Wtorek, 06 sierpnia 2024 roku, XVIII tydzień zwykły, Rok B, II
W dzisiejsze święto pragniemy pozwolić Jezusowi zaprowadzić się na górę. W Biblii góra była miejscem obecności Boga. Z wysoka możemy zobaczyć o wiele więcej. Wyjście na górę wymaga wysiłku. Jezus wychodzi na górę z trzema apostołami. Tam przemienia się wobec nich, Jego odzienie staje się lśniąco białe, a uczniowie mogą zobaczyć chwałę, ukrytą w człowieczeństwie Chrystusa. Obok Jezusa widzą Mojżesza i Eliasza, przedstawicieli Prawa i proroków. Midrasz tamtego czasu wyjaśniał, że Mojżesz przyprowadzi do Mesjasza całe pokolenie, które wraz z nim zginęło na pustyni. Eliasz zabiera ze sobą do Mesjasza cały lud, który przyprowadził z powrotem do jedynego Pana. Obaj prowadzą cały lud Starego Testamentu do Przemienionego, aby przyjął ich w chwale.
Św. Piotr chce postawić trzy namioty. Chce tę chwilę zatrzymać. Niektórzy z komentatorów stoją na stanowisku, że św. Piotr widzi w tym wydarzeniu moment objawienia się Mesjasza, Jego triumfalny moment działania. Trzeba ustalić miejsce dowodzenia, czyli namioty, i zacząć działać. Zrównuje Mesjasza z postaciami Starego Testamentu. Dlatego jego słowa zostają przerwane przez pojawienie się obłoku i rozbrzmiewający głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie (Mk 9, 7). W swoim liście św. Piotr, pisząc o tym wydarzeniu, nie pisze o wspaniałej wizji, jakiej byli świadkami, ale tylko o głosie z nieba, który usłyszeli: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie (por. 2 P 1, 17-18).
Przemienienie ukazuje nam chwałę, do jakiej jesteśmy powołani, cel naszego życia. Sam Jezus wiąże to wydarzenie ze zmartwychwstaniem, gdy nakazuje uczniom, by nie mówili o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych (Mk 9, 9). Dopiero zmartwychwstanie pozwoli im zrozumieć to wydarzenie.
Wyście na górę ma przygotować uczniów do wejścia na inną górę – Golgotę, gdzie objawi się w pełni człowieczeństwo Jezusa, Jego miłość do człowieka. To wyjście pozwala im także spojrzeć na dziejące się w ich życiu wydarzenia z innej perspektywy. Bycie z Jezusem nie uwalnia od trudności, ale nadaje im nowy sens.
Wydarzenie przemienienia dodaje skrzydeł naszej nadziei: zło i ciemność nie zwyciężą, nie takie jest przeznaczenie człowieka. Musimy więc być przekonani, że wszystkie ścieżki Boga, nawet te najbardziej kręte, zawsze mają ujście ku prawdziwemu dobru. „Per crucem ad lucem” głosi chrześcijańskie motto: to krzyż prowadzi nas do pełni światła w Bogu.
Kazania-homilie: Święto Przemienienia Pańskiego
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR (sobota, 06 sierpnia 2011 roku, Rok A, I)
o. Jan Rzepiela senior CSsR (poniedziałek, 06 sierpnia 2012 roku, Rok B, II)
o. Sylwester Pactwa CSsR (wtorek, 06 sierpnia 2013 roku, Rok C, I)
o. Jarosław Liebersbach CSsR (środa, 06 sierpnia 2014 roku, Rok A, II)
o. Grzegorz Woś CSsR (czwartek, 06 sierpnia 2015 roku, Rok B, I)
o. Krzysztof Dworak CSsR (sobota, 06 sierpnia 2016 roku, Rok C, II)
o. Sylwester Cabała CSsR (sobota, 06 sierpnia 2017 roku, Rok A, I)
o. Marian Krakowski CSsR (poniedziałek, 06 sierpnia 2018 roku, Rok B, II)
o. Sylwester Cabała CSsR (wtorek, 06 sierpnia 2019 roku, Rok C, I)
o. Andrzej Szorc CSsR (czwartek, 06 sierpnia 2020 roku, Rok A, II)
o. Łukasz Baran CSsR (piątek, 06 sierpnia 2021 roku, Rok B, I)
o. Edmund Kowalski CSsR (sobota, 06 sierpnia 2022 roku, Rok C, II)
o. Łukasz Drożak CSsR (niedziela, 06 sierpnia 2023 roku, Rok A, I – XVIII niedziela zwykła)
o. Krzysztof Szczygło CSsR (wtorek 06 sierpnia 2024 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Misjonarz Warszawskiej Prowincji Redemptorystów obecnie Przełożony Wspólnoty oraz rektor kościoła i Sanktuarium
Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Mościska (Ukraina)
o. Krzysztof Szczygło CSsR