Sobota, 23 marca 2024 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II
Ofiara z miłości
Trudno nie podziwiać tych, którzy zdobyli się na odwagę, by swoje życie poświęcić za innych. Do takich osób należy święty Maksymilian Kolbe, który oddał życie w bunkrze głodowym za jednego ze współwięźniów. Pewna kobieta słyszała, jak święta Edyta Stein przed aresztowaniem przez Niemców powiedziała do swojej siostry, Róży: Chodź, idziemy umrzeć za nasz naród. Gdy Titanic szedł na dno po zderzeniu z górą lodową, księża katoliccy rezygnowali z wejścia na szalupę. W ten sposób szansę na uratowanie życia zostawiali innym pasażerom, a sami woleli być do samego końca z powierzonymi im ludźmi, udzielając im pociechy płynącej z sakramentów i modlitwy.
Dlaczego osoby te były gotowe ofiarować swoje życie za innych? Wszyscy ci to chrześcijanie, którzy chcieli we wszystkim naśladować Jezusa. On oddal swoje życie za zbawienie świata, za lud i za wielu, aby wszyscy byli zbawieni, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno (J 11, 52). Dzieci Boże to wszyscy ci, którzy wierzą w Chrystusa i słuchają Jego głosu. Oni to tworzą Kościół – wspólnotę, która gromadzi się w imię Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.
Czy Jezus musiał poświęcić swoje życie? Jezus mógł zostać do tego zmuszony, ale Ewangelie wielokrotnie podkreślają, że Jezus czyni to dobrowolnie. Tak naprawdę nikt Mu życia nie zabiera, ale On sam jej oddaje. Arcykapłan Kajfasz, gdy stwierdza, że lepiej będzie, jeśli jeden umrze za lud , niżby miał zginąć cały naród (por. J 11, 49-50), nieświadomie przepowiedział, że Jezus umrze nie tylko za naród, ale za całą ludzkość.
Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa nie były zwykłą egzekucją. To była śmierć, która odkupiła ludzkość, czyli wyzwoliła nas od śmierci wiecznej, panowania grzechu i niewoli Szatana. Chrystus wie, co czyni. Nie opiera się aresztowaniu ani nie buntuje się, gdy jest skazywany na śmierć. Wola Ojca niebieskiego i zgoda Jezusa Chrystusa sprawiły, że Jego śmierć na krzyżu stała się aktem odkupienia. To nie my ponieśliśmy karę za nasze grzechy, którą jest śmierć, ale On się za nas ofiarował.
Święty Jan zwraca się do wyznawców Chrystusa: Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci (1 J 3, 16). Prawdziwy uczeń Chrystusa zawsze pamięta, co uczynił Jego Pan i Mistrz. Oddał życie za świat, za wielu, czyli za wszystkich, a więc i za mnie. Tak mnie ukochał i to grzesznika, że ofiarował się za mnie cały (Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie (Gal 2, 20)). Dlatego dla ucznia Chrystusowego powinnością jest, jeśli nie umrzeć, to przynajmniej żyć dla Tego, który za nas umarł i zmartwychwstał (A właśnie za wszystkich umarł «Chrystus» po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał (2 Kor 5, 15)). Wtedy też jego życie przynosi owoc jak ziarno, które rodzi plon, gdy obumiera (Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity (J 12, 24)).
Kazania-homilie: Sobota piątego tygodnia Wielkiego Postu
o. Edmund Kowalski CSsR (31 marca 2012 roku, Rok B, II)
o. Paweł Drobot CSsR (23 marca 2013 roku, Rok C, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (12 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)
o. Stanisław Mróz CSsR (28 marca 2015 roku, Rok B, I)
o. Edmund Kowalski CSsR (19 marca 2016 roku, Rok C, II – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)
o. Mariusz Simonicz CSsR (08 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)
o. Sylwester Pactwa CSsR (24 marca 2018 roku, Rok B, II)
o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR (13 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)
o. Stanisław Paprocki CSsR (04 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR (27 marca 2021 roku, Rok B, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (09 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)
o. Łukasz Baran CSsR (01 kwietnia 2023 roku, Rok A, I)
o. Ryszard Hajduk CSsR (23 marca 2024 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Profesor doktor habilitowany, wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz w Instytucie Teologicznym
Księży Misjonarzy w Krakowie – Braniewo
o. Ryszard Hajduk CSsR