Słowo Redemptor

Nawrócenie św. Pawła Apostoła – święto

 

 

 

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 roku, III tydzień zwykły, Rok B, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Dzisiejsze święto nawrócenia św. Pawła uświadamia nam, jak wielki przełom dokonał się w życiu tego człowieka. Musiał on przejść długą i trudną pielgrzymkę wiary. Rozpoczynając specjalny Rok św. Pawła (2008-2009), papież Benedykt XVI tak o nim mówił:

„W świątyni jerozolimskiej do wzburzonego tłumu, który chciał go zabić, tak o sobie powiedział: «Ja jestem Żydem (...) urodzonym w Tarsie w Cylicji. Wychowałem się jednak w tym mieście [w Jerozolimie], u stóp Gamaliela otrzymałem staranne wykształcenie w Prawie ojczystym. Gorliwie służyłem Bogu» (Dz 22, 3). U kresu drogi swego życia powie: «Zostałem ustanowiony (...) nauczycielem pogan w wierze i prawdzie» (1 Tm 2, 7; por. 2 Tm 1, 11). Nauczyciel pogan, apostoł i zwiastun Jezusa Chrystusa – tak sam siebie określa, patrząc wstecz na drogę swego życia. Nie oznacza to jednak, że patrzy tylko w przeszłość. «Nauczyciel wiary» to słowa, w których zawiera się przyszłość, wszystkie narody i pokolenia. Paweł nie jest dla nas postacią z przeszłości, wspominaną z czcią. Jest on również naszym nauczycielem; apostołem i zwiastunem Jezusa Chrystusa także dla nas”.

 

Przeżywane święto przypomina nam, w jaki sposób Paweł stał się nauczycielem wiary i Apostołem Narodów. Jako prawdziwy Izraelita Szaweł z Tarsu czuł się całkowicie porwany przez Boga, odznaczał się niezwykłą gorliwością w wyznawaniu judaizmu i skrupulatnością w przestrzeganiu prawa Mojżeszowego. W imieniu tego samego Boga krwawo prześladował wyznawców Chrystusa. Mimo młodego wieku robił religijną karierę, czego przejawem było między innymi to, że otrzymał pełnomocnictwa od religijnych władz w Jerozolimie do nawracania w Damaszku odstępców do wiary Mojżeszowej. „Zrzucony z siodła” swoich błędnych przekonań osobiście spotkał Tego, którego prześladował – Jezusa Chrystusa. Właśnie wtedy na drodze do Damaszku zmartwychwstały Chrystus skierował do Szawła ważne słowa. Najpierw zapytał: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? Na pytanie Szawła: Kto jesteś, Panie?, odpowiedział: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz (Dz 9, 4-5). Jezus chciał dać mu do zrozumienia, że prześladując Kościół, Szaweł prześladuje samego Jezusa. Jezus utożsamia się więc z Kościołem: On i Kościół są jednym podmiotem. Odtąd już jako Paweł stał się gorliwym wyznawcą i naśladowcą Pana Jezusa. To był kulminacyjny moment długiego procesu nawracania się, czyli poszukiwania autentycznego doświadczenia Boga. Poczuł się odtąd całkowicie ogarnięty mocą Chrystusa Zmartwychwstałego i postawił Go w centrum swego życia jako jedynego Zbawcę.

 

Gdy po tym decydującym spotkaniu ze Zmartwychwstałym ociemniały Paweł pozostawał w swoim mieszkaniu w Damaszku, Pan posłał do niego Ananiasza, by położył na niego ręce, aby przejrzał. W odpowiedzi na swe obiekcje, że to niebezpieczny prześladowca chrześcijan, Ananiasz usłyszał: Ten człowiek musi zanieść moje imię do narodów i królów. I ukażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia (Dz 9, 15-16).

 

Tak oto nowo nawrócony i ochrzczony Paweł został wybrany przez Jezusa na nauczyciela wiary chrześcijańskiej i Apostoła Narodów. Powołanie do bycia nauczycielem narodów poprzez głoszenie słowa Jezusa było jednocześnie powołaniem do cierpienia w jedności z Chrystusem, który nas odkupił przez swoją mękę.

 

Po nawróceniu i latach, które spędził w stronach rodzinnych, wraz z Barnabą Paweł rozpoczął nauczanie w Antiochii Syryjskiej. Spędzili tam rok, jak podają Dzieje Apostolskie (Dz 11,26). Paweł, pobożny Żyd, gorliwy faryzeusz, a następnie apostoł Jezusa, szedł odważnie do pogan z aprobatą Piotra i innych apostołów, którzy na tzw. soborze jerozolimskim orzekli, że należy głosić Ewangelię i pozyskiwać dla Chrystusa także pogan oraz na nawróconych z pogaństwa nie należy nakładać ciężarów prawa Mojżeszowego (Dz 15, 6-12). Wtedy św. Paweł podejmuje swoje wielkie podróże misyjne. Wśród niebezpiecznych przeszkód na lądzie i na morzu, prześladowany, bity i wielokrotnie kamienowany, przemierza obszary Syrii, Małej Azji, Grecji, Macedonii, Italii i prawdopodobnie Hiszpanii, zakładając wszędzie gminy chrześcijańskie i wyznaczając w nich swoich zastępców. Św. Paweł nie tylko głosił Ewangelię, ale również był ze względu na nią prześladowany i więziony. Ponadto do wspólnot, które założył, i do tych, do których nie mógł osobiście przybyć, pisał wspaniałe listy pasterskie.

 

Na koniec naszej refleksji chcemy zapytać się, co Paweł mówi do nas dzisiaj? W jaki sposób jest dla nas nauczycielem wiary? Jak zauważył papież Benedykt XVI we wspomnianym przemówieniu, w Liście do Galatów św. Paweł pozostawił nam bardzo osobiste wyznanie wiary, w którym, otwierając swoje serce przed czytelnikami wszystkich epok, przedstawia najgłębszą pobudkę swojego życia. Obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie (Ga 2, 20).

 

Benedykt XVI mówił dalej:

„Wszystko, co Paweł robił po swoim nawróceniu, wywodzi się z tego źródła. Jego wiara to doświadczenie, że jest kochany w sposób bardzo indywidualny przez Jezusa Chrystusa; to świadomość, że Chrystus umarł nie z jakiegoś bezimiennego powodu, ale z miłości do niego – do Pawła, i że jako Zmartwychwstały nadal go kocha, co znaczy, że Chrystus ofiarował się za niego. Jego wiara polega na tym, że jest poruszony przez miłość Jezusa Chrystusa – miłość, która wstrząsa nim do głębi i go przemienia. Jego wiara nie jest teorią, opinią o Bogu i świecie. Jego wiara to oddziaływanie miłości Bożej na jego serce. Toteż ta wiara jest miłością do Jezusa Chrystusa”.

 

Dziękując dzisiaj Bogu za to mocne doświadczenie przemiany postawy św. Pawła, pomyślmy nad naszą więzią z Chrystusem w wierze. Jak ją przeżywamy na co dzień? Czy odnawiamy się w naszym myśleniu i postępowaniu zgodnie z wolą i nauczaniem Chrystusa?

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

o. Sylwester Pactwa CSsR  (25 stycznia 2011 roku, Rok A, I)

o. Jan Chaim CSsR  (25 stycznia 2012 roku, Rok B, II)

o. Tomasz Mular CSsR  (25 stycznia 2013 roku, Rok C, I)

o. Paweł Drobot CSsR  (25 stycznia 2014 roku, Rok A, II)

o. Edmund Kowalski CSsR  (25 stycznia 2015 roku, Rok B, I - III niedziela zwykła)

o. Grzegorz Woś CSsR  (25 stycznia 2016 roku, Rok C, II)

o. Grzegorz Ruszaj CSsR  (25 stycznia 2017 roku, Rok A, I)

o. Mariusz Simonicz CSsR  (25 stycznia 2018 roku, Rok B, II)

o. Kazimierz Fryzeł CSsR  (25 stycznia 2019 roku, Rok C, I)

o. Łukasz Baran CSsR  (25 stycznia 2020 roku, Rok A, II)

o. Sylwester Cabała CSsR  (25 stycznia 2021 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Przełożony domu zakonnego redemptorystów w Bardzie oraz wykładowca teologii duchowości w Wyższym Seminarium
Duchownym Redemptorystów w Tuchowie – Bardo

o. Sylwester Cabała CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy