Słowo Redemptor

Świętego Kazimierza, królewicza – święto

 

 

 

Wtorek, 4 marca 2025 roku, VIII tydzień zwykły, Rok C, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Św. Kazimierz, królewicz Polski (1458–1484)

Po 120 latach od śmierci królewicza Kazimierza otwarto jego grób w katedrze w Wilnie. Wtedy znaleziono na jego piersi zwój pergaminowy z hymnem ku czci Matki Bożej. Kazimierz codziennie go odmawiał, sam przepisał i polecił, aby włożono go do trumny.

Hymn zaczynał się od słów:

„Póki żyję, niech Maryję
co dnia wielbi ma dusza.
Niech pamięta na Jej święta,
Jej się życiem niech wzrusza”.

 

Jego rodzicami byli król Polski i wielki książę litewski Kazimierz Jagiellończyk (zm. 1492 r.) oraz Elżbieta Rakuszanka, córka cesarza Albrechta II Habsburga. Przeszła do historii jako „matka królów” i „matka Jagiellonów” – z trzynaściorga urodzonych przez nią dzieci czterech jej synów nosiło koronę królewską (Władysław, Jan Olbracht, Aleksander i Zygmunt Stary). Najmłodszy Fryderyk został biskupem krakowskim, arcybiskupem gnieźnieńskim, kardynałem i prymasem Polski. Córki Elżbiety zawarły korzystne małżeństwa dynastyczne z władcami europejskimi.

 

Edukacja i misja na Węgrzech

Kazimierz otrzymał staranne wychowanie. Za jego edukację odpowiadał Jan Długosz – podobnie jak za edukację jego rodzeństwa, a do bierzmowania przygotowywał go św. Jan Kanty. Natomiast Jego spowiednikiem był bł. Szymon z Lipnicy.

 

W wieku trzynastu lat miał objąć rządy na Węgrzech – tamtejsi możnowładcy, niezadowoleni z panowania Macieja Korwina, zaproponowali tron Kazimierzowi. Wyprawa zakończyła się jednak niepowodzeniem. Mimo wcześniejszych zapewnień poparcie węgierskich elit zostało wycofane, co zmusiło Kazimierza do powrotu do Polski. To wydarzenie było dla niego momentem przełomowym – zrozumiał kruchość władzy i doczesnych planów (niepewności ludzkiego losu), co jeszcze bardziej umocniło jego duchowość.

 

Duchowość i działalność w Polsce

Kazimierz był znany ze swego umiłowania modlitwy. Piotr Skarga pisał, że częściej można go było spotkać w kościele niż w pałacu. Mieszkańcy Krakowa wspominali, opowiadając że królewicz klęczał na śniegu przed zamkniętymi drzwiami świątyni, adorując Jezusa w Eucharystii.

 

Gdy jego ojciec Kazimierz Jagiellończyk udał się na Litwę, przez dwa lata Kazimierz sprawował rządy w Polsce. Mimo młodego wieku odznaczał się roztropnością i sprawiedliwością. Był opiekunem ubogich i obrońcą potrzebujących. Podejmowane przez niego decyzje wynikały z troski o poddanych, a fundamentem jego działań była Ewangelia.

 

Kazimierz zmarł młodo, mając zaledwie 25 lat. Cierpiał na suchoty (gruźlicę), ostatnie lata życia spędził na Litwie. Został pochowany w katedrze w Wilnie, gdzie do dziś znajduje się jego grób.

 

Św. Kazimierz jako wzór dla współczesnych

Święty Kazimierz pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń. Jego życie pokazuje, że świętość jest możliwa niezależnie od statusu społecznego czy czasów, w których się żyje.

  • Dla młodzieży – jest wzorem czystości serca i wewnętrznej dyscypliny. Złożył ślub czystości i wytrwał w nim do końca życia, co dziś, w świecie pełnym pokus i relatywizmu moralnego, jest niezwykle inspirujące.

  • Dla osób sprawujących jakąkolwiek władzę – jest wzorem człowieka podejmującego mądre decyzje. Decyzje, które podejmował św. Kazimierz były mądre, roztropne i wynikały z troski o dobro wspólne. Współcześni politycy i liderzy mogą czerpać z jego postawy, podejmując decyzje w oparciu o wartości, a nie osobiste ambicje.

  • Dla wszystkich wierzących – jest wzorem człowieka wierzącego, który przypomina, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości. Nie tylko duchowni czy osoby konsekrowane, ale także świeccy mogą osiągnąć świętość poprzez sumienne wypełnianie swoich obowiązków i życie zgodne z Ewangelią.

 

Niech św. Kazimierz prowadzi nas drogą modlitwy, głębokiej wiary, adoracji Eucharystii, prawdziwego naśladowania Matki Bożej i służby innym. Tak abyśmy mogli odnaleźć drogę do świętości w codziennym życiu, która wprowadzi nas do grona zbawionych.

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Kazimierza, królewicza

o. Kazimierz Fryzeł CSsR  (04 marca 2011 roku, Rok A, I – Piątek drugiego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Ignacy Proszek CSsR  (04 marca 2012 roku, Rok B, II II niedziela Wielkiego Postu)

o. Maciej Plewka CSsR  (04 marca 2013 roku, Rok C, I – Poniedziałek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (wtorek, 04 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Kowalski CSsR  (04 marca 2015 roku, Rok B, IŚroda drugiego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Rafał Nowak CSsR  (04 marca 2016 roku, Rok C, II – Piątek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Adam Kośla CSsR  (04 marca 2017 roku, Rok A, I – Sobota po Popielcu)

o. Krzystof Szczygło CSsR  (04 marca 2018 roku, Rok B, II III niedziela Wielkiego Postu)

o. Paweł Drobot CSsR  (poniedziałek, 04 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Zbigniew Bruzi CSsR  (04 marca 2020 roku, Rok A, II Środa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Andrzej Makowski CSsR  (04 marca 2021 roku, Rok B, ICzwartek drugiego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Ryszard Bożek CSsR  (04 marca 2022 roku, Rok C, II – Piątek po Popielcu)

o. Piotr Mazur CSsR  (04 marca 2023 roku, Rok A, I – Sobota pierwszego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (04 marca 2024 roku, Rok B, II – Poniedziałek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Tomasz Mular CSsR  (wtorek, 04 marca 2025 roku, Rok C, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj...   

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Skarżysko-Kamienna

o. Tomasz Mular CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy