Sobota, 30 listopada 2024 roku, XXXIV tydzień zwykły Rok B, II
Gromadzimy się dzisiaj, aby uczcić św. Andrzeja Apostoła, który był jednym z pierwszych powołanych przez Jezusa. Jego życie i powołanie mogą nas, żyjących dzisiaj, wiele nauczyć. Przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa wspomaga – jak śpiewamy w prefacji na wspomnienie świętych.
Chciałbym podkreślić kilka ważnych aspektów jego życia i powołania.
1. Powołanie i gotowość do porzucenia wszystkiego dla Chrystusa
Św. Andrzej, zanim odpowiedział na wezwanie Jezusa, był zwykłym rybakiem, prostym człowiekiem. Jego życie toczyło się spokojnie. A jednak, kiedy usłyszał wezwanie: „Pójdź za Mną, a uczynię cię rybakiem ludzi” (Mt 4, 19), natychmiast porzucił wszystko, co do tej pory stanowiło jego życie. Czy łatwo mu było porzucić wszystko w jednym momencie? Oczywiście, że nie. A jednak bez wahania odpowiedział na wezwanie Chrystusa.
My również, podobnie jak św. Andrzej, jesteśmy wezwani do podobnej odpowiedzi na wezwanie Chrystusa. Często musimy zrezygnować z tego, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności, aby podążać za Chrystusem w drodze do świętości – każdy w swoim powołaniu.
2. Misja i ewangelizacja
Św. Andrzej nie tylko odpowiedział na wezwanie Chrystusa, ale stał się jednym z najwierniejszych i najbardziej oddanych Apostołów. To on wyruszył w różne strony świata, by głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata. Tradycja mówi, że dotarł aż do Grecji, gdzie poniósł męczeńską śmierć na krzyżu. Jego życie było całkowicie oddane misji, jaką miał do spełnienia. Nie liczyły się trudy, jakie musiał ponieść dla głoszenia Ewangelii. Był pełen odwagi aż po męczeńską śmierć.
My także jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii. Przypomina nam o tym papież Franciszek, nazywając nas uczniami-misjonarzami Jezusa Chrystusa. Ta misja zaczyna się od zanurzenia w Jezusa Chrystusa przez chrzest święty.
Nie trzeba wyruszać w dalekie strony, aby głosić Ewangelię – wystarczy, że codziennie, w naszych rodzinach, miejscu pracy czy szkole, będziemy żyć w duchu Ewangelii. Nie będziemy się jej wstydzić, ale będziemy świadczyć o naszej przynależności do Chrystusa. Św. Andrzej pokazuje nam, że niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, jesteśmy powołani do głoszenia Ewangelii przez świadectwo naszego życia.
3. Męczeństwo
Św. Andrzej poniósł śmierć męczeńską na krzyżu w kształcie litery „X” – stąd jego szczególny symbol, krzyż św. Andrzeja, który można zobaczyć m.in. przy przejazdach kolejowych. To wielkie świadectwo jego miłości do Chrystusa. Śmierć na krzyżu była dla niego aktem oddania i heroizmu. Nie bał się śmierci, bo wiedział, że życie z Chrystusem jest wieczne.
Drodzy, krzyż jest częścią życia każdego z nas, którzy idziemy za Chrystusem. Zgodnie z obietnicą samego Jezusa, nie ma chrześcijaństwa bez krzyża i bez cierpienia. Nie chodzi o to, aby szukać krzyża, ale o to, aby w trudnych chwilach naszego życia nie tracić nadziei i nie ustawać w wierze. Tak jak św. Andrzej przyjął krzyż z miłością, tak i my jesteśmy wezwani, aby stawiać czoła trudnościom życia, pamiętając, że Chrystus idzie z nami. On nigdy nie zostawia nas samych.
Kiedy dziś wspominamy w liturgii św. Andrzeja, zobaczmy w nim człowieka, który hojnie odpowiedział na Boże wezwanie i przez całe swoje życie dawał jasne świadectwo o Jego miłości. Prośmy dzisiaj, abyśmy, podobnie jak św. Andrzej, potrafili zostawić wszystko, co nas ogranicza, i poszli za Chrystusem. Prośmy, abyśmy byli gotowi świadczyć o naszej wierze we współczesnym świecie.
Niech wstawiennictwo św. Andrzeja wyprasza nam odwagę i siłę, abyśmy – jak on – z radością szli drogą Ewangelii. Amen.
Kazania-homilie: Święto świętego Andrzeja, Apostoła
o. Sylwester Pactwa CSsR (środa, 30 listopada 2011 roku, Rok A, I)
o. Andrzej Łabuda CSsR (piątek, 30 listopada 2012 roku. Rok B, II)
o. Krzysztof Dworak CSsR (sobota, 30 listopada 2013 roku, Rok C, I)
o. Grzegorz Jaroszewski CSsR (niedziela, 30 listopada 2014 roku, Rok B, I – I niedziela Adwentu)
br. diakon Arkadiusz Buszka CSsR (poniedziałek, 30 listopada 2015 roku, Rok C, II – Poniedziałek pierwszego tygodnia Adwentu)
o. Edmund Kowalski CSsR (środa, 30 listopada 2016 roku, Rok A, I – Środa pierwszego tygodnia Adwentu)
o. Sylwester Pactwa CSsR (czwartek, 30 listopada 2017 roku, Rok A, I)
o. Jarosław Krawczyk CSsR (piątek, 30 listopada 2018 roku, Rok B, II)
o. Łukasz Baran CSsR (sobota, 30 listopada 2019 roku, Rok C, I)
o. Rafał Nowak CSsR (poniedziałek, 30 listopada 2020 roku, Rok B, I – Poniedziałek pierwszego tygodnia Adwentu)
o. Marian Krakowski CSsR (wtorek, 30 listopada 2021 roku, Rok C, II – Wtorek pierwszego tygodnia Adwentu)
o. Łukasz Baran CSsR (środa, 30 listopada 2022 roku, Rok A, I – Środa pierwszego tygodnia Adwentu)
o. Łukasz Drożak CSsR (czwartek, 30 listopada 2023 roku, Rok A, I)
o. Ryszard Bożek CSsR (sobota, 30 listopada 2024 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, obecnie Przełożony domu zakonnego, misjonarz, rekolekcjonista oraz spowiednik
Sióstr Zakonnych i Księży – Lubaszowa
o. Ryszard Bożek CSsR