Wtorek, 23 kwietnia 2023 roku, IV tydzień wielkanocny, Rok B, II
Jeżeli z wiarą przyjmujemy słowo Boże, to możemy mieć w sobie przekonanie, że teksty biblijne mówią o aktualnej sytuacji Kościoła i naszej własnej, jakby były to słowa pisane do nas dzisiaj. Dzięki lekturze Pisma Świętego wciąż przekonujemy się, że Bóg mówi do nas codziennie i ciągle zachęca nas, abyśmy odkrywali prawdę zawartą w Jego słowie.
W dzisiejszym czytaniu z Dziejów Apostolskich poznajemy treść rozmowy, jaką Jezus przeprowadził ze swoimi uczniami już po śmierci i zmartwychwstaniu. Apostołowie wyrazili swoje oczekiwania: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? (Dz 1, 6). Odpowiedź Jezusa jest zaskakująca: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziem (Dz 1, 7-8). W tych słowach znajdujemy wskazówkę, która w wielu sytuacjach jest nam pomocna na drodze wiary: nie szukać spełnienia swoich doczesnych pragnień i oczekiwań, ale świadczyć o Chrystusie w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi (Dz 1, 8). Jakże bardzo ta wskazówka przypomina inne słowa Jezusa: Starajcie się najpierw o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 5, 33).
Do kształtowania takiej postawy potrzeba odwagi i mocnego zaufania Bogu, a nie jest to łatwe. Nie było to łatwe dla apostołów, choć widzieli znaki i cuda, jakie czynił Jezus. Nie było łatwe dla następnych pokoleń chrześcijan. Nie jest to łatwe dla nas, choć mamy za sobą dwa tysiąclecia chrześcijaństwa, ogromny dorobek myśli i ducha oraz świadectwa wielu pokoleń wierzących.
Święty Wojciech biskup i męczennik, którego dzisiaj czcimy, daje nam przykład takiej odwagi i mocnego zaufania Bogu. Jako patron naszej Ojczyzny może być dla nas dobrym przykładem i orędownikiem w obecnych czasach.
W tym kontekście warto przywołać słowa z modlitwy mszalnej na dzisiejszą uroczystość:
„Boże, Ty umocniłeś nasz naród w wyznawaniu Twego imienia przez nauczanie i chwalebne męczeństwo świętego Wojciecha, biskupa; spraw, prosimy, aby ten, który na ziemi głosił naszym przodkom wiarę, wstawiał się za nami w niebie”.
Św. Wojciech podejmując zadanie apostołów, którzy głosili Ewangelię w różnych stronach świata, za ich przykładem apostołował wszędzie, gdzie nadarzyła się sposobność. Jako młody biskup Pragi nawoływał usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno ludzi możnych, jak i duchowieństwo. Z powodu niezrozumienia i powstałych konfliktów wyjechał wraz ze swoim bratem przyrodnim Radzymem do Rzymu. Tam razem z nim wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie, posługując wśród braci zakonnych. Po kilku latach papież nakazał mu powrócić do Pragi i na nowo podjąć posługę biskupią.
Ponieważ powracały sytuacje konfliktowe z diecezjanami, Wojciech zdecydował się po pewnym czasie, by wyjechać na wyprawę misyjną. Zachęcony przez cesarza Ottona III i za zgodą papieża Grzegorza V, wyruszył wraz z towarzyszami do Polski, skąd udał się z misją do pogańskich Prus. Poganie przyjęli ich jednak niechętnie, ubliżali im i znieważali. W końcu zamordowali świętego Wojciecha, który liczył dopiero 41 lat życia. Wykupione ciało męczennika zostało złożone w Gnieźnie, w kościele zbudowanym na Wzgórzu Lecha.
Dwa lata później, w 999 roku papież Sylwester II kanonizował Wojciecha, a w roku następnym do Gniezna pielgrzymował cesarz Otton III, który ogłosił papieską decyzję o erygowaniu pierwszej polskiej archidiecezji i metropolii ze stolicą w Gnieźnie.
Zapał misyjny św. Wojciecha był motywowany odwagą, miłością do Boga i pragnieniem głoszenia Chrystusa. Podkreślają to słowa prefacji z Mszy św. ku czci patrona naszej Ojczyzny:
„Boże, Ty włączyłeś do grona biskupów świętego Wojciecha pełnego miłości ku Tobie i wiary, która daje zwycięstwo nad światem. On przeszyty włóczniami obumarł jak ziarno pszenicy, które rzucone w ziemię daje plon obfity. Radujemy się z jego opieki nad nami i sławimy Ciebie za łaski, których nam udzieliłeś”.
Nasze powszechne kapłaństwo, w które zostaliśmy włączeni przez chrzest święty, zobowiązuje nas do apostołowania przynajmniej w naszym środowisku życia i do udziału w służbie Bożej. Dziękując dziś Bogu za Jego łaskawość i za przykład św. Wojciecha, prośmy o potrzebną również nam miłość, odwagę i zaufanie, by tam, gdzie żyjemy, aktywnie włączać się w dzieło dawania świadectwa o Chrystusie, naszym Zbawicielu.
Kazania-homilie: Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
o. Maciej Ziębiec CSsR (poniedziełek, 02 maja 2011 roku, Rok A, I)
o. Sławomir Podlach CSsR (poniedziałek, 23 kwietnia 2012 rok, Rok B, II)
o. Andrzej Makowski CSsR (wtorek, 23 kwietnia 2013 roku, Rok C, I)
o. Paweł Zyskowski CSsR (poniedziełek, 28 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)
o. Maciej Nowak CSsR (piątek, 23 kwietnia 2015 roku, Rok B, I)
o. Ryszard Hajduk CSsR (sobota, 23 kwietnia 2016 roku, Rok C, II)
o. Stanisław Paprocki CSsR (poniedziełek, 24 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)
o. Mariusz Więckiewicz CSsR (poniedziełek, 23 kwietnia 2018 roku, Rok B, II)
o. Jacek Burnus CSsR (wtorek, 30 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)
o. Jarosław Liebersbach CSsR (czwartek, 23 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)
o. Ryszard Bożek CSsR (piątek, 23 kwietnia 2021 roku, Rok B, I)
o. Waldemar Sojka CSsR (wtorek, 26 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)
o. Łukasz Baran CSsR (poniedziełek, 24 kwietnia 2023 roku, Rok A, I)
o. Sylwester Cabała CSsR (wtorek, 23 kwietnia 2024 roku, Rok B, II)
Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Warszawa
o. Sylwester Cabała CSsR