Słowo Redemptor

Sobota czwartego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Sobota, 16 marca 2023 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Wymowny i tragiczny obraz potulnego baranka prowadzonego na zabicie, zniszczenia życiodajnego drzewa i chęć zgładzenia niewinnego z ziemi żyjących (por. Jr 11, 19) z Księgi proroka Jeremiasza adekwatnie oddają odkupieńczo-zbawczą misję Jezusa Chrystusa.

 

Ja zaś jak potulny baranek, którego prowadzą na zabicie, nie wiedziałem, że powzięli przeciw mnie zgubne plany (por. Jr 11, 19). Prorok Jeremiasz w pierwszej osobie mówi najpierw o swoim dramatycznym losie. Nie jest słuchany, lecz wciąż odrzucany przez przedstawicieli narodu wybranego. Ale to nie on będzie barankiem paschalnym prowadzonym na zabicie. To nie on będzie zielonym i życiodajnym drzewem dającym życie wieczne. I to nie on będzie wyrzuconym za mury świętego miasta przez jej uzurpatorów w celu zgładzenia Jedynego Sprawiedliwego z ziemi żyjących i wierzących, aby już nikt, nawet Najwyższy, nie wspominał Jego imienia i dzieła. Nie tylko autor natchniony z Psalmu 7, ale przede wszystkim Jezus Chrystus będzie się modlił do Boga Ojca: Panie, mój Boże, Tobie zaufałem. Panie, Boże mój, do Ciebie się uciekam. Panie, przyznaj mi słuszność według mej sprawiedliwości i niewinności, która jest we mnie (Ps 7, 1-2. 9b).

 

Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek (J 7, 46). Św. Jan, naoczny i wierny świadek wydarzeń paschalnych, przytacza różne i zgoła odmienne opinie współczesnych Jezusowi ludzi na temat Jego roli w dziejach narodu wybranego. Jedni uważają Go za proroka i obiecanego Mesjasza. Inni, nieznający Ewangelii Dziecięctwa Jezusa z Nazaretu, w sposób nieświadomy potwierdzają, że On pochodzi z królewskiego potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, miejsca rodowego Dawida. Strażnicy świątyni, pokorni i bezstronni słuchacze Mistrza z Nazaretu, wydali o Nim wspaniałe świadectwo: Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek (J 7, 46). Zapewne codziennie słyszeli „mowy” arcykapłanów, kapłanów i faryzeuszy, i wydawało im się, że są to tylko puste frazesy czy cytaty kogoś, kogo należałoby ze wszech miar cytować, aby pozostać w sferze wpływów, głównego nurtu i narzuconej „poprawnej” narracji. Nieukrywana złość arcykapłanów i faryzeuszy na odpowiedź ze strony zachwyconego i wierzącego ludu na temat Jezusa z Nazaretu świadczy nie tylko o ich braku znajomości Prawa, intelektualnej uczciwości i poszukiwania prawdy, ale również o skrajnie pejoratywnym i pogardliwym stosunku do ludu Bożego: A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty (J 7, 49). Tylko intelektualista i prawy Nikodem obnaża ich nieuczciwe, bezprawne i prostackie zachowanie: Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i nie zbada, co on czyni? (J 7, 51).

 

Czego chce nas nauczyć dzisiejsze słowo Boże? W tragicznej egzystencjalnej sytuacji Jeremiasz tylko Panu Bogu powierzył swoją sprawę. Psalmista będzie się pokornie modlił: Panie, mój Boże, Tobie zaufałem. Wybaw mnie i uwolnij od wszystkich prześladowców. Niech ustanie nieprawość występnych, a sprawiedliwego umocnij (Ps 7, 2. 10). Pokorni i uczciwi strażnicy świątyni pragną nam przypomnieć podstawową prawdę o naszym Panu i Zbawicielu. Skoro nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten Człowiek (J 7, 46), słuchajmy Go, bo tylko On mówi prawdę – bo jest Prawdą, tylko on wskazuje drogę – bo jest Drogą i tylko On pragnie dobra i prawdziwego życia dla każdego człowieka, za którego wkrótce odda swoje życie, bo jest naszym Życiem i Zmartwychwstaniem.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Sobota czwartego tygodnia Wielkiego Postu

o. Mariusz Simonicz CSsR  (24 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (16 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (05 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (21 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Witold Szamburski CSsR  (12 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Witold Szamburski CSsR  (01 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)

o.  Stanisław Gruszka CSsR  (17 marca 2018 roku, Rok B, II )

o. Dariusz Pabiś CSsR  (06 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (28 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (20 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (02 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (25 marca 2023 roku, Rok A, I Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Edmund Kowalski CSsR  (16 marca 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Profesor nadzwyczajny Istituto Superiore di Teologia Morale (antropologia filozoficzna – specjalność bioetyka), Accademia Alfonsiana,
obecnie wykładowca teologii moralnej (bioetyka) w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów – Kraków

o. Edmund Kowalski CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy