Słowo Redemptor

Piątek czwartego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Piątek, 4 kwietnia 2025 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

12 września 2006 r., w przemówieniu na Uniwersytecie w Ratyzbonie (Regensburg), papież Benedykt XVI poruszył zagadnienie przemocy religijnej i rzekomego usprawiedliwiania zaprowadzania wiary „mieczem”. Odwołał się przy tym do XIV-wiecznego dialogu między chrześcijańskim cesarzem Manuelem II Paleologiem a wykształconym Persem – wyznawcą islamu. W swym wystąpieniu papież przytoczył stwierdzenie cesarza, że rozpowszechnianie wiary przemocą jest w istocie czymś nierozumnym:

„Przemoc jest niezgodna z naturą Boga i naturą duszy. Bóg nie cieszy się z krwi, a nierozumne postępowanie jest sprzeczne z Bożą naturą”.

Na kartach Pisma Świętego często spotykamy podobne stwierdzenia, że Boży sługa jest prześladowany bez racji, bez przyczyny, bez powodu (Ps 35, 7.19; 38, 20; 69, 5; 109, 3; 119, 161; Lm 3, 52; J 15, 25).

 

Irracjonalnym działaniem jest także zasadzka zastawiona na sprawiedliwego w dzisiejszym pierwszym czytaniu z Księgi Mądrości. Bezbożni, zaślepieni w swych grzechach, chcą usunąć człowieka, który jest dla nich wyrzutem sumienia. Zagrożeniem dla „występnych” jest tryb życia „sprawiedliwych”, co rodzi reakcję, przeradzającą się z początkowej niechęci w otwartą nienawiść.

 

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia także w naszych czasach. Bywa, że osoby, które otwarcie przyznają się do swojej wiary i starają się według niej postępować, nie godząc się na różne „szemrane” kompromisy, doświadczają odrzucenia, napiętnowania, deprecjonowania, traktowania w sposób niepoważny – bez racjonalnego powodu. Przykładem może być również fala agresji, jaka przelała się przez naszą Ojczyznę po zaostrzeniu prawa chroniącego życie ludzkie od poczęcia: niszczone ściany kościołów, antyklerykalne i wulgarne manifestacje…

 

Ów „sprawiedliwy”, na którego nastają „bezrozumni”, to – patrząc z naszej perspektywy – Jezus, jedyny sprawiedliwy i umiłowany Ojca, wystawiony na próbę, wyszydzony, a ostatecznie skazany na haniebną śmierć (por. Mdr 2, 19-20). Jego porażka jest jednak pozorna, gdyż Boże plany, a w nich Jego moc i miłość, sięgają dalej – poza ludzkie, wydawałoby się, genialne kalkulacje.

 

W dzisiejszej Ewangelii mamy również do czynienia z kontrowersją. Mieszkańcy Jerozolimy nie przyjmują, że Jezus może być zapowiadanym Mesjaszem, gdyż znają Jego pochodzenie, a Mesjasz, według ich przekonań, będzie kimś tajemniczym. Dlatego Zbawiciel prosto w oczy mówi tym ludziom, że nie rozpoznają w Nim Mesjasza, ponieważ nie mają relacji z Ojcem. Prawda ta wywołuje w słuchaczach irracjonalną wściekłość i chęć pojmania Go, aby – w ich mniemaniu – wymierzyć sprawiedliwość.

 

Nienawiść, będąca w całkowitej opozycji do Bożej miłości, sprawia, że ten, kto się nią kieruje, ma zawężone pole widzenia, a w konsekwencji podejmowane decyzje mogą być błędne. Tę perspektywę doskonale oddaje zakończenie czytania z Księgi Mądrości: „Tak pomyśleli – i pobłądzili, bo własna złość ich zaślepiła” (Mdr 2, 21).

 

 

 

 

Kazania-homilie: Piątek czwartego tygodnia Wielkiego Postu

o. Mariusz Simonicz CSsR  (23 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (15 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (04 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (20 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Witold Szamburski CSsR  (11 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Witold Szamburski CSsR  (31 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Stanisław Gruszka CSsR  (16 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Dariusz Pabiś CSsR  (05 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Wacław Zyskowski CSsR  (27 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (19 marca 2021 roku, Rok B, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (01 kwietnia 2022 roku, Rok C, II)

o. Grzegorz Pruś CSsR  (24 marca 2023 roku, Rok A, I)

o. Edmund Kowalski CSsR  (15 marca 2024 roku, Rok B, II)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (04 kwietnia 2025 roku, Rok C, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów obecnie Przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie, oraz  wykładowca
teologii fundamentalnej w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie – Tuchów

o. Sylwester Pactwa CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy