Czwartek, 11 marca 2021 roku, III tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I
Dziś w Ewangelii możemy usłyszeć niezrozumiałe oskarżenia. Rodacy Jezusa zarzucają Mu, że Jego cuda są skutkiem współpracy ze złym duchem. Według nich ten, który wyrzuca złe duchy, ma to czynić dzięki złym duchom. Trudno dociec, dlaczego takie zarzuty kierują wobec Zbawiciela. Przecież jest to najgorsze oskarżenie, jakie mogli wysunąć wobec Jezusa. Mimo to, Jezus ze spokojem odpowiada na ich argumenty. Być może wcześniej zostali zwiedzeni przez jakiegoś człowieka, który obiecywał uzdrowienie, a tak naprawdę na końcu zostali oszukani. Jezus stara się uspokoić ich emocje. Przede wszystkim chce, aby zastanowili się nad sprzecznością, w którą popadają, zarzucając mu kontakty z diabłem. Świadkowie czynów Jezusa dali uwieść się emocjom, które wykrzywiają rzeczywistość.
Kiedy słyszymy dzisiejszą Ewangelię, być może rodzi się w nas z jednej strony współczucie dla Jezusa, jak można Go o takie rzeczy oskarżać, a z drugiej chętnie wykrzyczelibyśmy zaraz, co o rodakach Jezusa myślimy. Jednak zanim kogokolwiek oskarżymy, popatrzmy na nasze życie. Bo oskarżenia kierowane w stronę Jezusa związane są z taktyką diabła. Szatan poprzez wprowadzenie zamętu chce, aby człowiek przestał wierzyć Bogu, a przez to odwrócił się od Niego. Często przy tym chce zamazać różnice i granice między dobrem a złem. Szczególnie widzimy to w naszych czasach, gdzie pewne rzeczy kiedyś uznawane na zło i nazywane złem dziś są przez niektórych dopuszczalne jako prawo czy też coś, co się po prostu należy. Przy tym diabeł każde zło stara się usprawiedliwić. Zasady ekonomii domagają się rzekomo twardego serca dla ludzi ubogich, a z kolei miłosierdzie każe dopomóc kobiecie w dokonaniu aborcji. A u podstaw tego zawsze stoi uznanie prawdy bądź przyjęcie kłamstwa, które z natury wydaje się lepsze i łatwiejsze.
Jezus na końcu dzisiejszej Ewangelii stanowczo mówi, że ten, kto nie jest z Nim, jest przeciwko Niemu. Słowa Zbawiciela oznaczają, że albo idę za Jezusem, albo Go odrzucam. W prawdziwym życiu przez codzienne życie i wybory trzeba się opowiedzieć, za kim jestem. Nie da się być katolikiem, a przy tym negować nauczania Jezusa. Choć taka postawa może wydawać się wygodna, to prowadzi do duchowej schizofrenii. Przed wielu laty podobną sytuację przedstawiał pewien poeta w swym utworze:
Rano – idę do kościoła, Wieczór – marksistowska szkoła
Da Bóg – przy pomocy Bożej, Egzamin z marksizmu złożę
W lewej kieszeni się mieści Legitymacja partyjna
W prawej różaniec szeleści, Bo uczy zasada biblijna
Że nie powinna lewica, Wiedzieć co czyni prawica
W domu, w swym gabinecie, Lenin spogląda ze ściany
Jest Marks i Engels w komplecie, I Stalin za szafą schowany
W sypialni przy Matce Bożej, Wiszą święci kolektywnie
I nie ma kultu jednostki, Kolegialność jest – przeciwnie
I tak przez przeciwność jedność, Z teorią praktykę łączy
I tylko dręczy mnie trwoga, Czy czegoś tam nie poplączę
Czy się nie zacznę modlić, Na Mszy porannej w kościele
Z legitymacji partyjnej, Lecz czy w pochodzie na czele
W szeregu z aktywem twórczym, „Wyklęty powstań” – nie zacznę śpiewać
Nabożnie i gładko, Na nutę „Serdeczna matko”
Wy tego com wam wyznał, Nie ogłaszajcie światu
Bo nie ja jeden żyję, Z dogmatem i bez dogmatu.
Jezus zostawia nas ze słowami, że kto nie jest z Nim, jest przeciwko Niemu. Nasza postawa w sprawach wiary powinna być zdecydowana. W tym miejscu jak echo wracają także słowa Jezusa: Obyś był zimny albo gorący. Co za tym idzie, Jezus kolejny raz podkreśla, że moja postawa wobec życiowych wyborów powinna być konkretna: tak – tak, nie – nie. W tym miejscu nie ma możliwości, aby mówić „oczywiście, jestem wierzący, – ale…”. Dlatego w naszych życiu, aby żyć w prawdzie, trzeba nam konkretnie wybierać postawę opowiadania się za Jezusem i Jego nauką.
Kazania-homilie: Czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, Rok B, I
o. Jan Chaim CSsR (15 marca 2012 roku, Rok B, II)
o. Kazimierz Fryzeł CSsR (07 marca 2013 roku, Rok C, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (27 marca 2014 roku, Rok A, II)
o. Sylwester Cabał CSsR (12 marca 2015 roku, Rok B, I)
o. Edmund Kowalski CSsR (03 marca 2016 roku, Rok C, II)
o. Jacek Dembek CSsR (23 marca 2017 roku, Rok A, I)
o. Andrzej Makowski CSsR (08 marca 2018 roku, Rok B, II)
o. Arkadiusz Buszka CSsR (28 marca 2019 roku, Rok C, I)
o. Tomasz Zieliński CSsR (19 marca 2020 roku, Rok A, I – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)
o. Łukasz Baran CSsR (11 marca 2021 roku, Rok B, II)
Drukuj...
Duszpasterz w Parafii Świętego Klemensa Hofbauera oraz kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego – Warszawa
o. Łukasz Baran CSsR