla nas wielką łaską. Jest dniem nowych narodzin – narodzin z Ducha, uwolnieniem z piętna grzechu pierworodnego i wejścia w życie w łasce, w jedności z naszym Panem. Nie zapominajmy, że wiara nadaje życiu sens i sprawia, że widzimy coś więcej niż tylko doczesność. Dziękujmy Chrystusowi za to, że chce nas obficie obdarować darmowymi łaskami, szczególnie zbawieniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Niedziela Chrztu Pańskiego – święto

o. Andrzej Kowalski CSsR  (08 stycznia 2012 roku, Rok B, II)

o. Piotr Łacheta CSsR  (13 stycznia 2013 roku, Rok C, I)

o. Edmund Kowalski CSsR CSsR  (12 stycznia 2014 roku, Rok A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (11 stycznia 2015 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Listopad CSsR  (10 stycznia 2016 roku, Rok C, II)

o. Stanisław Janiga CSsR  (08 stycznia 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Szorc CSsR  (07 stycznia 2018 roku, Rok B, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (13 stycznia 2019 roku, Rok C, I)

o. Tomasz Mular CSsR  (12 stycznia 202o roku, Rok A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (10 stycznia 2021 roku, Rok B, I)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR  (09 stycznia 2022 roku, Rok C, II)

o. Paweł Jurkowski CSsR  (08 stycznia 2023 roku, Rok A, I)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (07 stycznia 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta w Parafii Matki Bożej Królowej Polski
(Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg

o. Grzegorz Pruś CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy