Piątek, 18 października 2024 roku, XXVIII tydzień zwykły, Rok B, II
Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie (Łk 10, 2-4).
Z pewnością tym, którzy spotkali w swoim życiu Jezusa osobiście, było łatwiej niż nam, żyjącym dzisiaj, zrozumieć słowa dzisiejszej Ewangelii. Przez trzy lata mogli z Nim przebywać. Widzieli, jak nauczał, uzdrawiał chorych i uwalniał opętanych. Byli świadkami wskrzeszenia umarłych oraz licznych cudów, których dokonywał. Wymieniali z Nim spojrzenia, słyszeli Jego głos, słuchali Jego nauk – Dobrej Nowiny – Ewangelii. Widzieli osoby uzdrowione, a także słyszeli świadectwa osób uzdrawianych na sam dotyk, słowo lub spojrzenie Pana. Słyszeli, jak złe duchy były Mu posłuszne, a sam Bóg dawał świadectwo o szczególnym umiłowaniu Jezusa jako swojego Syna: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! (Mt 17, 5). Widzieli Jego mękę i śmierć, ale mieli też przywilej spotkać Go po zmartwychwstaniu. Z pewnością to wszystko ułatwiało im dawanie świadectwa o Jezusie Chrystusie.
Dziś jednak spotykamy osobę, która powinna być nam o wiele bliższa. Kogoś, kto – jak mówią przekazy – nie doświadczył osobistego spotkania z Jezusem w czasie Jego ziemskiego życia. Tą osobą jest św. Łukasz Ewangelista, patron dnia dzisiejszego.
Anonimowy dokument z II połowy II wieku, znany jako fragment Muratoriego, wspomina o św. Łukaszu jako o lekarzu, który został wzięty przez św. Pawła jako towarzysz podróży:
"po wniebowstąpieniu Chrystusa, gdy go Paweł jako uczonego wziął ze sobą, w imieniu swoim spisał [Ewangelię] z opowiadania. Nie widział on jednak Pana w ciele".
Zgodnie z treścią dokumenty, św. Łukasz spisał Ewangelię na podstawie relacji innych świadków, ponieważ sam nie widział Pana w ciele. Jego spotkanie z Chrystusem było więc podobne do naszego – poznawał Go z opowiadań. Mimo to, stał się Ewangelistą, który najlepiej wyraził czułą i troskliwą postawę Boga szukającego człowieka.
Co zatem możemy zrobić, aby – na wzór św. Łukasza Ewangelisty – poznać Jezusa na tyle, by móc o Nim świadczyć w naszej codzienności?
Św. Łukasz zostawił nam w swojej Ewangelii wskazówki, jak stawać się świadkiem Jezusa Chrystusa.
Pierwszą istotną kwestią, którą podkreśla, jest modlitwa. Św. Łukasz często zwraca uwagę, że Jezus modlił się w kluczowych, ważnych chwilach swojego życia. Przez zapisane słowa Jezus zachęca nas do wytrwałej modlitwy. Ewangelista przedstawia także przykłady modlitw, którymi możemy wielbić Boga – są to hymny, które Kościół wyśpiewuje do dziś: Magnificat – hymn Maryi, Benedictus – hymn Zachariasza oraz Nunc dimittis – hymn Symeona.
Drugim ważnym elementem w drodze stawania się świadkiem Jezusa Chrystusa jest nawiązanie osobistej relacji z Nim. To właśnie na modlitwie spotykamy Boga. Dlatego powinniśmy dbać o nasze osobiste spotkania z Nim, a także uczyć innych, szczególnie dzieci, jak się modlić i budować tę relację od najmłodszych lat.
Kolejnym ważnym punktem, bycia świadkiem Chrystusa jest troska o swoje sumienie. Św. Łukasz w swojej Ewangelii szczególnie ukazuje dobroć Boga wobec grzeszników, opisując sceny odpuszczania grzechów. Jezus jest przyjacielem celników i grzeszników. Troszczy się, by człowiek nie pozostał z dala od Boga, okazując ludziom swoje miłosierdzie.
Dla nas oznacza to, że troska o sumienie jest kluczowa w byciu świadkiem Chrystusa. Sakrament pokuty i pojednania, gdzie na nas oczekuje pełen miłosierdzia Zbawiciel, daje nam możliwość powrotu do Boga, a przez to uczymy się również przebaczać innym, nie przekreślając nikogo.
Następnym istotnym elementem jest troska o drugiego człowieka. Ewangelia Łukasza nazywana jest „Ewangelią ubogich” – ukazuje bowiem szczególną czułość Jezusa wobec pokornych i biednych. Św. Łukasz poświęca wiele uwagi kobietom, przedstawiając je jako uczestniczki zbawczych wydarzeń, a także opisuje troskę Jezusa o cudzoziemców.
Dla nas, w codziennym życiu, ważne jest, aby spełniać uczynki miłosierdzia. Pamięć o potrzebujących, troska o chorych, pokrzywdzonych i zapomnianych, ludzka gościnność oraz modlitwa za żywych i umarłych są dowodami naszej wiary i naśladowania Jezusa.
Św. Łukasz Ewangelista zachwycił się Jezusem. Ten zachwyt sprawił, że chciał swoim życiem świadczyć o Chrystusie. Towarzyszył św. Pawłowi w głoszeniu Dobrej Nowiny – Ewangelii aż do pierwszego uwięzienia w Rzymie. Spisał dla nas Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Nie wahał się oddać swojego życia za wiarę, głosząc świadectwo o Chrystusie aż do męczeńskiej śmierci. I my, poznając Zbawiciela przez wiarę, stawajmy się Jego świadkami.
Kazania-homilie: Święto św. Łukasza, Ewangelisty
o. Łukasz Listopad CSsR (wtorek, 18 października 2011 roku, Rok A, I)
o. Marian Krakowski CSsR (czwartek, 18 października 2012 roku. Rok B, II)
o. Zdzisław Stanula CSsR (piątek, 18 października 2013 roku, Rok C, I)
o. Sylwester Cabała CSsR (sobota, 18 października 2014 roku, Rok A, II)
o. Grzegorz Woś CSsR (niedziela, 18 października 2015 roku, Rok B, I – XXIX niedziela zwykła)
o. Krzysztof Dworak CSsR (wtorek, 18 października 2016 roku, Rok C, II)
o. Jacek Burnus CSsR (środa, 18 października 2017 roku, Rok A, I)
o. Ludwik Łabuda CSsR (czwartek, 18 października 2018 roku, Rok B, II)
o. Łukasz Baran CSsR (piątek, 18 października 2019 roku, Rok C, I)
o. Wacław Zyskowski CSsR (niedziela, 18 października 2020 roku, Rok A, II – XXIX niedziela zwykła)
o. Krzysztof Szczygło CSsR (poniedziałek, 18 października 2021 roku, Rok B, I)
o. Łukasz Drożak CSsR (wtorek, 18 października 2022 roku, Rok C, II)
o. Andrzej Szorc CSsR (środa, 18 października 2023 roku, Rok A, I)
o. Rafał Nowak CSsR (piątek, 18 października 2024 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, obecnie duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech – Stuttgart
o. Rafał Nowak CSsR