Wtorek, 20 marca 2018 roku, V tydzień Wielkiego Postu, Rok B, II
Dziś w Ewangelii Jezus, będąc atakowany przez Żydów, objawia im Boży zamysł zbawienia świata. Dokona się to przez „wywyższenie Syna Człowieczego”. Chrystus ukrzyżowany stał się znakiem dla tamtego pokolenia: znakiem zaślepienia ludzkiego serca na Boże działanie oraz znakiem Bożej miłości, jako odpowiedzi na owe zaślepienie.
Jezus, dialogując ze swymi oponentami, bardzo wyraźnie ukazuje swą relację z Ojcem: cokolwiek czyni, nawet jeśli jest to kontestowane, czyni to w jedności z wolą Boga. Ona jest dla Niego ukojeniem oraz gwarancją właściwie obranej drogi.
Ewangelia ta nawiązuje do pierwszego czytania, w którym widzimy również pewien „znak wywyższenia”: to miedziany wąż, który jest ratunkiem dla opornych Izraelitów podczas wędrówki przez pustynię. Tak też w Chrystusie Bóg ustanowił jedyną „medycynę” na największą chorobę świata – grzech, który jest źródłem tak wielu naszych niepokojów i cierpień.
Dziś dla nas płyną z tego słowa pewne wskazówki. Należy troszczyć się o intymną relację z Bogiem. Modlitwa, życie sakramentalne we wspólnocie Kościoła czy uczynki miłosierdzia – wszystko to sprawi, że niezależnie od okoliczności zewnętrznych, być może często przeciwnych, będziemy zanurzeni w nurcie Bożej woli.
W obliczu naszego zatwardziałego serca, gdy objawia się w nas brak zaufania Bogu w Jego prowadzenie, został nam dany „znak”, w którym jest nasze zdrowie. Ukrzyżowany Pan, którego jeszcze bardziej będziemy kontemplować w nadchodzące dni, jest naszym ratunkiem. Z przebitego serca Zbawiciela płyną dla nas źródła łaski.
Drukuj...
Wychowawca i wykładowca teologii fundamentalnej i języka włoskiego w Wyższym Seminarium Duchownym
Redemptorystów w Tuchowie – Tuchów
o. Sylwester Pactwa CSsR