Słowo Redemptor

Sobota trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Sobota, 09 marca 2024 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Gdy rzeźbiarz zabiera się do tworzenia dzieła, musi najpierw odpowiednio obrobić drewno – wystrugać je, obciosać… Wymaga to nieraz sporego nakładu pracy. Dziś słyszymy właśnie nawiązanie do takiego ciosania. Bóg wie, że nasza miłość jest niedoskonała, że wymaga pracy, dlatego ciągle się tej miłości domaga i napomina, gdy jej brakuje. Ludy izraelskie były niestałe w wierności Bogu, dlatego On ciągle próbował dotrzeć do nich przez proroków. Wczoraj Ewangelia wskazywała na to, że miłość Boga i bliźniego jest najważniejszym przykazaniem i wypełnieniem wszystkich innych przykazań. Dzisiejsze słowa z Księgi proroka Ozeasza to potwierdzają i wzmacniają. Ukazują, że Bóg pragnie przede wszystkim miłości. To najcenniejszy dar, jaki możemy dać.

 

Nasza miłość do Boga wyraża się najlepiej w praktykowaniu wiary zwłaszcza poprzez sakramenty i modlitwę. Jak wiemy, miłość do Boga jest nierozłączna z miłością do drugiego człowieka, co wyraża się w naszej postawie wobec innych i postawie na modlitwie. Podczas modlitwy wychodzi prawda serca przed Bogiem: pycha lub pokora, zarozumialstwo sprawiedliwości lub przyjęcie winy. Dziś mamy dwie postacie, które mogą odzwierciedlać naszą modlitwę. Faryzeusz to ten, który wprawdzie staje przed Bogiem, ale skupia się na sobie. Wyraża dziękczynienie, ale nie jest to dziękczynienie pokorne, a pełne pychy, skupienia na sobie. Wymieniając poszczególne grupy grzeszników, chwaląc się, jak wypełnia prawo, sam nie zauważa swojej postawy, że wszystko, co robi, jest tylko zewnętrznym wypełnianiem przepisów, na pokaz. Nie potrafi uznać swojej zarozumiałości. Dlatego nie został usprawiedliwiony (por Łk 18, 11-12,14).

 

Celnik przychodzi na modlitwę świadomy swojej grzeszności, dlatego jego modlitwa jest pełna pokory i wołania o Boże miłosierdzie (por. Łk 18, 13). Taką postawę celnika wyrażamy na początku każdej Mszy Świętej, przy akcie pokuty. Przychodzimy do świątyni i już na początku wołamy do Boga o Jego zmiłowanie. To jest ważne, abyśmy potrafili w codzienności poniżać się, ale nie w taki negatywny sposób, upadlając się, tylko w sensie uniżenia, uznania swojej grzeszności, słabości.

 

Różna jest nasza postawa na modlitwie. Często może się zdarzyć tak, że mamy tyle różnych spraw, że aż za bardzo skupiamy się na sobie, zapominając o szczerym dziękczynieniu i o postawie pokory. Na modlitwie Bóg nie oczekuje od nas bezcelowego chwalenia się, bo On wszystko o nas wie. Owszem, warto porozmawiać z Bogiem o swoich sprawach, ale nie po to, aby się pochwalić czy porównywać z innymi, może w naszym mniemaniu gorszymi osobami, ale w duchu szczerego oddania, zawierzenia i dziękczynienia za wszelkie dobro. Wtedy będziemy prawdziwie obdarowani.

 

 

Dzisiejsze słowo Boże ukazuje Bożą miłość do nas i najlepszy sposób wyrażania naszej miłości do Niego, oddania Jemu. Miłość Boga ukazuje się w Jego miłosierdziu, cierpliwości do nas. Nasza miłość, choć niedoskonała, powinna się wyrażać w postawie pokornego zaufania, zawierzenia. Bóg pragnie od nas przede wszystkim szczerej miłości. Świadomi tego, że nie jest ona doskonała, powinniśmy wołać o przebaczenie i o umocnienie. Zastanów się dziś: jaka jest twoja miłość do Boga? Czy potrafisz Mu w pełni zaufać, zawierzyć? Jaka jest twoja postawa na modlitwie? Co musisz zmienić w tej kwestii? Popracuj nad swoją miłością do Boga, aby wyszło z niej piękne dzieło. Pamiętaj, że Bóg pragnie od każdego z nas przede wszystkim miłości, a nie tylko zwykłego wypełniania prawa.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Sobota trzeciego tygodnia Wielkiego Postu

o. Jan Chaim CSsR   (17 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR   (09 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (29 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabał CSsR   (14 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Edmund Kowalski CSsR   (05 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Tomasz Mular CSsR   (25 marca 2017 roku, Rok A, I – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Andrzej Makowski CSsR   (10 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Arkadiusz Buszka CSsR   (30 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Mariusz Więckiewicz CSsR  (21 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (13 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (26 sobota 2022 roku, Rok C, II)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (18 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (09 marca 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta (wikariusz) w Parafii Matki Bożej Królowej Polski
(Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg

o. Grzegorz Pruś CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy