Słowo Redemptor

Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piątek, 08 marca 2024 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Wielki Post jest czasem, który wzywa nas do nawrócenia. Nawrócenie nie jest czym innym, jak zwróceniem się w stronę Boga, uznaniem Jego panowania w swoim życiu, odwróceniem się od grzechów, od czynionego do tej pory zła. W słowach pierwszego czytania z Księgi proroka Ozeasza jest zawarte wezwanie do Izraelitów, którzy się sprzeniewierzyli Bogu, aby odwrócili się od bożków do prawdziwego Boga, który jest pełen miłości dla każdego. Współcześnie też wiele osób ma swoje bożki, czyli swoje sprawy, rzeczy, osoby, które są ważniejsze od Boga, i nieraz oddają im prawie boską cześć. To sprawia, że wiara i zaufanie do Boga słabnie. Warto jednak zawsze wracać do Tego, który jest źródłem prawdziwej miłości i może nas prawdziwie uratować.

 

Miłość – ta postawa charakteryzuje Boga i Jego odniesienie do nas, ludzi. Powinna ona również charakteryzować naszą relację do Boga i do drugiego człowieka. Przykazanie miłości streszcza w sobie wszystkie inne. Jeśli będziemy kochać Boga i drugiego człowieka, łatwiej będzie wypełniać przykazania. Tak samo jest w drugą stronę: wypełnianie przykazań jest najdoskonalszym wyrazem miłości do Boga i do drugiego człowieka. Gdy jest w nas miłość do Boga, nie będzie problemem uczczenie go poprzez uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej, poprzez stawianie Go na pierwszym miejscu i wypowiadanie z należnym szacunkiem Bożego imienia. Przestrzeganie przykazań natomiast pomaga w budowaniu relacji miłości do Boga. Ta miłość powinna być pełna: z całego serca, z całej duszy, z całego umysłu i z całej mocy – czyli wszystkimi władzami, jakie człowiek w sobie posiada. Jeśli nasze życie będzie oddane Bogu, łatwiej będzie panować nad złem, które się może pojawiać. Taka miłość to bezgraniczne dawanie siebie dla dobra umiłowanej osoby.

 

Przykazanie miłości bliźniego nie jest podrzędne przykazaniu miłości Boga. Są one ściśle ze sobą powiązane. Bez miłości do człowieka ciężko jest pokochać Boga, a bez miłości do Boga miłość do człowieka jest niepełna. Patrząc na przykazania – jeśli kochamy drugiego człowieka, łatwiej jest je wypełniać, a samo spełnianie przykazań jest wyraźnym okazaniem miłości do drugiego człowieka. Mamy kochać bliźniego jak siebie samego (Mk 12, 31). Czy to znaczy, że egoiści, zapatrzeni w siebie, pragnący tylko własnego dobra, kochają drugiego człowieka doskonale? Niekoniecznie. W miłowaniu siebie samego nie chodzi o czysty egoizm, a o szacunek do siebie, akceptację własnej osoby i taką postawę powinniśmy wyrażać wobec innych. Wtedy wypełniamy przykazanie miłości względem drugiego człowieka.

 

W codzienności, zwłaszcza w Wielkim Poście realizujemy te dwa przykazania – miłości Boga i bliźniego. Chociażby trzy aspekty czasu Wielkiego Postu – modlitwa, post i jałmużna – pomagają to sobie uświadomić. Modlitwą wyrażamy cześć i miłość do Boga, poprzez modlitwę też możemy prosić o potrzebne łaski dla drugiego człowieka, co jest pewnym przejawem miłości bliźniego. Post pomaga nam pracować nad sobą, nad swoimi słabościami, co jest wyrazem tej dobrze rozumianej miłości siebie samego. Post możemy też ofiarować w różnych intencjach, co również jest wyrazem miłości. Jałmużna to czysty przykład miłości i ofiary dla bliźniego w potrzebie.

 

 

Odwrócenie się od swoich bożków i zwrócenie się do Boga, czyli prawdziwe nawrócenie, budowanie w sobie doskonałej miłości do Boga i bliźniego – to zadania dla nas na dziś. Spójrz, Bóg oddał się dla ciebie całkowicie. Z bezgranicznej miłości Chrystus oddał swoje życie i jest ciągle tu obecny dla nas. Czy potrafisz odpowiedzieć swoją miłością na taką miłość?

 

 

 

 

Kazania-homilie: Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (16 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (08 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (28 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (13 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Rafał Nowak CSsR   (04 marca 2016 roku, Rok C, II – Święto św. Kazimierza, królewicza)

o. Jacek Dembek CSsR   (24 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (09 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (29 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR   (20 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR   (12 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (17 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (08 marca 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta (wikariusz) w Parafii Matki Bożej Królowej Polski
(Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg

o. Grzegorz Pruś CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy