Słowo Redemptor

Katedry świętego Piotra Apostoła – święto

 

 

 

Święto katedry św. Piotra Apostoła – Czwartek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu
Czwartek, 22 lutego 2024 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

W bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem, w absydzie jest tron (katedra), na którym miał zasiadać św. Piotr. Obecnie są to kawałki drewna w marmurowej obudowie połączone ze sobą płytami z kości słoniowej. Ten tron, nazywany katedrą św. Piotra, jest symbolem władzy w kościele, którą Jezus przekazał Piotrowi oraz jego następcom.

 

 

Gdy uważnie czytamy Ewangelie, to możemy znaleźć wiele przykładów tego, że Jezus w szczególny sposób wyróżnił Piotra spośród dwunastu apostołów. O jednym z nich usłyszeliśmy dzisiaj. Warto przy okazji przytoczyć jeszcze jeden tekst. Są to słowa Jezusa, które kieruje do św. Piotra po zmartwychwstaniu, kiedy Jezus pyta Piotra o wyznanie wiary i miłości. Na koniec Jezus mówi do niego: Paś owce moje (J 21, 17). Jezus posługuje się tutaj obrazem owczarni i pasterza. Przypomina nam o tym dzisiejszy psalm: Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie (Ps 23 (22), 1b).

 

Od samego początku istnienia Kościoła Piotr posiadał autorytet i był punktem odniesienia dla grona apostołów oraz pierwszych wspólnot Kościoła. Przykładem może być to, że św. Paweł po swoim nawróceniu udał się do Piotra, aby od niego otrzymać niejako „autoryzację” i błogosławieństwo dla swojej misji. Św. Piotr zginął męczeńską śmiercią w Rzymie. Do dziś istnieje dowód jego obecności w tym mieście, jakim jest grób. W tym miejscu została zabudowana bazylika św. Piotra.

 

Nauczanie Kościoła potwierdzało wielokrotnie na przestrzeni wieków prymat Piotra i jego następców jako biskupów Rzymu. W taki sposób mówi na ten temat Sobór Watykański I (1870):

„Nauczamy przeto i orzekamy, według świadectw Ewangelii, że Chrystus Pan bezpośrednio i wprost św. Piotrowi Apostołowi obiecał i powierzył prymat władzy nad całym Kościołem Bożym”.

 

Św. Jan Paweł II w encyklice Ut unum sint, O działalności ekumenicznej, z 1995 roku w taki sposób pisze o roli biskupa Rzymu:

„Jako spadkobierca misji Piotra w Kościele użyźnionym krwią pierwszych apostołów Biskup Rzymu pełni posługę zakorzenioną w wielokształtnym miłosierdziu Boga, które przemienia serca i rozlewa moc łaski tam, gdzie chrześcijanin poznaje gorzki smak własnej słabości i nędzy. Autorytet związany z tą posługą jest całkowicie oddany na służbę zamysłowi Bożego miłosierdzia i w tej perspektywie należy zawsze na niego patrzeć. W niej też zrozumiała staje się władza właściwa dla tej posługi” (nr 92).

 

Żyjemy obecnie w czasach zamieszania i podważania autorytetów. Dotyczy to także autorytetu papieża. Święto dzisiejsze jest dla nas przypomnieniem, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła.

 

Módlmy się dzisiaj w szczególny sposób za papieża, o jedność wśród chrześcijan oraz o wierność nauce Chrystusa. Znakiem tej jedności i wierności jest papież, a symbolem katedra św. Piotra.

 

Na zakończenie posłuchajmy słów jakie kierował do nas św. Jan Paweł II w cytowanej wyżej adhortacji:

„Ja, Jan Paweł II, pokorny servus servorum Dei, ośmielam się przemówić do was, wierni Kościoła katolickiego, i do was, bracia i siostry z innych Kościołów i Wspólnot kościelnych, słowami apostoła Pawła, którego męczeństwo, wraz z męczeństwem apostoła Piotra ozdobiło Stolicę Rzymską blaskiem jego świadectwa: dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się w duchu, jedno myślcie, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju niech będzie z wami! (...) Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi (2 Kor 13, 11. 13)” (Ut unum sint, n. 103).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto katedry św. Piotra Apostoła                          

o. Mariusz Simonicz CSsR  (22 lutego 2013 roku, Rok C, I)

o. Ludwik Łabuda CSsR  (22 lutego 2014 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (22 lutego 2015 roku, Rok B, I I niedziela Wielkiego Postu )

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (22 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Tomasz Mular CSsR  (22 lutego 2017 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (22 lutego 2018 roku, Rok B, II)

o. Jacek Dembek CSsR  (22 lutego 2019 roku, Rok C, I)

o. Paweł Mroczek CSsR  (22 lutego 2020 roku, Rok A, II)

o. Krzysztof Szczygło CSsR  (22 lutego 2021 roku, Rok B, IPoniedziałek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Łukasz Drożak CSsR  (22 lutego 2022 roku, Rok C, II)  

o. Stanisław Paprocki CSsR  (22 lutego 2023 roku, Rok A, IŚroda Popielcowa)

o. Paweł Drobot CSsR  (22 lutego 2024 roku, Rok B, II Czwartek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, rektor kościoła św. Benona, przełożony domu zakonnego,
moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda – Warszawa

o. Paweł Drobot CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy