Czwartek, 23 kwietnia 2020 roku, II tydzień Wielkanocny, Rok A, II
Królestwo Boże nie jest z tego świata
To byłoby coś! Gdyby Jezus przywrócił królestwo Izraela, to wtedy okazałby się prawdziwym Mesjaszem! A jak miałoby wyglądać to królestwo? Na pewno potężne militarnie i gospodarczo, bez pogańskich Rzymian okupujących państwo, z prawem Bożym jako obowiązującym wszystkich… Chciałoby się jeszcze dodać: a ludzie żyć będą zdrowo i dostatnio, długo i szczęśliwie...
I pamiętać trzeba, że takie były tęsknoty nie tylko „zwykłych Izraelitów”, ale i samych apostołów, którzy szli z Jezusem przez kilka lat, byli świadkami Jego cudów i wsłuchiwali się w Jego słowa. Gdy usłyszeli, że zostaną ochrzczeni w Duchu Świętym, od razu ich pierwszym pytaniem przecież było: Czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?
Ludzkie tęsknoty za królestwem Bożym już tu na ziemi, za królestwem, które będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami i zaspokoi nasze potrzeby…
Tymczasem Jezusowa droga do Królestwa jest odmienna: to droga służby, droga wyrzeczenia i ofiary, droga miłości aż do końca. Czasem o tym zapominamy...
Święty biskup Wojciech – dzisiejszy patron, a zarazem główny patron Polski, jeden z pierwszych męczenników na polskich ziemiach – może być dla nas wzorem i przykładem pójścia za Chrystusem aż do końca. Praski biskup, który później głosił wiarę na terenie północnej Polski i pogańskich Prus (gdzie ostatecznie poniósł męczeństwo), wydaje się być doskonałą ilustracją słów św. Pawła: Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus, a umrzeć – to zysk. Jeśli bowiem żyć w ciele – to dla mnie owocna praca. […] Wam bowiem z łaski dane jest to dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć.
Jego męczeńska śmierć w konsekwencji pozwoliła na utworzenie pierwszej polskiej metropolii (a więc później także ustanowienie królestwa na ziemiach polskich). Aż prosi się o przypomnienie słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: Jeżeli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne.
Nie poddawajmy się więc zwątpieniu, nie upadajmy na duchu, choćby z powodu epidemii, wielu ograniczeń i wyrzeczeń z tym związanych. Nawet gdy nas lub naszych bliskich choroba dotknęła bezpośrednio, to pamiętajmy: Kto we łzach sieje, żąć będzie w radości.
Królestwo Boże nie jest z tego świata
Nie jesteśmy, nie byliśmy i nie będziemy nigdy sami! Jest z nami Jezus, Pan czasu i świata, nasze Życie i Zmartwychwstanie! Ten, który przyjął ofiarę św. Wojciecha, nie pozwoli, by ziarno naszej wiary – a czasem i naszej ofiary – nie obumarło bezowocnie.
Kazania-homilie: Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, Rok A, II
o. Maciej Ziębiec CSsR (02 maja 2011 roku, Rok A, I)
o. Sławomir Podlach CSsR (23 kwietnia 2012 roku, Rok B, II)
o. Andrzej Makowski CSsR (23 kwietnia 2013 roku, Rok C, I)
o. Paweł Zyskowski CSsR (28 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)
o. Maciej Nowak CSsR (23 kwietnia 2015 roku, Rok B, I)
o. Ryszard Hajduk CSsR (23 kwietnia 2016 roku, Rok C, II)
o. Stanisław Paprocki CSsR (24 kwietnia 2017 roku, Rok A, I)
o. Mariusz Więckiewicz CSsR (23 kwietnia 2018 roku, Rok B, II)
o. Jacek Burnus CSsR (30 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)
o. Jarosław Liebersbach CSsR (23 kwietnia 2020 roku, Rok A, II)
Drukuj...
Kapelan sióstr redemptorystek – Bielsko-Biała
o. Jarosław Liebersbach CSsR