Słowo Redemptor

Czwartek czwartego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Czwartek, 3 kwietnia 2025 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Żyjemy w czasach, w których dzięki zaawansowanemu rozwojowi technologicznemu wiele codziennych spraw możemy załatwić szybciej i łatwiej, oraz łatwiej i sprawniej zorganizować. Gdy słuchamy opowieści naszych rodziców czy dziadków o warunkach ich życia sprzed lat, dostrzegamy tę różnicę. Powinniśmy odczuwać wdzięczność wobec poprzednich pokoleń i pamiętać, że świat nie zaczyna się od nas, że jesteśmy spadkobiercami ogromnego dziedzictwa.

 

Podobnie jest w naszej relacji z Bogiem – Jemu również winniśmy wdzięczność i pamięć. Często przechodzimy do porządku dziennego nad faktem, że się obudziliśmy, że jesteśmy najedzeni, że możemy planować bliższą czy dalszą przyszłość. A przecież to wszystko jest Jego darem. Bóg nie tylko powołał nas do życia, ale także je podtrzymuje i prowadzi.

 

Oprócz niebezpieczeństwa popadnięcia w postawę niewdzięczności i zapomnienia, zagrożeniem jest także brak cierpliwości. Żyjemy w warunkach, w których wiele rzeczy otrzymujemy natychmiast, co może kształtować w nas postawę roszczeniowości i niecierpliwości.

 

Papież Franciszek w bulli Spes non confundit, ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025, zwraca uwagę na to, jak nowoczesny świat wpływa na nasze podejście do czasu i cierpliwości:

„Nawykliśmy już, by chcieć wszystkiego i natychmiast, w świecie, w którym pośpiech stał się czymś stałym. Nie mamy już czasu na spotkania, a często nawet w rodzinach trudno jest być razem i spokojnie porozmawiać. Cierpliwość została wygnana przez pośpiech, wyrządzając ludziom wielką krzywdę. Niecierpliwość, nerwowość, czasem nieuzasadniona przemoc biorą górę, rodząc niezadowolenie i zamknięcie” (nr 4).

 

Brakiem wdzięczności, pamięci i cierpliwości odznacza się również lud Izraela, o którym słyszymy w dzisiejszym pierwszym czytaniu. Tworzy on sobie bożka – posąg cielca odlanego z metalu – oddaje mu pokłon i składa ofiary, przypisując mu rolę wyzwoliciela z niewoli egipskiej (por. Wj 32, 8). Zbyt długo czekali na Mojżesza, więc postanowili zaspokoić swoje religijne potrzeby na „własną rękę”. Była to oczywista obraza Boga, zwłaszcza w obliczu pięknej historii wyjścia z Egiptu, przejścia przez Morze Czerwone oraz doświadczenia Bożej opatrzności w postaci cudownego pokarmu i wody. Co więcej, całkiem niedawno Bóg zawarł z Izraelem Przymierze, które lud potwierdził solenną obietnicą: „Wszystkie słowa, jakie powiedział Pan, wypełnimy” (Wj 24, 3).

 

Powinniśmy także odnosić tę historię do naszego życia. Czyż nie dostrzegamy w sobie podobnych skłonności – zapominania o Bogu, gdy wydaje się nam, że Go nie ma, że się spóźnia lub że nie interweniuje tak, jak tego oczekujemy? Ileż pokus każe nam szukać boskości w rzeczach stworzonych, zamiast zwracać się ku Temu, który jest źródłem życia?

 

Dlatego potrzebujemy Mojżesza – kogoś, kto będzie wstawiał się za nami. „Nowym Mojżeszem” jest nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, który nieustannie prosi Ojca, aby nam przebaczał i dawał kolejną szansę. Każda Msza Święta jest miejscem, w którym możemy na nowo przylgnąć do Boga i wyruszyć w dalszą drogę. Jesteśmy karmieni i pojeni już nie manną czy wodą ze skały, lecz Ciałem i Krwią Chrystusa – jedynym Pokarmem, który może nasycić głód naszej duszy.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Czwartek czwartego tygodnia Wielkiego Postu

o. Mariusz Simonicz CSsR  (22 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (14 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (03 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Ryszard Bożek CSsR  (19 marca 2015 roku, rok B, I Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)

o. Witold Szamburski CSsR  (10 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Witold Szamburski CSsR  (30 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Stanisław Madejczyk CSsR  (15 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Dariusz Pabiś CSsR  (04 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (26 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (18 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (31 marca 2022 roku, Rok C, II)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (23 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Edmund Kowalski CSsR  (14 marca 2024 roku, Rok B, II)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (03 kwietnia 2025 roku, Rok C, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów obecnie Przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie, oraz  wykładowca
teologii fundamentalnej w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie – Tuchów

o. Sylwester Pactwa CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy