Poniedziałek, 06 maja 2024 roku, VI tydzień wielkanocny, Rok B, II
Święty Filip, podobnie jak święci Piotr i Andrzej, pochodził z Betsaidy. Byli oni razem uczniami św. Jana Chrzciciela. Najprawdopodobniej znał się także z Janem Ewangelistą. Poniósł męczeńską śmierć około 80 roku przez ukrzyżowanie w Hierapolis we Frygii za panowania cesarza Domicjana. Jest przedstawiany w ikonografii z krzyżem, pastorałem lub ze zwojem.
Święty Jakub Młodszy, syn Alfeusza, według tradycji był krewnym Jezusa. Był zwierzchnikiem pierwotnego Kościoła Jerozolimskiego i autorem listu. Poniósł śmierć męczeńską w roku 62. W ikonografii jest przedstawiany w tunice i płaszczu, z mieczem oraz z księgą.
Filipa spotykamy w Ewangelii św. Jana jako gorliwego ewangelizatora. Gdy spotkał Jezusa, podzielił się tą radosną nowiną z Natanaelem. Jednak Natanael nie był przekonany do jego świadectwa i entuzjazmu. Taka postawa nie zniechęciła jednak Filipa. Jego odpowiedzią na sceptycyzm Nataniela były słowa: Chodź i zobacz! (por. J 1, 46) Oznacza to, że nie zatrzymał się tyko na entuzjazmie, ale zainwestował swój czas oraz okazał cierpliwość, aby przyprowadzić osobiście Natanaela do Jezusa. Można powiedzieć, że miał odwagę, aby zaprosić Natanaela do podjęcia decyzji poszukania Jezusa i towarzyszył mu na tej drodze.
Ta postawa ukazuje nam, jak ważne jest osobiste poznanie Jezusa przez nas samych oraz jak ważne są osoby, które pomogą nam w odnalezieniu Jezusa, a także nasza postawa towarzyszenia i cierpliwości wobec poszukujących i wątpiących w dotarciu do ich osobistego spotkania z Jezusem.
Jezus wystawia także Filipa na swego rodzaju próbę. Dzieje się to w kontekście rozmnożenia chleba. Filip odpowiada bardzo realistycznie: Za dwieście denarów nie wystarczy chleba dla całego tłumu (por. J 6, 7). Jezus zadaje mu to pytanie, aby pokazać, że Boże plany przewyższają niejednokrotnie nasze ludzkie kalkulacje i wyobrażenia o działaniu Boga. Filip przeszedł pomyślnie tę próbę – zawierzył Jezusowi.
Z Ewangelii możemy się dowiedzieć, że Filip cieszył się dużym zaufaniem Jezusa. Świadczy o tym fakt, że do niego zwrócili się poganie, aby pomógł im nawiązać kontakt z Jezusem. Pokazuje to także jego otwartość na ludzi niewierzących, którzy szukają kontaktu z Jezusem. Papież Benedykt XVI w katechezie na temat św. Filipa w taki sposób tłumaczył jego postawę:
„Ważne jest bowiem, aby wiedzieć, że to nie my jesteśmy adresatami próśb tych, którzy do nas przystępują, lecz Pan: do Niego mamy kierować każdego, kto znajdzie się w potrzebie. Każdy z nas musi być drogą otwartą ku Jezusowi!”
Św. Jakub, zwany Młodszym, to apostoł, który odegrał ważną rolę w pierwotnym Kościele po zmartwychwstaniu Jezusa. Na tak zwanym Soborze Jerozolimskim był jednym z tych, którzy potwierdzili, że poganie mogą zostać przyjęci do Kościoła bez obowiązku obrzezania. Był to ważny krok w rozumieniu nowości przesłania chrześcijańskiego oraz ukazania ciągłości Bożych obietnic i ich wypełniania między Starym i Nowym Testamentem. Po śmierci Jakuba, zwanego Starszym, został on głównym autorytetem pierwotnego Kościoła w Jerozolimie.
Był on wielkim autorytetem dla św. Pawła Apostoła. Daje on o tym świadectwo w Pierwszym Liście do Koryntian, pisząc, że Jezus po zmartwychwstaniu ukazał się także Jakubowi, a w Liście do Galatów św. Paweł szczyci się, że osobiście mógł go spotkać. Było to związane z tym, że św. Paweł ewangelizował wśród pogan, a Jakub rozumiał, że nie ma potrzeby narzucania nawróconym poganom Prawa Mojżeszowego, w czym wspierał Apostoła Narodów.
Jakub znany jest także z autorstwa listu, który wchodzi w kanon pism Nowego Testamentu. W swym liście podkreśla ważną rolę wiary jako konkretnych dobrych uczynków, a nie tylko pięknych deklaracji słownych. Wzywa także do wytrwałości w różnego rodzaju próbach i doświadczeniach wiary. Podsumowaniem tego listu mogą być słowa: Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też martwa jest wiara bez uczynków (Jk 2, 26). Pozostaje on dla nas wciąż aktualnym nauczycielem.
Święci apostołowie Filipie i Jakubie módlcie się za nami!
Kazania-homilie: Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
o. Jarosław Liebersbach CSsR (piątek, 06 maja 2011 roku, Rok A, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (poniedziałek, 06 maja 2013 roku, Rok C, I)
o. Jan Rzepiela senior CSsR (wtorek, 06 maja 2014 roku, Rok A, II)
o. Grzegorz Woś CSsR (środa, 06 maja 2015 roku, Rok B, I)
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR (piątek, 06 maja 2016 roku, Rok C, II)
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR (sobota, 06 maja 2017 roku, Rok A, I)
o. Edmund Kowalski CSsR (poniedziałek, 06 maja 2019 roku, Rok C, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (środa, 06 maja 2020 roku, Rok A, II)
o. Łukasz Baran CSsR (czwartek, 06 maja 2021 roku, Rok B, I)
o. Krzysztof Szczygło CSsR (piątek, 06 maja 2022 roku, Rok C, II)
o. Adam Kośla CSsR (sobota, 06 maja 2023 roku, Rok A, I)
o. Paweł Drobot CSsR (poniedziałek, 06 maja 2024 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, rektor kościoła św. Benona, przełożony domu zakonnego,
moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda – Warszawa
o. Paweł Drobot CSsR