Słowo Redemptor

Czwartek drugiego tygodnia Wielkiego Postu – święto św. Kazimierza, królewicz

 

 

 

Czwartek, 04 marca 2021 roku, II tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I

Święto św. Kazimierza, królewicz

 

 

 

CZYTANIA

 

 

 

 

Święto św. Kazimierza jest dobrą okazją do tego, aby odnieść słowo Boże do naszego życia poprzez pryzmat świętego, o którym wiemy z przekazów historycznych. Przed wiekami jeden z wielkich świętych Klemens Aleksandryjski w homilii pytał słuchaczy: Który człowiek bogaty może być zbawiony? Twierdził on, że wytrwanie w dobrych uczynkach prowadzi do życia wiecznego, lecz nie należy oczekiwać, że zbawienie przyjdzie bez trudu czy wysiłku. Patron dnia dzisiejszego św. Kazimierz, jak o nim czytamy, przejawiał liczne cechy dobrego władcy: wyczucie polityczne, rozsądek, wykształcenie i osobisty urok, a gdy było trzeba – stanowczość i surowość. Jednocześnie różnił się pod wielu względami od możnych swoich czasów. Nie korzystał ponad miarę z przywilejów i władzy, jaka mu przysługiwała, unikał przepychu i wystawności, zaś pełniąc obowiązki związane z rządzeniem państwem, przede wszystkim starał się być sprawiedliwy względem wszystkich. Otwarcie i uparcie sprzeciwiał się tym obyczajom swojego otoczenia, jeśli wiązały się z dążeniem do pustych przyjemności. Wybierał życie zgodne z nakazem sumienia i starał się naśladować Chrystusa.

 

Słyszymy słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, który powiedział: Wytrwajcie w miłości Mojej (J 15, 9). To znaczy, że aby w Nim trwać, musimy coś robić. Wytrwanie to nie jest statyczny stan, lecz aktywne uczestnictwo w Chrystusie. Według Ojców Kościoła trwanie w Chrystusie jest możliwe dzięki sakramentom – w tym regularnemu przyjmowaniu Eucharystii, wyznawaniu grzechów i pokucie. Oznacza to ciągłe zaangażowanie w dobre uczynki, które – mówiąc językiem św. Piotra – zakrywa wiele grzechów (1 P 4, 8).

 

Przeżywamy Wielki Post, który jest szczególnym czasem zwłaszcza w spełnianiu przykazania miłości. Tak czynił św. Kazimierz. Dowiadujemy się z historii jego życia, że zapamiętano go jako współczującego, spieszącego z pomocą ubogim i odwiedzającego chorych. Bliscy nie zdołali zrozumieć jego sposobu życia, czyniąc mu wyrzuty i naciskając, by się zmienił.

 

To do patrona dnia dzisiejszego odnoszą się słowa św. Pawła: Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, mojego Pana (Flp 3, 8). Wyrazem tego jest postawa otoczenia królewskiego, które dziwiło się, gdy Kazimierz w imię czystości i wierności Bogu odrzucał propozycje związków z kobietami, które – jak wtedy uważano – przyczyniały się do poprawy zdrowia. Do dzisiaj powtarzane są wypowiedziane przez Kazimierza słowa: Lepiej umrzeć niż zgrzeszyć! Postać dzisiejszego patrona pokazuje, że żyjąc w tym świecie, możemy pozostać tymi, którzy „postępują nienagannie i działają sprawiedliwie”.

 

W swoim życiu dążył do trwania w Chrystusie. Ostatnie dwa lata swego życia spędził Kazimierz na Litwie, głównie w Wilnie. Katedra była jego ulubioną świątynią. Czasem rozmodlony królewicz pozostawał w niej długo, zapominając o oficjalnych obiadach, w których jako następca tronu miał obowiązek uczestniczyć wraz z litewskimi dostojnikami i gośćmi z zagranicy. Podania mówią, że królewicz przychodził na modlitwę do katedry w nocy albo bardzo wczesnym rankiem, gdy była ona jeszcze zamknięta, i wtedy można było go zobaczyć przy drzwiach świątyni. Późniejszy święty miał szczególną pobożność do Najświętszej Maryi Panny.

 

Wielki Post to czas przeznaczony na gorliwszą modlitwę i czynienie dobra. To czas poprawy, który sprawi, że staniemy się lepsi, wewnętrznie dojrzalsi, zdolni przezwyciężać zło i wybierać Chrystusa jako najwyższą wartość. Świętość życia św. Kazimierza, który jako królewski syn i uczestnik życia dworskiego nie zatracił się w dobrach tego świata, ale na pierwszym miejscu stawiał jedność z Bogiem, niech będzie dla nas drogowskazem, jak przeżyć swoje życie i osiągnąć chwałę nieba.

 

 

 

 

Kazania-homilie: Święto św. Kazimierza, królewicza

o. Kazimierz Fryzeł CSsR  (04 marca 2011 roku, Rok A, I)

o. Ignacy Proszek CSsR  (04 marca 2012 roku, Rok B, II II niedziela Wielkiego Postu )

o. Maciej Plewka CSsR  (04 marca 2013 roku, Rok C, I – Poniedziałek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu)

o. Sylwester Pactwa CSsR  (04 marca 2014 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Kowalski CSsR  (04 marca 2015 roku, Rok B, I)

o. Rafał Nowak CSsR  (04 marca 2016 roku, Rok C, II)

o. Adam Kośla CSsR  (04 marca 2017 roku, Rok A, I)

o. Krzystof Szczygło CSsR  (04 marca 2018 roku, Rok B, II III niedziela Wielkiego Postu )

o. Paweł Drobot CSsR  (04 marca 2019 roku, Rok C, I)

o. Zbigniew Bruzi CSsR  (04 marca 2020 roku, Rok A, II)

o. Andrzej Makowski CSsR  (04 marca 2021 roku, Rok B, I)

 

 

 

 

 

 

Drukuj... 

Przełożony domu zakonnego, prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w Lublinie oraz wykładowca
homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie – Lublin

o. Andrzej Makowski CSsR

Powrót do strony głównej

Czytelnia

Polecamy