Słowo Redemptor

Środa czwartego tygodnia Wielkiego Postu

 

 

 

Środa, 17 marca 2021 roku, IV tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

Niektórzy filozofowie, próbując wyjaśnić tajemnice świata, przyznają, że istnieje Ktoś, kto stworzył wszystko, bo świat jest zbyt skomplikowany i zbyt rozumny, by mógł powstać samoistnie. Jednocześnie jednak widząc w nim zło i cierpienie, twierdzą, że ta Istota Najwyższa nie angażuje się w sprawy świata. Według nich Bóg stworzył świat i nie interesuje się dalej jego losami.

 

Biblia ukazuje nam zupełnie inny obraz Boga – świadczy o tym tekst dzisiejszej liturgii słowa. To Bóg bliski swojemu ludowi, angażujący się w jego życie, wyzwalający go z niewoli. To Bóg, który mówi: Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie (Iz 49, 15). To Bóg, który jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył [...] podtrzymuje wszystkich, którzy upadają i podnosi wszystkich zgnębionych (Ps 145 (144), 9.14). Chrystus przyszedł, aby pełniej ukazać nam to miłosierne oblicze Boga zaangażowanego w los człowieka, pragnącego jego dobra. Dlatego czyni takie gesty jak ten, w którym Jezus uzdrowił paralityka z Betesdy w dzień szabatu. Jest to niezrozumiałe, a nawet pod pewnymi względami absurdalne, ponieważ zachowywanie szabatu stanowiło największy znak szacunku, jaki człowiek winien jest Bogu. Sam Jezus postawił problem swojej tożsamości w kategoriach: skoro szabat jest nienaruszalnym przykazaniem Boga, to ten, kto go narusza, jest albo grzesznikiem, albo Bogiem, albo kimś, kto został przez Niego delegowany, aby szabat naruszyć. Żydom, zgorszonym uzdrowieniem w szabat, mówi: Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam (J 5, 17).

 

 

W zbawczym działaniu Boga nie ma ani chwili przerwy. Bóg jest życiem, ma życie w sobie samym (J 5, 26) i udziela nam go nieustannie. Nieustannie wychodzi do nas ze swoją łaską. Czy ją przyjmujemy? Zależy to od tego, jak wykorzystamy ten czas Wielkiego Postu. Bóg jest Tym, który nigdy nie zapomina o żadnym człowieku; nigdy nie skazuje na śmierć i zapomnienie dzieła swoich rąk. Człowiek nie jest bytem ku śmierci, ale bytem ku zmartwychwstaniu. Chrystus oddał swoje życie, by wybawić nas od śmierci. Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne – mówi Jezus (por. J 5, 24).

 

 

 

 

Kazania-homilie: Środa czwartego tygodnia Wielkiego Postu, Rok B, I

o. Mariusz Simonicz CSsR  (21 marca 2012 roku, Rok B, II)

o. Jarosław Krawczyk CSsR  (13 marca 2013 roku, Rok C, I)

o. Piotr Andrukiewicz CSsR  (02 kwietnia 2014 roku, Rok A, II)

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR  (18 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Witold Szamburski CSsR  (09 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Witold Szamburski CSsR  (29 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Stanisław Madejczyk CSsR  (14 marca 2018 roku, Rok B, II)

o. Dariusz Pabiś CSsR  (03 kwietnia 2019 roku, Rok C, I)

o. Paweł Mroczek CSsR  (25 marca 2020 roku, Rok A, II – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego)

o. Andrzej Makowski CSsR  (17 marca 2021 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Przełożony domu zakonnego, prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, wykładowca homiletyki
w WSD Redemptorystów w Tuchowie oraz w WSD Zakonu Paulinów w Krakowie – Lublin

o. Andrzej Makowski CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy