Słowo Redemptor

Piątek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piątek, 21 marca 2024 roku, II tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Dziś w Ewangelii słyszymy kolejną przypowieść opowiedzianą przez Pana Jezusa. Jest to bolesna historia, ukazująca jedno z najtrudniejszych doświadczeń ludzkiego życia, jakim jest odrzucenie. Ilustracją tego jest opowieść o właścicielu ziemskim, który powierzył swoją winnicę dzierżawcom i wyruszył w podróż. Opuścił swoje dobra, oczekując, że dzierżawcy zajmą się winnicą i dostarczą mu plonów, gdy nadejdzie czas winobrania. Jednak dzierżawcy pobili, ukamienowali i zabili sługi, których wysłał po plony. Nie okazali również szacunku synowi właściciela ziemskiego – zabili go, myśląc, że zdobędą jego dziedzictwo.

 

Słuchając tej historii, która ma wręcz elementy kryminalne, nasuwa się jedno pytanie: czy dzierżawcy naprawdę wierzyli, że mogą tak łatwo przejąć (odziedziczyć) winnicę właściciela bez żadnych konsekwencji?

 

Tę przypowieść Jezus kieruje bezpośrednio do arcykapłanów i faryzeuszy, którzy nie kryją swojej irytacji i chcą pojmać Mistrza z Nazaretu. W postaciach złych sług rozpoznają bowiem siebie samych oraz swoich przodków, którzy nie zawsze byli wierni Bogu i nawet zabijali Jego proroków. Jezus, opowiadając tę przypowieść, doskonale wiedział, że ten sam scenariusz rozegra się w Jego własnym życiu. Był świadomy, że faryzeusze spiskują przeciwko Niemu i najprawdopodobniej planują Go zabić. Jego przypowieść była zapowiedzią tego, co miało nastąpić.

 

Jednak błędem byłoby twierdzenie, że przypowieść ta odnosi się tylko do rodaków Pana Jezusa. Dzisiejsze Słowo Boże przypomina nam, że poprzez chrzest również nam powierzono winnicę Boga, z której kiedyś będziemy rozliczeni. Jezus chce nas nauczyć, że to my jesteśmy dzierżawcami i sługami Bożej winnicy. Bóg powierzył nam ten świat i dał nam zadanie – realizację naszego życiowego powołania. Naszym celem (zadaniem, powołaniem) jest przedstawienie Bogu naszego życia pełnego dobrych owoców wiary i miłości.

 

To, co zwraca uwagę w przypowieści, to cierpliwość gospodarza. Właściciel ziemski jest człowiekiem cierpliwym – wie, że ziemia potrzebuje czasu, aby wydać plon. Jest również cierpliwy wobec dzierżawców, licząc na to, że w końcu wydadzą owoce nawrócenia. Do końca im ufa, nie wahając się posłać nawet swojego syna. Podobnie Bóg działa również w naszych czasach.

 

Przykładem tego może być historia Arkadiusza, studenta pierwszego roku socjologii. Pewnego dnia ogłosił on swoim rodzicom, że występuje z Kościoła katolickiego. Gdy o jego decyzji dowiedziała się babcia, powiedziała do niego: „Widzisz, Areczku, według mnie ktoś cię podwójnie okradł. Pozwoliłeś ukraść sobie Pana Boga, a po drugie – pozwoliłeś, aby ukradli ciebie Panu Bogu. Będę się za ciebie modliła, żebyś to zrozumiał”.

Ktoś zastąpił młodemu człowiekowi Dobrego Pasterza, a on poszedł za nim, bo ten głos wydawał mu się bliższy i milszy dla ucha. Historia Arkadiusza kończy się jednak inaczej. Kiedy udał się do księdza, aby dopełnić formalności apostazji, usłyszał propozycję, by najpierw uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku, a potem podjąć ostateczną decyzję i dopełnił wszystkich potrzebnych formalności. Po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej, student powiedział: „Ksiądz podrze te papiery z apostazji. Gdybym odrzucił Jezusa, zrobiłbym najgłupszą rzecz w swoim życiu”.

 

My także jesteśmy dzierżawcami, o których mówi Jezus w swojej przypowieści. Winnica, którą nam powierzył, to nasza wiara. Ty i ja stoimy dziś pośród winnicy naszego życia. Bóg dał nam wszystko, byśmy byli Jego dobrymi sługami. Nie pozwólmy, aby lenistwo, egoizm czy niewiara zamieniły nas w złych dzierżawców.

Warto postawić sobie pytania:

Co do tej pory zrobiliśmy z darem wiary, którą On nam powierzył?
Czy już się nią podzieliliśmy?
Czy nadal zachowujemy ją tylko dla siebie?

 

 

 

 

Kazania-homilie: Piątek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

o. Marcin Zubik CSsR   (09 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Andrei Vrubleuski CSsR   (01 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (21 marca 2014 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Makowski CSsR   (06 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR   (26 lutego 2016 roku, Rok C, II)

o. Ryszard Bożek CSsR   (17 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Andrzej Kiełbasa CSsR   (02 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Marian Krakowski CSsR  (22 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (13 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Paweł Drobot CSsR  (01 marca 2021 roku, Rok B, I )

o. Edmund Kowalski CSsR  (18 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Waldemar Sojka CSsR  (10 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Wojciech Wilgowicz CSsR  (01 marca 2024 roku, Rok B, II)

o. Łukasz Baran CSsR  (21 marca 2025 roku, Rok C, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, Parafia Matki Bożej Królowej Polski
(Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – Elbląg

o. Łukasz Baran CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy