Środa, 04 grudnia 2024 roku, I tydzień Adwentu, Rok C, I
Wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła
św. Jan Damasceński
Wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy
Kto z nas nie lubi ucztować? Obfite jedzenie, bogata uczta towarzyszą zazwyczaj szczególnym i radosnym wydarzeniom. Jedną z najbardziej znanych tradycji wyrażających radość i szczęście jest w wielu kulturach uroczysty obiad podczas przyjęcia weselnego albo przyjęcie urodzinowe. Lubimy świętować różne radosne chwile i dzielić się tą radością z innymi.
Dzisiaj słyszymy, że „Pan Zastępów przygotuje dla wszystkich ludów (...) ucztę” (por. Iz 25, 6). Będzie ona wyrazem radości ze zbawienia. Chrystus przyszedł, aby nas uwolnić spod mocy grzechu, aby nas zbawić i wyzwolić od zła. Jego przyjście na świat i pokonanie śmierci poprzez zmartwychwstanie to najważniejsze wydarzenia, ukazujące sens oczekiwania na spotkanie z Nim. Nie bez powodu nasze oczekiwanie w Adwencie jest czasem radosnym.
W wieczności czeka nas uczta, na której będziemy mogli się obficie nasycić, bo Pan jest naszym pasterzem, przy którym niczego nam nie zabraknie. Wyzwaniem dla nas jest trwanie w oczekiwaniu z ufnością i wiarą, starając się o zbawienie. Słysząc wiadomość, że Bóg zdejmuje hańbę z ludu i ociera łzy, łatwiej budować w sobie ufność w tym oczekiwaniu. Każdy z nas jest zaproszony na tę ucztę – to od naszych decyzji zależy, czy przyjmiemy zaproszenie i wejdziemy na nią.
Jezus, podczas swojego życia, nauczania i publicznej działalności, dokonał wielu cudów. Jednym z najważniejszych było nakarmienie tłumów na pustkowiu. Jedzenie to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. Gdy podstawowe potrzeby w naszym życiu są niezaspokojone, trudno mówić o sprawach wyższych i duchowych. Dlatego Jezus, zanim zaczął nauczać, zatroszczył się o pokarm dla swoich słuchaczy.
Wydarzenie rozmnożenia chleba zapowiada jeden z największych darów, jaki otrzymujemy: Eucharystię. To jest nasz pokarm na drodze do wieczności i do zbawienia. Karmimy się również słowem Bożym, szczególnie w okresie Adwentu. W tym czasie słowo Boże wskazuje, na kogo oczekujemy. Dziś słyszymy, że wyczekiwany Pan jest naszym pocieszycielem i zbawicielem oraz przygotowuje dla nas ucztę, którą się nasycimy.
Nikt z nas nie lubi być głodny. Nie lubimy też być smutni. Dlatego na czas Adwentu dostajemy obietnicę, że będziemy przez Boga umocnieni, pocieszeni i obficie nakarmieni. Nasze oczekiwanie pełne nadziei powinno być również czasem radosnym.
Warto dziś zastanowić się: czy jestem gotów skorzystać z tej uczty, przygotowanej również dla mnie? Czy w moim sercu jest ufność i nadzieja? Czy widzę sens w tym oczekiwaniu? Jeśli nie, warto jeszcze bardziej wsłuchać się w słowo Boże i skorzystać z łask, których Pan chce nam obficie udzielać, aby nas umocnić na drodze oczekiwania i przygotowania do wejścia na ucztę.
Kazania-homilie: Środa pierwszego tygodnia Adwentu
o. Mariusz Więckiewicz CSsR (30 listopada 2011 roku, Rok B, II)
o. Waldemar Sojka CSsR (05 grudnia 2012 roku, Rok C, I)
o. Marian Krakowski CSsR (04 grudnia 2013 roku, Rok A, II)
o. Stanisław Mróz CSsR (03 grudnia 2014 roku, Rok B, I)
br. diakon Stanisław Paprocki CSsR (02 grudnia 2015 roku, Rok C, II)
o. Edmund Kowalski CSsR (30 listopada 2016 roku, Rok A, I – Święto św. Andrzeja, apostoła)
o. Andrzej Makowski CSsR (06 grudnia 2017 roku, Rok B, II)
o. Wacław Zyskowski CSsR (05 grudnia 2018 roku, Rok C, I)
o. Arkadiusz Buszka CSsR (04 grudnia 2019 roku, Rok A, II)
o. Andrzej Kukła CSsR (02 grudnia 2020 roku, Rok B, I)
o. Rafał Nowak CSsR (01 grudnia 2021 rokju, Rok C, II)
o. Łukasz Baran CSsR (30 listopada 2022 roku, Rok A, I – Święto św. Andrzeja, apostoła)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (05 grudnia 2023 roku, Rok B, II)
o. Grzegorz Pruś CSsR (04 grudnia 2024 roku, Rok C, I)
Drukuj...
Redemptorysta Prowincji Warszawskiej, duszpasterz oraz katecheta w Parafii Matki Bożej Królowej Polski
(Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg
o. Grzegorz Pruś CSsR