Słowo Redemptor

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – uroczystość

 

 

 

Czwartek, 15 sierpnia 2024 roku, XIX tydzień zwykły, Rok B, II

 

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Kościół w dzisiejszej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaprasza swoich wiernych do przyjęcia prawdy o Matce Bożej, która została z ciałem i duszą wzięta do nieba. To Maryja, której chcemy dzisiaj powierzać siebie i nasze sprawy, wskazuje na niebo i pragnie nas tam prowadzić. Znaczenie wniebowzięcia powinno mieć więc dla nas ogromne znaczenie, ponieważ wskazuje na nasze ostateczne i najpełniejsze zjednoczenie z Chrystusem. Tę prawdę przypomina nam Katechizm Kościoła katolickiego, który stwierdza, że „wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan” (KKK 966).

 

Istnieje dzisiaj pewna pokusa myślenia, że nie tylko Bóg, ale także Jego Matka są obojętni na losy świata i człowieka. Prawda jest jednak taka, że chociaż Maryja została z ciałem i duszą wzięta do nieba, wcale nie jest daleko od nas. Ona nieustannie jest blisko każdego z nas. Warto więc, być może po raz kolejny, pomyśleć, do czego zaprasza nas dzisiaj Jej obecność i Jej matczyna bliskość. Pomocą jest Boże słowo, które dzisiaj rozważamy, szczególnie hymn Magnificat. To właśnie te słowa, wypowiedziane lub wyśpiewane przez Maryję podczas odwiedzin Jej krewnej Elżbiety, przypominają o tym, że sam Bóg wywyższa pokornych i że On sam czyni wielkie rzeczy.

 

Słowa, którymi w hymnie uwielbienia Boga natchnął Maryję Duch Święty, to słowa głoszące wielkość Boga. Przypomniał nam o tym papież Benedykt XVI na początku swojego pontyfikatu, kiedy podkreślił fakt, że Maryja pragnęła, aby Bóg był wielki na świecie, aby był wielki i obecny w życiu każdego człowieka. Ona nie bała się, jak wskazuje papież, że Bóg może być rywalem dla nas, ale że On swoją wielkością może uczynić nasze życie wielkim. Maryja wiedziała, że skoro Bóg jest wielki to i my tacy dzięki Jego łasce możemy się stawać. Jakie to ważne, abyśmy w taki sposób mogli patrzeć na wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, pamiętając o tym, że Bóg, który zawsze stoi po stronie człowieka, nigdy nie uczyni nas małymi i niczego nie zabierze z naszego życia. Bóg, kiedy przychodzi ze swoją łaską, zawsze daje w obfitości.

 

Wniebowzięcie, które dzisiaj przeżywamy, to także droga zaufania i nadziei, którą odkrywamy w słowach Maryi. Zapewniał nas o tym św. Jan Paweł II, który podczas swojej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych przypominał, że aby odnieść sukces w codziennych zamiarach, należy nieustannie powierzać się Maryi, szczególnie w sytuacjach trudności i ciemności. Można powiedzieć, że słowa papieża Polaka są wyjątkowe także na dzisiejsze czasy, kiedy przychodzi nam przeżywać różnego rodzaju momenty niepewności. Jan Paweł II wołał, aby uczyć się poddawać woli Bożej nawet wtedy, kiedy wydaje się, że cała nadzieja zniknęła. Nasza wierność i ufność Bogu powinna prowadzić do przekonania, że u Boga naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych. Tego nas uczy dzisiaj Maryja.

 

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wpatrujemy się w Matkę Boga i Matkę każdego z nas, ponieważ Ona przynosi nam również umiejętność czynienia miłosierdzia, przebaczania sobie nawzajem, ale także łaskę wzajemnego rozumienia się i wspierania. Do tego zachęca nas ojciec święty Franciszek, który w 2017 roku przypominał, że taka droga pomoże nam być świętymi, aby móc spotkać się z Nią pewnego dnia w niebie. My dzisiaj, wpatrując się w Maryję wniebowziętą, to niebo mamy zadane, tak jak zadane jest nam dzisiaj życie Ewangelią. Nie jest to łatwe bez Jej łaskawego spojrzenia i matczynej pomocy.

 

Niech więc dzisiejsza uroczystość będzie dla nas inspiracją, abyśmy za przykładem Maryi mogli nieustannie prowadzić życie przepełnione świadectwem i modlitwą, wzrastać w Bożej łasce i być otwartymi na Jego wolę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

o. Jan Chaim CSsR  (poniedziałek, 15 sierpnia 2011 roku, Rok A, I)

o. Piotr Chyła CSsR  (środa, 15 sierpnia 2012 roku, Rok B, II)

o. Marcin Zubik CSsR  (czwartek, 15 sierpnia 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (piatek, 15 sierpnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Janusz Serafin CSsR  (sobota, 15 sierpnia 2015 roku, Rok B, I)

o. Tomasz Jakubczak CSsR  (poniedziałek, 15 sierpnia 2016 roku, Rok C, II)

o. Witold Radowski CSsR  (15 sierpnia 2017 roku, Rok A, I)

o. Tomasz Mular CSsR  (środa, 15 sierpnia 2018 roku, Rok B, II)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (czwartek, 15 sierpnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Janusz Serafin CSsR  (sobota, 15 sierpnia 2020 roku, Rok A, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (sobota, 15 sierpnia 2020 roku, Rok A, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (niedziela, 15 sierpnia 2021 roku, Rok B, I)

o. Rafał Nowak CSsR  (poniedzialek, 15 sierpnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (wtorek, 15 sierpnia 2023 roku, Rok A, I)

o. Łukasz Drożak CSsR  (czwartek, 15 sierpnia 2024 roku, Rok B, II)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Prefekt Postulatu Prowincji Warszawskiej Redemptorystów oraz Misjonarz Prowincji
Warszawskiej Redemptorystów – Tuchów

o. Łukasz Drożak CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy