Piątek, 23 lutego 2024 roku, I tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II
Kolejny ważny temat związany z nawróceniem jest przedstawiony w dzisiejszej liturgii słowa. Jest to prawość serca. Chodzi tutaj o sumienie, które jest źródłem podejmowanych przez człowieka decyzji. Od jakości sumienia – może ono być prawe albo wypaczone – zależy nasze postępowanie. W chrześcijańskim życiu nie chodzi o to, aby robić coś na pokaz.
Św. John Henry Newmann (1801-1890) tak powiedział na temat sumienia:
„Ludzie odnoszą się do niego w dwojaki sposób. Niektórzy traktują sumienie tylko jako pewnego rodzaju poczucie przyzwoitości, upodobanie, podsuwające nam to lub tamto. Dla innych z kolei sumienie jest echem Bożego głosu. Od tego rozróżnienia zależy wszystko. Ta pierwsza droga nie jest drogą wiary, a druga tak”.
W tym kontekście możemy lepiej zrozumieć słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: Jeżeli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 5, 20).
Być człowiekiem sumienia nie oznacza nosić w sobie, jak mówi John Newman, pewnego rodzaju poczucia przyzwoitości, lecz żyć w relacji z Bogiem i szczerze pozwolić się przez Niego prowadzić. Udawanie i życie na pokaz do niczego nie prowadzi, a tym bardziej nie jest to droga do królestwa niebieskiego.
Sumienie jest jak kompas, który pokazuje kierunek naszej drogi życiowej. Może się jednak okazać, że ten kompas nie działa właściwie. Wyobraźmy sobie, że w kompasie obok igły magnetycznej, która pokazuje północ, położymy magnes, który będzie wpływał na tę igłę. Igła będzie nadal pokazywać północ, ale nie będzie to rzeczywista północ. Jest niestety wielu ludzi, którzy w taki sposób posługują się sumieniem. Mówią, że postępują zgodnie z sumieniem, ale niestety nie wskazuje ono prawdziwej północy, lecz jakiś inny kierunek.
Tym, co pozwala skalibrować kompas sumienia, jeżeli się rozstroił, jest Dekalog – dziesięć przykazań. Przykazania przypominają nam, że kłamstwo, pycha, kradzież, zazdrość, zawiść, oszczerstwa, cudzołóstwo, zabójstwo, obłuda nie są właściwą drogą do szczęścia człowieka.
W dzisiejszej Ewangelii Jezus nie tylko nakazuje przestrzeganie przykazań, ale pokazuje, na czym polega istota ich przestrzegania: Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj! A kto by się dopuścił zabójstwa podlega sądowi. A ja wam powiadam: Każdy kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi; […] Jeśli więc przyniesiesz swój dar przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam swój dar przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj (Mt 5, 21-24).
Warto się dzisiaj zastanowić, czy jest ktoś, z kim powinienem się pojednać, przeprosić kogoś, prosić o przebaczenie albo nawet zacząć się modlić za tę osobę, która mnie skrzywdziła, by nie nosić więcej w swoim sercu goryczy, złości czy nienawiści do niego. W jaki sposób troszczę się o prawość swojego sumienia?
Kazania-homilie: Piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu
o. Jarosław Krawczyk CSsR (02 marca 2012 roku, Rok B, II)
o. Andrzej Wodka CSsR (22 lutego 2013 roku, Rok C, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (14 marca 2014 roku, Rok A, II)
o. Jan Rzepiela CSsR senior (27 lutego 2015 roku, Rok B, I)
o. Marian Krakowski CSsR (19 lutego 2016 roku, Rok C, II)
o. Ryszard Hajduk CSsR (10 marca 2017 roku, Rok A, I)
o. Marcin Zubik CSsR (23 lutego 2018 roku, Rok B, II)
o. Łukasz Baran CSsR (15 marca 2019 roku, Rok C, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (06 marca 2020 roku, Rok A, II)
o. Wacław Zyskowski CSsR (26 lutego 2021 roku, Rok B, I)
o. Rafał Nowak CSsR (11 marca 2022 roku, Rok C, II)
o. Piotr Mazur CSsR (02 marca 2023 roku, Rok A, I)
o. Paweł Drobot CSsR (23 lutego 2024 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, rektor kościoła św. Benona, przełożony domu zakonnego,
moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda – Warszawa
o. Paweł Drobot CSsR