Słowo Redemptor

Czwartek piątego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Czwartek, 21 marca 2024 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Autorytet Słowa Bożego

 

Bardzo dużo już napisano w naszych czasach o kryzysie autorytetów. Nie wiadomo, komu można dzisiaj zaufać. Mówi się także, że Kościół utracił swój autorytet, a Ewangelia nie przystaje do naszych czasów. Jeden z polskich celebrytów oświadczył kiedyś: Co nam jeszcze ma dzisiaj do powiedzenia ta stara książka?! A miał na myśli Biblię. Pewna ewangelicka pastorka ze Szwecji, kiedy jej zarzucono, że nie naucza zgodnie ze Słowem Bożym, oświadczyła: Jeśli Ewangelia nie jest zgodna z naszymi dzisiejszymi przekonaniami, musimy ją napisać na nowo.

 

A Jezus zwraca się do Żydów i do nas z apelem, byśmy zachowywali Jego słowo, to znaczy – byśmy byli mu posłuszni. Od tego bowiem zależy nasza wieczność. Nie chodzi więc tylko o to, żeby kupić sobie Biblię, czasem wziąć ją do ręki i przeczytać. Osoba, która słucha Słowa Bożego i je zachowuje, to ta, która ma uszy otwarte na głos Boga, a następnie robi to, co On mówi.

 

Czy dzisiaj ludzie chcą słuchać Słowa Bożego? Wprawdzie wielu z nich twierdzi, że ma Biblię i uznaje, że to wyjątkowa księga, to jednak nie są Słowu Bożemu posłuszni. Są i tacy, którzy podchodzą do Słowa Bożego wybiórczo albo je przekręcają, aby dopasować jego treść do własnych preferencji i przekonań. Mówił już o tym święty Paweł: Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom (2 Tm 4, 3-4).

 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ludziom brakuje wiary i nie przyjmują Pisma Świętego za księgę, poprzez którą mówi Bóg. Przypomina to postawę Żydów, którzy nie potrafili dostrzec w Jezusie Syna Bożego. Prawdziwy wierzący zaś czyta Biblię tak, jakby czytał list od osoby, którą zna i kocha. Taki człowiek zwraca uwagę na każde słowo i szuka wskazówek, jak może jeszcze piękniej odpowiedzieć Bogu na Jego miłość.

 

Tym, którzy będą zachowywać Jego słowo, a więc będą mu posłuszni, Jezus obiecuje życie wieczne. Jest ono darem dla tych, którzy Mu zaufali. Wierzyć w Boga to słuchać Jego umiłowanego Syna i dać się prowadzić Jego słowu. Ono wskazuje wierzącym drogę do domu Ojca niebieskiego, gdzie jest mieszkań wiele (por. J 14, 2).

 

Kościół jest ludem Bożym pielgrzymującym do królestwa niebieskiego. W Kościele nie chodzi ostatecznie o nic innego jak tylko o życie wieczne w komunii z Bogiem; dlatego słowo Jezusa to wielki skarb, jaki jest w posiadaniu wierzących. Tam, gdzie Kościół i wspólnota wiernych na ziemi gromadzą się wokół Słowa Pańskiego, przechowują to Słowo w swoim wnętrzu i zgodnie z nim żyją, mogą być pewni, że zmierzają do domu Ojca.

 

Słynny fizyk, Izaak Newton, który sformułował prawo powszechnego ciążenia, powiedział, że żadna inna nauka nie jest tak potwierdzona, jak nauka Biblii. Na słowo Bóg zawsze zdejmował czapkę, gdyż z pokorą trzeba stawać przed Tym, który dał wszechświatu tak mądre prawa. Jego wiara prowadziła go tam, gdzie jest prawda i autorytet, któremu jedynie należy się cześć i posłuszeństwo.

 

I dla nas dzisiaj Słowo Boże jest prawdą, niewzruszonym autorytetem i niezawodnym oparciem. Ono jest światłem na naszych ścieżkach, ogniem niszczącym zło i oczyszczającym nas z grzechu oraz pokarmem na życie wieczne. Kto przyjmuje je z wiarą i jest mu posłuszny, ten nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia (J 5, 24).

 

 

 

 

Rozważania (kazania-homilie): Czwartek piątego tygodnia Wielkiego Postu

o. Edmund Kowalski CSsR  (29 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (21 marca 2013 roku,  Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (10 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Stanisław Mróz CSsR  (26 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Marcin Zubik CSsR  (17 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (06 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (22 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR  (11 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (02 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR  (25 marca 2021 roku, Rok B, I – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Andrzej Makowski CSsR  (07 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (30 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Ryszard Hajduk CSsR  (21 marca 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...

Profesor doktor habilitowany, wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz w Instytucie Teologicznym
Księży Misjonarzy w Krakowie – Braniewo

o. Ryszard Hajduk CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy