Słowo Redemptor

Poniedziałek piątego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Poniedziałek, 18 marca 2024 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Wypełnienie prawa

 

Jeden z prawników powiedział kiedyś, że prawo jest jedno, a interpretacji wiele. W tym wypadku wydaje się, że nie trzeba żadnych interpretacji, gdyż wszystko jest jasne. Faryzeusze i uczeni w Piśmie złapali młodą kobietę na cudzołóstwie i muszą ją osądzić. Tora, Prawo Mojżeszowe jasno określa te kwestie: Jeśli kobieta dopuści się cudzołóstwa, powinna zostać ukamienowana.

 

Dziś postrzegamy to jako okrutnie archaiczną karę, zwłaszcza że dotyczyła tylko kobiet, podczas gdy mężczyźni zwykle w takiej sytuacji uchodzili z życiem. Uczeni w Piśmie przedstawili tę sprawę, aby wystawić Jezusa na próbę. Jeśli potępi winowajczynię i skaże ją na egzekucję, to nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Jest jak jeden z wielu uczonych w Piśmie, którzy działają standardowo w ramach istniejących przepisów. Jeżeli postąpi inaczej, wówczas pokaże, że buntuje się przeciwko obowiązującemu prawu.

 

Pytanie uczonych w Piśmie zmusza nauczyciela z Nazaretu do odpowiedzi. Ale Jezus milczy.

 

W zamian za to zaczyna pisać palcem po ziemi. Ale nie wiadomo, co napisał. Może odpowiedź znajdziemy w Księdze proroka Jeremiasza: Nadziejo Izraela, Panie! Wszyscy, którzy Cię opuszczają, będą zawstydzeni. Ci, którzy oddalają się od Ciebie, będą zapisani na ziemi, bo opuścili źródło żywej wody (Jr 17, 13). Jezus milczy, a im dłużej trwa przerwa, tym bardziej wzrasta oczekiwanie na odpowiedź. Wszyscy czekają na Jego decyzję: potępienie czy uniewinnienie?

 

W końcu Jezus, ku zaskoczeniu wszystkich zabiera głos, ale nie odpowiada na postawione Mu pytanie. Słowa Jezusa nie odnoszą się do oskarżonej, ale do oskarżycieli. Każe im najpierw spojrzeć na siebie: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień (J 8, 7).

 

Oskarżyciele zamierzali być równocześnie wykonawcami wyroku. Tymczasem dzięki odpowiedzi Jezusa sami stają się teraz oskarżonymi. Znowu zapada cisza, a Jezus zaczyna pisać litery na piasku. A ci, którzy przed chwilą byli oskarżycielami, odchodzą jeden po drugim. Pułapka zastawiona na Jezusa się nie udała. To oni sami znaleźli się w tarapatach. Tak, są przecież grzesznikami. Wszyscy bez wyjątku mieli coś na sumieniu – jakieś naruszenie przepisów Prawa Mojżeszowego.

 

Ale jeśli wszyscy są grzesznikami, to jakie jest zadanie prawa? Czy nie powinno się już nikogo za nic karać? Kobieta nie jest niewinna, ale nie ma już sądu i wyroku skazującego, gdyż brakuje oskarżycieli. Jest tylko ona i Jezus, który nie pochwala jej postawy; upomina ją i przestrzega. Zdejmuje z niej karę, jaką jest śmierć za grzech, gdyż bierze ją na siebie. Bóg dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu (2 Kor 5, 21), czyli został ofiarowany za nasze grzechy. W ten sposób Jezus wypełnia Prawo.

 

Jednak wypełnia je także już wtedy, gdy kobiecie cudzołożnej okazuje miłosierdzie. Miłosierdzie to miłość niosąca przebaczenie. Miłość, która chce dobra człowieka, jest doskonałym wypełnieniem Praw (Rz 13, 10). Bóg tak kocha człowieka, iż nie chce jego śmierci, ale by się nawrócił i żył. Jezus wypełnia Prawo, gdy ogarnia kobietę swoją przebaczającą miłością i „wzywa do bardziej godnego życia” (Amoris laetitia nr 27).

 

Tą miłością ogarnia dzisiaj i mnie, grzesznika. Nie przyszedł na świat, by mnie potępić, ale wezwać mnie, bym stanął po Jego stronie i stawał się doskonałym jak On w wypełnianiu Prawa przez praktykowanie miłości przebaczającej; bym jak On był podobnym do Ojca niebieskiego, który jest miłosierny, gdyż kocha wszystkich – dobrych i złych – miłością wspaniałomyślną, przebaczającą i wzywa każdego z nas: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski (Mt 5, 48).

 

 

 

 

Kazania-homilie: Poniedziałek piątego tygodnia Wielkiego Postu

o. Edmund Kowalski CSsR  (26 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (18 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (07 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Stanisław Mróz CSsR  (23 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Marcin Zubik CSsR  (14 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (03 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR   (19 marca 2018 roku, Rok B, II – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)

o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR  (08 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (30 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (22 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Andrzej Makowski CSsR  (04 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (27 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Ryszard Hajduk CSsR  (18 marca 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Profesor doktor habilitowany, wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz w Instytucie Teologicznym
Księży Misjonarzy w Krakowie – Braniewo

o. Ryszard Hajduk CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy