Wtorek, 16 marca 2021 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I
Na walkę z COVID-19 patrzy się wyłącznie pod kątem odmrożenia gospodarki. Zapanowała ogólna depresja, firmy upadają jedna po drugiej. Bóg przestał nas obchodzić, a Kościół zaczął nam ciążyć. Mamy ochotę zatrzasnąć na dobre drzwi naszych kościołów i zacząć wieść przyjemne życie poza religią – powiedział nie tak dawno kardynał Robert Sarah.
Modlimy się dzisiaj na rozpoczęcie Eucharystii: Spragnieni, przyjdźcie do wody, chociaż nie macie pieniędzy, przyjdźcie i pijcie z radością (Antyfona na wejście). Tam, gdzie jest woda, tam jest życie. Na pustyni z daleka widać, gdzie znajdują się cieki czy zbiorniki wodne. Bez wody wszystko zamiera. Wystarczy jednak, by pojawiła się, a życie bujnie się rozwija. Doskonale o tym wie kardynał Sarah pochodzący z Gwinei, z afrykańskiego lądu To naturalne znaczenie wody wykorzystuje w swej przepowiedni prorok Ezechiel. Rzeka wypływająca spod bramy świątyni, rozlewająca się coraz szerszym strumieniem, przynosi życie i uzdrowienie wszędzie tam, gdzie przepływa. Wraz z nią pojawia się roślinność i zwierzęta, słowem – życie. Strumień w wizji Ezechiela wypływa ze świątyni. Wszelkie życie pochodzi od Boga.
W scenie z dzisiejszej Ewangelii symbolika wody powraca. Jest to woda, która przynosi uzdrowienie. Wielu chorych czeka przy Sadzawce Owczej, aby w odpowiednim momencie wejść do niej i zostać uleczonym. Jezus, uzdrawiając paralityka, ukazuje siebie jako źródło życia. Nie woda sadzawki, ale On sam uzdrawia. Chrystus jest źródłem życia i zdrowia.
Wielki Post był pierwotnie okresem ostatecznego przygotowania katechumenów do przyjęcia sakramentu chrztu. Dziś również dorośli katechumeni przygotowują się do chrztu, a ochrzczeni w dzieciństwie do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Przez zanurzenie w wodzie chrztu zostaliśmy zanurzeni w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, które przynoszą nam życie – uzdrowienie z wszelkich grzechów. My wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Jezusa Chrystusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć – pisał św. Paweł w Liście do Rzymian (Rz 6, 3). Uczestnicząc w Eucharystii, stajemy się uczestnikami Ofiary Chrystusa. On przychodzi, by oczyścić nas z grzechów. Boże miłosierdzie jest jak woda rozlewająca się szeroko na pustyni naszego życia i przywracająca życie wszędzie, gdzie dotrze. Bogu, który pragnie rozlewać na nas swoje łaski, powierzmy swoje życie.
Kazania-homilie: Wtorek czwartego tygodnia Wielkiego Postu, Rok B, I
o. Mariusz Simonicz CSsR (20 marca 2012 roku, Rok B, II)
o. Jarosław Krawczyk CSsR (12 marca 2013 roku, Rok C, I)
o. Piotr Andrukiewicz CSsR (01 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR (17 marca 2015 roku, Rok B, I)
o. Witold Szamburski CSsR (08 marca 2016 roku, Rok C, II)
o. Witold Szamburski CSsR (28 marca 2017 roku, Rok A, I)
o. Tomasz Mikołajczyk CSsR (13 marca 2018 roku, Rok B, II)
o. Dariusz Pabiś CSsR (02 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)
o. Wacław Zyskowski CSsR (24 marca 2020 roku, Rok A, II)
o. Andrzej Makowski CSsR (16 marca 2021 roku, Rok B, I)
Drukuj...
Przełożony domu zakonnego, prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, wykładowca homiletyki
w WSD Redemptorystów w Tuchowie oraz w WSD Zakonu Paulinów w Krakowie – Lublin
o. Andrzej Makowski CSsR